Vládě se podle Kupky podaří zrychlit povolování staveb, Havlíček by z návrhů NERV zavedl jednotné inkasní místo

24 minut
Události, komentáře: Ministr dopravy Martin Kupka a místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček v debatě o ekonomickém růstu země
Zdroj: ČT24

Ministerstvo financí očekává horší výsledek ekonomiky, Česko se tak letos pravděpodobně nevrátí na předcovidovou úroveň výkonu národního hospodářství. Národní ekonomická rada vlády (NERV) proto představila 37 návrhů, jak výkon tuzemské ekonomiky zlepšit. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) vláda již řadu doporučení realizuje, do konce volebního období dotáhne například zkrácení doby povolování staveb. Karel Havlíček (ANO) mu v pořadu Události, komentáře oponoval, že se vláda chová příliš rozpočtově, a i když je nezbytné šetřit, je současně třeba se koukat na strukturu HDP.

To, že se zhoršilo očekávání výkonu české ekonomiky, je podle Kupky i tím, že se zhoršila situace v Německu, na sousední ekonomiku jsme totiž úzce navázáni. Roli podle něj hrají i neřešené problémy z předchozích let.

Ministr dopravy teď považuje za důležité podpořit průmysl, urychlit stavební procesy, zpružnit pracovní trh, ale i podporu bytové výstavby a zkvalitnění školství. V diskusním pořadu mluvil například o znovuzavedení osmileté základní školní docházky, důraz kladl na zefektivnění školství zejména v regionech. To jsou podle ministra dopravy klíčová odvětví a změny, které nastartují českou ekonomiku.

Právě takové návrhy ve svém dokumentu shrnula Národní ekonomická rada vlády (NERV). Daniel Münich, ekonom a člen NERV a think-tanku IDEA při CERGE-EI, uvedl, že se v doporučeních snažili být jasní, řada věcí je ale na stole již dlouho. „Tato opatření jsme již mohli mít zavedená pět, deset let a NERV měl potřebu na ně upozornit,“ řekl.

Změny jsou již rozběhnuté, říká Kupka

Karel Havlíček (ANO) upozornil, že Česko je jednou z posledních zemí Evropské unie, která ještě nedosáhla předcovidové úrovně HDP. Vládě vyčetl, že se chová čistě rozpočtově, účetně a nedívá se na ukazatel HDP a jeho strukturu. Mluvil o potřebě ekonomiky založené na přidané hodnotě.

Z návrhů NERV by implementoval jednotné inkasní místo, daňový odpočet na vědu, výzkum a inovace, podporu tohoto odvětví by zjednodušil. S ministrem Kupkou by se shodl na podpoře PPP projektů nebo na národní rozvojové bance.

Hlavní ekonomická analytička ČRo Radiožurnálu Jana Klímová návrhy NERV hodnotí kladně. Jsou navzájem provázané, v pěti základních oddílech zaznívá řada doporučení, která by ale bylo dobré implementovat v celku, a dát tak impuls ekonomice, říká. Zároveň ale potvrzuje, že jde o opatření, jež se stále opakují. „Mezi těmi 37 věcmi nenajdeme nic, co jsme neslyšeli desetkrát,“ podotkla.

Největší podporu mají u politiků změny na trhu práce

Ministr dopravy řekl, že ekonomické reformy jsou již rozběhnuté, jasný směr má určovat strategie Restart Česka. Kupka chce za tohoto volebního období dotáhnout například zkrácení doby povolování staveb, včetně těch infrastrukturních. Díky široké politické shodě to podle něj přijde v krátké době.

Podle Klímové Fialova vláda skutečně některé z návrhů implementuje, například lepší fungování obcí či podporu znevýhodněných krajů přerozdělením daní. Pracuje se i na změnách v zákoníku práce a některé změny by se tak mohlo podařit dotáhnout do konce. Největší podporu mají podle ní u politiků změny na pracovním trhu, podle Klímové je ale velmi zanedbané zejména školství, na což upozorňuje i NERV.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

V tuzemsku pracuje 155 tisíc ukrajinských uprchlíků, hlásí ministerstvo

Podle ředitelky sekce zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Kateřiny Štěpánkové pracuje v Česku 155 tisíc uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 95 procent z nich platí z výdělku ze zaměstnání či z práce na dohodu odvody. K nedělní půlnoci mělo v zemi podle údajů resortu vnitra dočasnou ochranu 368 tisíc příchozích z válkou zmítané země.
před 4 hhodinami

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
včeraAktualizovánovčera v 11:07

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
16. 4. 2025

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
16. 4. 2025

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
16. 4. 2025

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025
Načítání...