Firma Calves Group, která se měla stát novým majitelem ostravské společnosti Vítkovické slévárny, nesložila zálohu ve stanoveném termínu ani po opakovaných urgencích. Slévárny, které jsou od loňského listopadu v úpadku, tak odstoupily od smlouvy, musely aktualizovat reorganizační plán a jednají s dalším zájemcem.
Vítkovické slévárny dál hledají kupce, původní zájemce nesložil zálohu
Finální reorganizační plán musí schválit věřitelé a soud. Soudu nyní firma předložila k plánu dodatek. Ten bude společně s původním dokumentem sloužit jako základ pro schůzi věřitelů, která se u Krajského soudu v Ostravě bude konat 5. září. Reorganizaci povolil soud Vítkovickým slévárnám už loni v listopadu. Celkem 195 věřitelů přihlásilo pohledávky dohromady za více než 874 milionů korun. Většinu z nich insolvenční správce uznal. Společnost uvedla, že se dostala do dluhů v důsledku války na Ukrajině, ale i vlivem dramatického nárůstu cen energií a celkově nepříznivé situace ocelářského průmyslu v Evropě.
Firma na podzim ukončila ztrátovou výrobu divize slévárny odlitků a propustila v souvislosti s tím třiašedesát zaměstnanců. Ve slévárně válců oproti tomu výroba jede dál, v podniku pracuje sto osmdesát lidí. „Vedení Vítkovických sléváren dne 15. srpna od smlouvy se společností Calves Group odstoupilo a jedná s druhým zájemcem, který taktéž předložil závaznou nabídku v prodejním procesu na divizi slévárny válců,“ řekla mediální zástupkyně firmy Jana Dronská. Jde podle ní o zahraniční subjekt, který působí na trzích, jež jsou pro Vítkovické slévárny perspektivní.
Jednání se zahraniční firmou
„Tento zájemce by se mohl stát investorem a novým majitelem provozované části podniku za předpokladu, že poskytne takzvaný vypořádací úvěr a peněžitý vklad nejméně v rozsahu předjímaném reorganizačním plánem. O podobě smluvního vztahu se v současné době intenzivně jedná,“ vysvětlila Dronská.
Druhou stěžejní součástí reorganizačního plánu byly prodeje majetku uzavřené divize slévárny odlitků. „Můžeme konstatovat, že prodej nemovitého majetku několika novým majitelům je ukončen s uspokojivým výtěžkem, proběhl zápis změn v katastru nemovitostí a nemovitosti jsou předány novým vlastníkům,“ poznamenala Dronská.
Podařilo se zachovat výrobu i obchodní vztahy
Firma zdůraznila, že se podařilo zachovat nejen stěžejní výrobu válců a „jedinečné know-how“, ale také obchodní vztahy a zaměstnanost. „V návaznosti na fakt, že nebude realizována nejvyšší nabídka, bude výnos z prodeje výrobní divize nižší. Stále však platí, že uspokojení věřitelů bude, i po aktualizaci reorganizačního plánu zmíněným dodatkem, vyšší ve srovnání s variantou konkurzu,“ ujistila Dronská.
Vítkovické slévárny patří k nejvýznamnějším slévárenským společnostem a výrobcům válců ve střední a východní Evropě. Jako jediný český výrobce disponují technologií odstředivého lití válců. Roční výroba se pohybuje kolem šesti tisíc tun válců.