V Dobrovízi řekli NE obřímu distribučnímu středisku Amazonu

Dobrovíz - Lidé v Dobrovízi u Prahy v anketě odmítli výstavbu distribučního centra firmy Amazon. Proti bylo 121 lidí, pro 76 lidí. Místní by tak raději, kdyby Amazon místo obřího distribučního střediska postavil v obci čtyři menší haly, jak původně zamýšlel developer zóny. Výsledky ankety nejsou pro zastupitele sice závazné, budou se jimi ale řídit.

Zatím má Amazon v Dobrovízi pronajatou jen jednu halu, kde řeší reklamace ze západní Evropy, americká společnost chce ale víc. Původní záměr developera průmyslové zóny se týkal stavby čtyř menších hal. Amazon projekt změnil a hodlá budovat jedno velké distribuční centrum. Lidé měli v hlasování rozhodnout, jestli se jim víc zamlouvá jedna velká hala a silniční obchvat, nebo jestli podporují spíš původní variantu čtyř menších hal. 

Kvůli výstavbě se mělo dokonce konat referendum. Jenže by trvalo dlouho, než by se podle zákona vyhlásilo. Obec proto nakonec vyhlásila anketu. Její výsledky sice nejsou pro zastupitele závazné, obec se chce přesto názorem místních řídit.

Podle místostarosty Jiřího Šestáka zatím obec vydala nesouhlasné stanovisko ke změně územního řízení, které kvůli přeměně původního projektu na obří distribuční centrum začalo ve čtvrtek. Čekalo se na dnešní výsledek, aby se případně stanovisko obce změnilo. „Zatím by se mělo podle našeho názoru územní řízení přerušit a pozastavit. Nemusíme spěchat na nějaké zasedaní, zatím jsme vyslovili nesouhlas a zatím děláme kroky k tomu, aby tady Amazon, bohužel, halu nevystavěl,“ řekl novinářům Šesták.

Hlasování v Dobrovízi
Zdroj: ČT24

Distribuční centrum v Dobrovízi by mělo podle plánů Amazonu zabírat 95 tisíc metrů čtverečních, tedy asi jako jeden a půl strahovského stadionu. Pod jednou střechou by měly být obří sklady na desítky milionů položek. „Bude tam velká transportní linka, která nám umožní dostat naše zboží ke všem zákazníkům všude po Evropě,“ popisuje ředitel Amazonu pro evropské operace Tim Collins. Práci by v nové hale mohlo najít až 5000 lidí, z toho 3 tisíce budou brigádníci na vánoční sezónu.

Čeho se bojí v Dobrovízi? 

Místní ale mají z výstavby strach. Bojí se přívalu osobních aut, kterými by do práce jezdili případně zaměstnanci ze sousedního kladenského okresu. „Pokud tady má pracovat 2 nebo 3 tisíce zaměstnanců, určitě by auta jezdila i přes obec,“ je přesvědčen starosta Dobrovízi Martin Šafr. A obavy jsou i z hluku kolem haly. „Dochází tam hlavně v nočních hodinách k manipulaci s kontejnery, popojíždění kamionů, couvání, jsou to neskutečné rány,“ varuje Martin Dostalík ze sdružení Občané pro Dobrovíz. 

Co si myslí v Dobrovízi?

„Nám starousedlíkům se to moc nelíbí.“ 

„Bude tady hodně aut, ceny nemovitostí budou klesat.“ 

„Já jsem pro, budou tady zaměstnaní lidé.“

Obec by navíc měla ráda nejprve hotový silniční obchvat. Starosta říká: „Jednáme přímo s investorem, že by zafinancoval obchvat sám, ale narazili jsme na problém výkupu pozemků, ten není dodnes realizovaný.“ Tim Collins na to reaguje: „Od začátku o tom s lidmi v Dobrovízi otevřeně diskutujeme. Každý velký projekt naráží na překážky a my teď pracujeme na jejich odstranění.“

Stejný areál jako u Prahy má stát i u Brna. A i tady chtějí místní nejdřív vyřešit dopravu. Příchod Amazonu na Černovickou terasu je ze strany města podmiňován začátkem realizace dopravního napojení průmyslové zóny na dálnici D1. 

Co si myslí v Brně?

„Myslím, že pracovní příležitost dneska vyhrává.“ 

„Já su více méně proti, kvůli autům a dalším věcem.“

To, že Amazon vybuduje v Česku už do příštího září dvě obří distribuční centra, ale neznamená, že by přímo vstupoval na místní trh. Webové stránky v češtině firma zatím neplánuje. Sklad v centru Evropy má sice zkrátit dobu dodání, zlevnit zboží a rozšířit nabídku, těžit z toho budou ale hlavně zákazníci v okolních státech.

Jaké zkušenosti s prudkou expanzí Amazonu mají v sousedním Německu? Natáčel zpravodaj ČT Martin Jonáš. Podívejte se ZDE.

Kde všude se mohou usídlit investoři?

Výrobní haly a skladovací prostory, zabírají v Česku celkem 4,5 milionu metrů čtverečních

Nejvíc průmyslových zón - 18 - je v Jihočeském kraji, pak následuje Středočeský a Plzeňský kraj. 13 průmyslových zón je v Ústeckém a Zlínském kraji, 12 potom v Královéhradeckém. Do horní poloviny žebříčku patří i Moravskoslezský kraj, který ale přesto dlouhodobě bojuje s velkou nezaměstnaností. Firmy se tam totiž příliš nehrnou. Letos si tu průmyslovou zónu pronajala asi jen desítka firem, převážně z automobilového a strojírenského průmyslu. 

10 průmyslových zón má Olomoucký kraj a o jednu méně Pardubický a Jihomoravský. Tam si naopak na malý zájem firem stěžovat nemohou. Největší brněnská průmyslová zóna Černovická terasa už je skoro plná. Letos developer sehnal další čtyři nájemce. Zabydlela se tu třicítka hlavně zahraničních firem. 

Nejméně zón je pak na Vysočině, v Karlovarském kraji a také na Liberecku. Tam navíc řeší velký problém, pro nové průmyslové zóny totiž nemají místo. Případným investorům už proto město nemá co nabídnout. A při přípravě nového územního plánu musí hledat další plochy, kde by mohly haly růst. Lidé, kteří poblíž těchto míst bydlí, ale s plány radnice nesouhlasí. (Více čtěte ZDE)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 3 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 12 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 13 hhodinami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 19 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
16. 7. 2025

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
16. 7. 2025
Načítání...