Uzavření uranového dolu v Rožné může zdvojnásobit nezaměstnanost

Bystřice nad Pernštejnem – Obce v okolí Bystřice nad Pernštejnem se po dotěžení uranu v dole Rožná budou potýkat s až dvojnásobným nárůstem nezaměstnanosti. Dopady ukončení těžby na tento region má pro vládu do konce letošního roku zmapovat komise, v níž budou i místní starostové. Těžba v posledním uranovém dole v Česku má skončit v roce 2017.

Těžební závod Geam u Rožné a Dolní Rožínky zaměstnává tisíc pracovníků, z toho tvoří polovinu horníci. Odhady udávají, že ruda bude v tomto místě dotěžena v roce 2017, pak hrozí významný růst nezaměstnanosti v tomto regionu. Na dnešním setkání v Bystřici nad Pernštejnem o tom jednalo ministerstvo průmyslu a obchodu, státní podnik Diamo a zástupci Kraje Vysočina a dotčených obcí. Někteří starostové řekli, že kvůli uzavření dolu by se v jejich obcích mohla nezaměstnanost skoro zdvojnásobit. Nárůst by o několik let mohla oddálit plánovaná ražba velkého podzemního zásobníku na zemní plyn v sousedství dolu. Nyní se provádí geologický průzkum, ale o stavbě soukromý investor ještě definitivně nerozhodl.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický prohlásil, že dopady ukončení těžby na region má pro vládu do konce letošního roku zmapovat komise, v níž budou i starostové z Bystřice a okolních obcí. Budou v ní také zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva práce a sociálních věcí, Kraje Vysočina a státního podniku Diamo, pod nějž těžební závod spadá. Komise by se měla poprvé sejít do tří týdnů. „Nechceme to dělat od zeleného stolu, ale ve spolupráci se všemi zúčastněnými,“ řekl Muřický. Komise připraví několik variant a měla by probrat i podmínky, které by do regionu přivedly nové investory.

K dosavadní snaze státu pomoc oblasti Rožné jsou někteří kritičtí. „Těch schůzí, porad a jednání bylo několik, bohužel se to nikdy nedostalo dál,“ řekl starosta Rožné Libor Pokorný, který by se chtěl v komisi angažovat. V Rožné je podle něj z 250 práceschopných mužů zaměstnán v těžebním závodě každý pátý. Nezaměstnanost se v obci už teď pohybuje kolem deseti procent, po uzavření dolu by se podle odhadu Pokorného mohla dostat na 15 až 18 procent. Podle něj by tato část Ždárska potřebovala v první řadě lepší dopravní spojení, hlavně k dálnici D1 u Velkého Meziříčí. Bez dopravní infrastruktury pak nemá budoucnost ani dosud neobsazená průmyslová zóna.

Jednání o Rožné v Bystřici nad Pernštejnem
Zdroj: Luboš Pavlíček/ČTK

Česko je v těžbě uranu 12. na světě

V Česku dosáhla těžba uranu vrcholu na přelomu 50. a 60. let, v roce 1960 se v Československu vytěžilo asi tři tisíce tun. Celková kumulativní těžba pak u nás přesahuje 100 tisíc tun. V 90. letech však došlo k prudkému propadu těžby a ten pokračuje i v posledních letech. Zatímco v roce 2006 se u nás vytěžilo necelých 370 tun, tak v roce 2013 už to bylo jen 215 tun.

Česko je tak ve srovnání s ostatními zeměmi na 12. místě na světě. Nejvíc uranu vytěží Kanada (475 tisíc tun), Spojené státy a Kazachstán.

„V dnešní době jde veškerý vytěžený uran do jaderných elektráren jako palivo, využívá ho společnosti ČEZ, která ho odkupuje od státního podniku Diamo. Český uran ale pokrývá poptávku jen asi z jedné třetiny nebo čtvrtiny,“ uvedl ve Studiu 6 Viktor Goliáš z Přírodovědecké fakulty UK. V provozu je totiž už jen jediný důl v Dolní Rožínce.

Pokud by se rozhodlo o těžbě v Brzkově, pak by trvalo dalších tři až pět let, než se vybuduje těžební zařízení. I tento nový důl by ale pokryl jen část české spotřeby. „Předpokládá se 200 – 300 tun ročně, což by mělo vydržet asi na 10 – 15 let těžby. V tomto dole však ještě nejsou zásoby úplně vyhodnoceny a může dojít i k přírůstku zásob,“ dodal Goliáš.

8 minut
Viktor Goliáš: Česko je v těžbě uranu 12. na světě
Zdroj: ČT24

Proti těžbě uranové rudy loni na podzim protestovali lidé z Brzkova, kteří se obávají poškození životního prostředí. Zástupci obcí kolem Brzkova přijeli i na jednání v Bystřici nad Pernštejnem. „My chceme zachovat čisté životní prostředí, a za tím si stojíme,“ řekl starosta Brzkova Aleš Bořil. Podle Viktora Goliáše se ale při tomto způsobu těžby pod zem nepumpují žádné chemikálie, odtěží se jen hornina, která obsahuje uranovou rudu a odveze se na úpravnu: „Při normálním způsobu těžby by žádné velké dopady na okolí nebyly.“ Na příkladu Bystřicka ale starostové z okolí Brzkova sledují, jaké problémy by je čekaly po ukončení těžby, která by od roku 2022 neměla trvat déle než dvě desetiletí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...