Tržby Huawei navzdory sankcím USA v pololetí zrychlily růst. Firma přepnula pozornost na domácí trh

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies, který je od poloviny května na černé listině Spojených států, zrychlily v prvním pololetí růst na 23,2 procenta z 15 procent před rokem. Společnost oznámila, že tržby stouply na 401,3 miliardy jüanů (1,34 bilionu korun), před rokem činily 325,7 miliardy jüanů. Dodávky chytrých telefonů pak vzrostly o 24 procent na 118 milionů kusů.

Dodavatelský řetězec Huawei byl významně narušen, když byla společnost v polovině května zařazena v USA na černou listinu. To znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty.

Zakladatel a šéf společnosti Žen Čeng-fej minulý měsíc řekl, že dopad tohoto kroku je horší, než se očekávalo. Na příjmech by firma mohla přijít o 30 miliard dolarů (691 miliard korun). Letos a v příštím roce by příjmy podle něho mohly zůstat na úrovni roku 2018, tedy na přibližně 100 miliardách dolarů.

V reakci na postoj Washingtonu Huawei přesunula pozornost na čínský trh, kde značně investovala do své expanze, aby přebrala zákazníky domácím konkurentům. Ve druhém čtvrtletí zvýšila meziročně dodávky mobilních telefonů na domácí trh o 31 procent na 37,3 milionu kusů. Uvedla to analytická firma Canalys. Podíl společnosti na domácím trhu stoupl na 38 procent z loňských 27,6 procenta. Na celkových jejích dodávkách se čínský trh podílel 64 procenty.

Dodávky chytrých telefonů v Číně, která je jejich největším světovým trhem, ve čtvrtletí celkově klesly o šest procent na 97,6 milionu kusů, což byl podle Canalys devátý následný kvartální propad. Zhoršení dodávek i podílu na domácím trhu vykázaly čtyři přední firmy, které následují jedničku Huawei, a to Oppo, Vivo, Xiaomi a Apple.

Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Huawei obvinění ohledně špionáže odmítá. Před používáním softwaru a hardwaru firmy Huawei loni v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení a třetím největším výrobcem chytrých telefonů. Firma je mimo jiné největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters. Evropské akcie skončily ve středu se ztrátami.
09:12Aktualizovánopřed 9 mminutami

Americké burzy vykazují mírný růst

Americké akcie se po 18. hodině středoevropského času přehouply do mírných zisků, z indexů si nejlépe vede technologický Nasdaq s růstem kolem 1,3 procenta. V uplynulých dnech však burzy vykázaly výrazné propady, kterými reagovaly na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa, z nichž Čína se pustila do razantní odvety.
16:37Aktualizovánopřed 53 mminutami

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Hledáme nové trhy, řekl Jurečka. Koten kritizoval odchod z Ruska

Česko hledá nové trhy v rychle se rozvíjejících zemích v Asii, Africe či Jižní Americe, aby zajistilo alternativní odbytiště. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s novými americkými cly v Událostech, komentářích, které moderovala Tereza Řezníčková. Poslanec SPD Radek Koten kritizoval, že Unie odešla z ruského trhu. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zrušení Green Dealu.
před 9 hhodinami

Nesmíme rozpoutat hysterii, výsledkem musí být dohoda s USA, míní Vlček

Je velká vůle nesedět s rukama v klíně, přijít s konkrétní reakcí, uvedl v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v souvislosti s odvetnými cly ze strany Evropské unie na americké zboží. Dodal, že balík, se kterým nyní Evropa přichází – zavedení cel na hliník a ocel – je první reakcí. „Zároveň ale říkáme, že nesmíme rozpoutat hysterii a jít do celní války. Výsledkem musí být dohoda,“ podotkl.
před 10 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...