Schodek 28,5 miliardy korun představuje finální účet loňského hospodaření vlády. Podle kritiků nejhorší za poslední čtyři roky, podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) naopak čtvrtý nejlepší za dvacet let. A podle člena bankovní rady ČNB a bývalého poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) Aleše Michla jde o investice, pokud ty meziročně vzrostly o 23 miliard, což se zhruba kryje se schodkem, který byl vykázán, pak je to v pořádku, uvedl v pořadu Události, komentáře.
Schodek 28,5 miliardy je v pořádku, když se zhruba kryje s růstem investic, míní člen bankovní rady Michl
„Máme tedy celkově vyrovnané finance i za rok 2019, a to čtyři roky po sobě, dluh jde dolů vzhledem k HDP, pro mě je to tedy v pořádku,“ říká Michl.
„Nečekám od politické opozice nic jiného, než že řekne, že vláda hospodaří špatně, to je přece legitimní postoj politické opozice,“ doplňuje makroekonomický expert Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a současný poradce premiéra Jaroslav Ungerman.
A že by se mělo šetřit v době růstu a myslet na zadní vrátka? To jsou podle něho jen profesorské a učitelské poučky. „V reálném životě v podstatě nikdy neplatí, ten je vždy složitější. Ať mi někdo z těch lidí řekne, kde by naškrtal 40 miliard, jestli chce mít vyrovnaný rozpočet,“ říká Ungerman.
Opozice ale konkrétně navrhovala například jako jedno z úsporných opatření zrušit slevu důchodcům a studentům na jízdné – ušetřilo by se šest miliard.
„Ano, ale to není těch šedesát, o kterých oni hovoří. Já bych chtěl slyšet i ten zbytek, protože pak bychom se museli bavit o tom, že nezvýšíme důchody nebo platy učitelům, a co potom z toho bude? Copak si nikdo neuvědomuje, že platy jsou také součástí poptávky a že to táhne ekonomiku nahoru?“ zdůrazňuje Ungerman.
To, že se české ekonomice daří, je podle něho také výsledek práce vlády. Česko se těší poměrně dlouhému období ekonomické prosperity, od roku 2012 ekonomika neustále roste. Připouští, že ne tak rychle jako ve visegrádských zemích, i tam to má však svá „ale“. Třeba Polsko roste rychleji, ale je tam dluh, který vzrostl na 50 procent HDP. Slovensko zase pociťuje už teď problémy s útlumem automobilového průmyslu.
„Vláda hospodaří rozumně, využívá příznivé situace v ekonomice, která funguje, a snaží se vytvářet investiční příležitosti,“ dodává Ungerman. Je však přesvědčen, že by se mělo více investovat. V tomto bodě tedy souhlasí s kritikou opozice. Ovšem dodává, že on by si, na rozdíl od ní, na investice klidně i půjčil.
K dalšímu vývoji české ekonomiky pak Michl uvádí, že pokud bude vláda skuteně v investicích pokračovat, může se jí dařit třeba tlumit i zpomalování automobilového průmyslu, které přichází a není pro českou ekonomiku dobrou zprávou.
„Například v roce 2009 přišla recese a my jsme začali škrtat a zvýšili daně, tak jsme si v letech 2012/13 způsobili další recesi, navíc v období, kdy USA i Německo už rostly,“ dodává.
Pokud se nebudou zvedat mzdy, bude to brzdit růst důchodů, varuje Ungerman
Podle Ungermana je současná vláda, na rozdíl od ostatních, schopná se přizpůsobit reálné situaci. „V roce 2012 byly sníženy platy lidí ve státní sféře. Lidé pak neměli za co nakupovat. Tím se prohloubila krize. Takže ekonomika poklesla jenom hloupou politikou,“ varuje.
Dodává také, že důchody jsou vázány na růst mezd. Pokud se nebudou zvedat mzdy, bude to brzdit růst důchodů. K dispozici má kabinet ještě úspory ušetřené z minula, asi 30 miliard korun jako přebytek důchodového účtu. „Pak už je to předmětem politického vyjednávání. Tato vláda má mandát do roku 2021 a pak se uvidí,“ dodává Ungerman.
Ovšem naděje na to, že by se ještě mohla zvládnout důchodová reforma, už podle něho není. „Stihnout se to nedá. Kdybychom to chtěli stihnout, tak už máme v tuto dobu nějaké návrhy na stole. Důchodová komise je ale zatím nepředložila,“ vysvětluje.