Internetová makléřská společnost Robinhood musí zaplatit 70 milionů dolarů (1,5 miliardy korun) kvůli „systematickým selháním v dohledu“, která poškodila tisíce klientů. Informoval o tom americký úřad pro regulaci finančního sektoru (FINRA). Zmíněná částka je zatím nejvyšší postih, který úřad udělil.
Robinhood dostal od amerického regulátora rekordní pokutu 70 milionů dolarů
Společnost zaplatí pokutu 57 milionů dolarů a 12,6 milionu dostanou poškození klienti jako náhradu škody. Regulátor FINRA uvedl, že firma spotřebitele klamala a vystavila je příliš riskantním obchodním nástrojům, například opcím. Drobní investoři též čelili četným výpadkům služeb.
„Jsme rádi, že máme tuto záležitost za sebou. Těšíme se, že se i nadále můžeme soustředit na své zákazníky a demokratizaci finančního sektoru pro všechny,“ uvedl mluvčí společnosti v e-mailovém prohlášení. Dodal, že makléřská společnost výrazně investovala do klientské podpory a do funkce compliance, tedy do kontroly dodržování právních předpisů.
V prosinci Robinhood přistoupil na to, že zaplatí 65 milionů dolarů americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Urovnal tak obvinění, že klienty klamal ohledně zdrojů svých příjmů.
Obliba vzrostla s pandemií
Společnost Robinhood založili v roce 2013 spolubydlící ze Stanfordovy univerzity Vladimir Tenev a Baiju Bhatt. Firma uživatelům umožňuje obchodovat s akciemi, fondy obchodovanými na burze (ETF), opcemi a s kryptoměnami. Její popularita prudce vzrostla v době pandemie, kdy se mladí lidé, zavření doma, rozhodli trávit čas u obchodní aplikace firmy a snažili se vydělat peníze.
Kritice vlastních uživatelů Robinhood čelil poté, co byl nucen letos pozastavit obchodování s některými akciemi v reakci na šílenství, které vyvolali uživatelé sociální sítě Reddit. Ti se domlouvali na obchodování vybraných akcií a v některých případech připravili o velké peníze velké hedgeové fondy, které spekulovaly na pokles cen. Objevily se také hlasy, že firma s hedgeovými fondy spolupracuje, což Robinhood odmítl.
Spekulativní obchodování s akciemi podniků, jako je provozovatel kin AMC či prodejce videoher GameStop, přitáhl k platformě pozornost regulačních orgánů i zákonodárců.