Program sněmovny - zákon o obchodních řetězcích a rozpočet

Praha - Poslanci se budou znovu zabývat zákonem upravujícím pravidla mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli. Díky tomuto zákonu obchodní řetězce nebudou smět prodávat zboží pod cenou a příliš tlačit na své dodavatele. Předpis ale nepodepsal prezident a vrátil ho poslancům s připomínkami. Podle jeho slov by v případě platnosti tohoto zákona hrozilo zvýšení cen i zúžení nabízeného sortimentu. Zákon kritizuje i antimonopolní úřad a Svaz obchodu a cestovního ruchu. Poslanci dnes mohou Klausovo veto přehlasovat.

Až desetimilionová pokuta by měla hrozit řetězcům, které by tlačily na své dodavatele, aby zboží prodávali pod cenou. „To neznamená konec tržní svobody řetězců, ale návrat k tomu, aby se chovaly slušně a mravně ke svým dodavatelům,“ komentoval zákon předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Pokud zákon začne platit, budou obchodníci hledat jiná řešení

Zákon neznamená konec tržní svobody řetězců (zdroj: ČT24)

Obchodníci ale upozorňují, že je zákon donutí hledat jiná řešení a nejpravděpodobnější cestou je spolupráce se zahraničními dodavateli. S tím souhlasí i prezident Václav Klaus. Stejně jako senátoři s návrhem z dílny komunistů nesouhlasí. Tvrdí, že neposkytuje ochranu před možným zneužitím síly obchodních řetězců.  

Podle jeho slov by v případě platnosti tohoto zákona hrozilo zvýšení cen i zúžení nabízeného sortimentu, protože obchodníci se velmi pravděpodobně budou snažit vyhnout dopadům zákona a raději budou nakupovat jen u velkých výrobců a dávat přednost dovozům před nákupy u domácích producentů.

Sněmovnu čeká také rozpočet

Jedním z nejsledovanějších bodů bude projednávání státního rozpočtu na příští rok. Poslanci by měli ve středu schvalovat jeho základní parametry: příjmy, výdaje a schodek. Ten by měl po schválení vládního protischodkového balíčku činit zhruba 163 miliard korun.

Poslanci by také měli mimo jiné rozhodnout, zda bude v tuzemsku platit zvláštní zákon pomáhající dodavatelům proti praktikám obchodních řetězců. Zákon o významné tržní síle a jejím zneužití vetoval prezident Václav Klaus a poslanci budou o jeho vetu hlasovat. Pro přehlasování potřebují přinejmenším 101 hlasů.

Na programu říjnové schůze se také sešlo několik daňových novel, z nich například úprava zákona o dani z přidané hodnoty přeřazuje některé služby jako opravy jízdních kol a obuvi do nižší sazby daně. Program obsahuje i čtyři návrhy zákonů exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) o zřízení celní a finanční správy.

Vydáno pod