Prodej osobních aut v říjnu klesl. Nenavázal tak na nadějné září

Prodej nových osobních aut za deset měsíců klesl o 21,7 procenta na 165 154 vozů. Po nadějném září, kdy prodeje o sedm procent vzrostly, se v říjnu trh propadl meziročně o 15,6 procenta. Rostl prodej autobusů a motocyklů. Oznámil to ve středu Svaz dovozců automobilů.

Nejprodávanější opět byla značka Škoda s poklesem o necelých 14 procent na 62 749 vozů, následuje Hyundai s propadem o 16 procent na 13 176 vozů a Volkswagen s 29 procentním poklesem na 12 430 prodaných aut. Na čtvrtém místě je Dacia (8105) a pátá Toyota (7717).

Celkem 73 procent aut nakoupily firmy. Z hlediska paliva vede benzin s 65,5 procenta, podíl nafty letos vzrostl o dva procentní body na 29,5 procenta.

Mezi modely vede Škoda Octavia s 16 522 prodanými vozy, druhá je Škoda Fabia s prodejem 13 577 kusů a třetí Škoda Scala, kterou si dosud letos pořídilo 7438 zákazníků. Na dalších místech jsou další modely Škody Karoq a Kamiq, následuje Hyundai i30.

Za deset měsíců stoupl prodej autobusů i motocyklů

Prodej autobusů se za deset měsíců zvýšil o 2,8 procenta na 1049 vozidel. V říjnu ale meziročně klesl o téměř 11 procent. První je domácí značka Iveco Bus s 422 registrovanými autobusy, následují SOR (257) a MAN (109).

Kategorie motocyklů zaznamenala letos nárůst registrací o 7,9 procenta na 19 073 strojů. V desátém měsíci prodeje vzrostly meziročně o 3,3 procenta. První je značka Honda s 3640 registrovanými motocykly, následují Yamaha, CF Moto, KTM a Piaggio.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
před 1 hhodinou

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
09:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Stát zatím nepřišel o peníze, ujišťuje Decroix k bitcoinové kauze

Bitcoinová kauza podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím státu žádnou škodu nezpůsobila. Po debatě s členy senátního výboru pro bezpečnost uvedla, že nyní je jejím úkolem zajistit, aby k  žádné újmě nedošlo ani v budoucnu. Za nejsložitější považuje smlouvy, které byly sice uzavřeny, ale ze strany státu dosud nejsou vypořádány. Ministerstvo podle ní postupuje na základě doporučení vrchního státního zástupce a s kupujícími o dalším postupu aktivně komunikuje. Decroix také vysvětlila, proč část dokumentů zůstává neveřejná – jejich publikace by podle státního zastupitelství mohla ovlivnit výpovědi svědků. Ministerstvo dle Decroix respektuje probíhající trestní řízení.
před 5 hhodinami

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
před 12 hhodinami

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
před 22 hhodinami

Důchodový účet bude po sedmi letech v plusu

Stát v příštím roce po sedmi letech vybere na důchody víc peněz, než na nich vyplatí penzistům. Přebytek na důchodovém účtu by měl včetně výdajů na správu dosáhnout osmi až deseti miliard korun. Pro ČT to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V letošním roce přitom bude penzijní účet zhruba ve třináctimiliardovém minusu.
před 22 hhodinami

Inspekce může pokutovat firmy, které zaměstnancům zakazují mluvit o mzdách

Zaměstnanci už téměř dva měsíce nemusejí tajit informace o svém výdělku. Zákon takovou doložku o mlčenlivosti ani dříve nepovoloval, ale inspekce práce za ni nemohla firmy pokutovat. Podobných případů řešila desítky ročně. Teď může uložit sankci až do výše čtyři sta tisíc korun. Nadále platí, že zaměstnavatel nesmí prozradit výši mzdy dalším pracovníkům.
před 22 hhodinami

Muskova síť X obvinila Francii z politicky motivovaného vyšetřování

Americká sociální síť X miliardáře Elona Muska tvrdí, že se ve Francii stala terčem politicky motivovaného vyšetřování, které ohrožuje svobodu projevu uživatelů. Odmítla veškerá vznesená obvinění a uvedla, že při vyšetřování nebude spolupracovat. Francouzská prokuratura se letos začala sítí X zabývat kvůli podezřením na ovlivňování algoritmu platformy za účelem zahraničního vměšování a na podvodné shromažďování údajů o uživatelích.
včeraAktualizovánovčera v 16:18
Načítání...