Pražské letiště brázdí mluvící robot. Poradí správnou cestu a zabaví děti

2 minuty
Události ČT: Na letišti je robot, který poradí a pomůže
Zdroj: ČT24

Pražské Letiště Václava Havla má nového, neobvyklého pomocníka. Nedostává žádnou mzdu, a když je vyčerpaný, připojí se k elektřině. Je to totiž robot. Cestujícím primárně poradí, jak se dostat tam, kam právě potřebují.

Bílý robot s humanoidním tvarem má na výšku 120 centimetrů, váží skoro 30 kilo a po nabití vydrží v provozu 12 hodin. Zatím se na letišti ještě rozkoukává, ale ledacos už umí. Zodpoví přílety i odlety a poradí cestu ke správné bráně. Je to ale i atrakce pro děti.

Ke správné orientaci a interakci mu pomáhá řada technologií – je prošpikovaný lasery nebo sonary. „Kamery má na hlavě. Senzory má jakoby v podvozku, takže vidí, kdo je před ním, a může se tím pádem otáčet za tím, kdo k němu přijde. Taky má mikrofony, takže když mu někdo něco poví, může se na něj přímo natočit a poslouchat,“ přiblížil vývojář aplikace Peter Kmec.

Zatím se tváří jako kamarád a pomocník, ale do budoucna by mohl být i obchodníkem, třeba cestujícím, kterým se nechce čekat ve frontě, by mohl prodat takzvaný fast track, tedy rychlejší průchod bezpečnostní kontrolou.

Letiště si teď touto hračkou hlavně testuje nové technologie. „Abychom mohli letiště dál budovat. Nejenom stavět budovy, ale zároveň ho měli technologicky vybavené,“ přiblížil předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.

Při komunikaci robot zatím rozpoznává angličtinu. „Když člověk nedostane odpověď, pořád je možnost využít tablet, kde jsou další dodatečné informace,“ dodal Kmec. Postupně se ale učí porozumět i odpovídat v češtině. Cestující se s ním potkají v Terminálu 2, na místě odletů do schengenského prostoru.

3 minuty
Robot na letišti baví děti i informuje cestující
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 13 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 15 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
včera v 11:34

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
včera v 07:10

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...