Paliva v Česku zlevnila o desítky haléřů

Ceny pohonných hmot v tuzemsku v uplynulém týdnu opět klesly o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,85 koruny, před týdnem byl o 33 haléřů dražší. Nafta je v mezitýdenním srovnání levnější o 29 haléřů na litr, řidiči za ni nyní zaplatí v průměru 35,02 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva zlevňují zhruba od poloviny července, podle analytiků bude trend pokračovat.

Benzin byl naposledy levnější letos na konci ledna, nafta na začátku loňského srpna. Poté výrazně zdražila, protože se od tohoto měsíce zvýšila spotřební daň. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jsou nyní benzin i nafta levnější zhruba o tři koruny.

Nejlevnější benzin natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru k sehnání za 36,34 koruny. Nafta je nejlevnější ve Zlínském kraji, litr tam prodávají průměrně za 34,54 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 37,51 koruny a nafta 36,49 koruny.

„Za pádem cen pohonných hmot stojí pokračující propad cen na burze v Rotterdamu. Ten je důsledkem obrovského propadu cen ropy na trhu, ke kterému dochází v posledních týdnech,“ uvedl analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek. Podotkl, že tento týden barel ropy Brent klesl na roční minima kolem 73 dolarů kvůli obavám o světovou poptávku.

Důvodem poklesu cen ropy jsou podle analytika XTB Jiřího Tylečka také spekulace o navýšení produkce ropy organizací OPEC od října. „Zároveň přicházejí makrodata, která ukazují na zásadní problémy některých klíčových ekonomik. Čína pravděpodobně nedosáhne pětiprocentního cílového růstu a v americké ekonomice se množí náznaky dalšího zpomalování,“ dodává Tyleček.

Zlevňovat by pohonné hmoty podle analytiků měly i v příštím týdnu. „Vývoj na trhu s ropou i pohonnými hmotami je jednoznačný. K poklesu cen přispívá několik důležitých faktorů na straně nabídky i poptávky, takže dobývání nižších cen může stále pokračovat,“ shrnul Tyleček. Zásadním faktorem podle něj bude, zda se OPEC rozhodne od října navýšit těžbu dle plánu.

Šéf společnosti Malcom Finance (dříve 4Trans) Jaroslav Ton míní, že na globální úrovni nadále přetrvává nejistota ohledně budoucího vývoje cen ropy. Doplnil také, že hlavní roli v určování její ceny stále hraje geopolitické napětí.

Načítání...