OKD dostane 600 milionů od svého státního majitele Prisko, píše iDNES

Státní firma Prisko vloží do své společnosti OKD 600 milionů korun navýšením základního kapitálu, uvedl server iDNES. V roce 2018 mělo OKD podle výroční zprávy základní jmění 12 milionů korun. Černouhelná firma OKD nyní kvůli koronaviru netěží, v dolech na Karvinsku je ohnisko nemoci covid-19. Pomoc majitele má sanovat i ztráty způsobené poklesem cen uhlí.

Společnost Prisko o tom rozhodla podle serveru v pátek. Rozhodnutí vyplývá z notářského zápisu z valné hromady. Za společnost Prisko o navýšení rozhodli předseda představenstva Marian Klásek a místopředseda představenstva David Rais.

„Základní kapitál společnosti se zvyšuje o částku ve výši šest set milionů korun českých, tedy z dosavadní výše základního kapitálu ve výši 12 milionů korun na novou výši základního kapitálu 612 milionů korun, s tím, že se nepřipouští upisování akcií nad ani pod navrhovanou částku zvýšení základního kapitálu,“ stojí v notářském zápisu.

Mluvčí OKD Naďa Chattová finanční pomoc potvrdila. „Jedná se o refinancování již vynaložených prostředků na útlum. Finanční prostředky budou využity na posílení kapitálové pozice společnosti za účelem překonání složité ekonomické situace těžařské firmy způsobené pandemií covid-19,“ řekla.

Události, komentáře: Dalších 600 milionů pro OKD (zdroj: ČT24)

Firma svého akcionáře v červnu požádala o 1,2 miliardy korun, tedy o dvojnásobek navyšované částky. „Smlouva o koupi akcií OKD předpokládá, že společnost Prisko jako zástupce státu, našeho konečného vlastníka, ponese náklady na útlum. Ty jsme až do dnešního dne ve vzájemné shodě platili my,“ vysvětlovala v červnu žádost těžební firmy o pomoc ze strany akcionáře Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD.

Ceny uhlí jsou stále nízké, OKD navíc kvůli koronaviru na šest týdnů přerušila těžbu. „Cena uhlí se nacházela na nízkých úrovních již v loňském roce, kdy klesala pod vlivem obchodního konfliktu a obav ze zpomalování Číny. V tomto roce ovlivňuje ceny uhlí především pandemie koronaviru,“ řekl serveru Tomáš Pfeiler, analytik společnosti Cyrrus.

Výsledek hospodaření OKD zatím není znám, podle předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) ale bude ve ztrátě ve stovkách milionů korun. „Ceny černého uhlí na rotterdamské burze totiž od začátku roku ztratily přes 13 procent, na takových úrovních je těžba nerentabilní. Lze proto očekávat, že OKD v roce 2020 prohloubí ztrátu,“ míní Pfeiler.