Odchod Itálie z eurozóny není ve hře, nechal se slyšet Salvini

O odchodu Itálie z eurozóny se neuvažovalo a neuvažuje. Novinářům to řekl šéf krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini. Odmítl tak informaci listu La Repubblica, který napsal, že Salvini v očekávání předčasných voleb připravuje protievropskou kampaň a hrozí, že pokud se nepodaří dosáhnout kompromisu s Bruselem ohledně rozpočtu, odejde Itálie z eurozóny. Liga je vládní strana a list La Repubblica je blízký opozici.

Salvini tento týden uvedl, že stojí o předčasné volby, a Liga oficiálně požádala o jednání o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. A třebaže jsou parlamentní prázdniny, šéf protiimigrační strany nyní naléhá na poslance, aby se vrátili do Říma: „Nic nebrání tomu, aby poslanci pracovali i v polovině srpna. Zákonodárci by měli zvednout zadek a pracovat.“

Hra o předčasné volby vrhá třetí největší ekonomiku eurozóny do politické nejistoty v době, kdy by měly začít přípravy rozpočtu na rok 2020, a investoři se začali zbavovat italských dluhopisů i akcií. V zemi je tato situace navíc přinejmenším netradiční.

Vyvolání předvolební atmosféry v srpnu, kdy má většina Italů dovolenou a v provozu není ani parlament, by totiž bylo nezvyklým a potenciálně riskantním krokem. Jak píše agentura Reuters, italští politici od pádu monarchie v roce 1946 dodržují zásadu, že prázdninový čas svých voličů nenarušují vlastní agendou.

Parlament navíc může rozpustit pouze prezident, kterému by se tento krok mohl podle Reuters příčit, protože v září mají zákonodárci jednat o rozpočtu na příští rok. Pokud se hlasování uskuteční, bude se konat na začátku října – ve stejné chvíli, kdy by vláda měla představit rozpočet Evropské komisi (EK) a parlamentu.

Salvini slibuje snižování daní

Z předčasných voleb by podle dosavadních odhadů vyšla vítězně Liga, které by podle různých průzkumů dalo hlas 38 až 40 procent voličů. Volební preference M5S se propadly na 17 procent. Od voleb loni v březnu se volební preference vládních stran takřka identicky obrátily.

Salvini slíbil příští rok snížení daní o 15 miliard eur (387 miliard Kč). Zatím však není jasné, jak chce vyřešit rozpočtový deficit, který se podle dohody s Evropskou unií má pohybovat blízko dvou procent hrubého domácího produktu (HDP).

V pátek Salvini uvedl, že snížení daní bez ohledu na rozpočtová pravidla EU bude cílem nové vlády vedené Ligou. V sobotu už zvolil smířlivější tón a prohlásil, že Liga chce konstruktivní dialog s EU a přesvědčit Brusel, aby přistoupil na snížení daní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy mohou opět získat úvěr se státní zárukou

Malé a střední firmy mohou po téměř dvouleté pauze znovu získat úvěr se státní zárukou. Peníze lze využít na provozní i investiční výdaje. Ministerstvo průmyslu a obchodu na program Národní záruka vyčlenilo 578 milionů korun, což umožní poskytnout až pět miliard. Resort očekává, že si je rozdělí zhruba tisíc podnikatelů. Žádosti přijímá Národní rozvojová banka. Ta v minulosti poskytla záruky v objemu padesáti miliard korun.
před 10 hhodinami

Schillerová chce stihnout legislativu k EET v příštím roce

Nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) již vytvořila na resortu pracovní skupinu pro zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Vyjádřila se tak v pořadu Týden v politice moderovaném Martinem Šnajdrem. Součástí připravovaného zákona má být také daňový balíček, který bude mimo jiné obsahovat osvobození spropitného od daní a pojistného, snížení DPH na nealko nápoje ve stravovacích službách nebo studentské a manželské slevy. Podle ministryně je reálné, aby se nezbytné legislativní změny stihly během roku 2026, zpracovaný legislativní text by chtěla mít do konce února, v říjnu by měl navázat pilotní projekt. Schillerová také znovu připustila, že schodek rozpočtu na příští rok by mohl být vyšší, než s jakým počítal návrh připravený předchozím kabinetem Petra Fialy (ODS).
před 17 hhodinami

Německá armáda koupí pistole od České zbrojovky

Česká zbrojovka, výrobce ručních palných zbraní, získala zakázku u německé armády, bundeswehr si vybral její pistoli jako svou novou služební zbraň. Uherskobrodská firma informovala, že zakázku získala v mezinárodním tendru a uspěla před několika globálními konkurenty. Cenu ani rozsah zakázky neuvedla.
19. 12. 2025

Inspekce: Prodej alkoholu nezletilým je na vánočních trzích nejčastějším prohřeškem

Desítky kontrol na vánočních trzích naplánovala před koncem roku Česká obchodní inspekce. Zaměřuje se při nich hlavně na prodej alkoholu nezletilým, který je podle inspektorů nejčastějším problémem, ale i na poctivost stánkařů.
18. 12. 2025

Nebude to hned, ale chceme k tomu směřovat, řekl Mach o vyrovnaném rozpočtu

Vláda hnutí ANO, SPD a Motoristů chce směřovat k vyrovnanému rozpočtu, zdůraznil ve čtvrtečním Interview ČT24 budoucí náměstek na ministerstvu financí Petr Mach (SPD). Cíle lze podle něj navíc dosáhnout bez zvyšování daní.
18. 12. 2025

ČNB ponechala základní úrokovou sazbu beze změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 3,5 procentech. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Finanční trh stabilitu úrokových sazeb očekával.
18. 12. 2025Aktualizováno18. 12. 2025

Europoslanci schválili postupný zákaz dovozu ruského plynu

Evropský parlament (EP) ve středu ve Štrasburku schválil zákaz dovozu ruského plynu do Evropy nejpozději do podzimu roku 2027. Nařízení se týká zkapalněného zemního plynu (LNG), jehož dovoz by měl skončit nejpozději k 1. lednu 2027, i dovozu potrubního plynu, kdy je nejzazší termín za určitých podmínek 1. listopadu téhož roku.
17. 12. 2025Aktualizováno17. 12. 2025

Spotřeba uhlí bude letos rekordní, předpovídá agentura IEA

Spotřeba uhlí bude letos opět rekordní, proti loňsku se zvýší o půl procenta a dosáhne 8,85 miliardy tun. Částečně je to způsobeno politikou vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve svém výhledu o vývoji poptávky po tomto palivu to píše Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spalování uhlí je přitom jedním z největších zdrojů skleníkových plynů, které významně přispívají ke změně klimatu.
17. 12. 2025
Načítání...