Obchod naskočil na příznivou vlnu. Není ale jasné, jak dlouho potrvá a kde

6 minut
Události: Obchodníkům se začalo dařit, vyhlídky jsou ale nejisté
Zdroj: ČT24

Letošní prázdninové utrácení analytiky příjemně překvapilo. Místo očekávané stagnace hovoří čísla za červenec o téměř dvouprocentním růstu, jak v meziročním, tak v meziměsíčním srovnání. Stál za tím odlišný způsob trávení léta, než na jaký byli Češi zvyklí. Dařilo se prodejcům sportovního zboží, rostly i nákupy zboží přes internet. Výhled do dalších měsíců už ale podle oslovených ekonomů tak pozitivní není.

K těm, kteří se svezli s jarním a letním nakupováním patří například obchodníci se zbožím pro cyklisty. „Nákupní chování je stále stejné, změna ve zboží, protože to se rychle vyprodalo po nákupním boomu po otevření na jaře a ne vše jsme byli schopni doobjednat,“ řekl spolumajitel obchodu se sportovním vybavením Jaromír Fic.

Výrobci už jim teď posílají modely pro příští rok, ty letošní jsou vyprodané. „Celé léto je o třetinu lepší než loni, a to i přes to, že začátek léta byl hodně divoký a měli jsme obavy, co bude,“ vzpomíná Fic. 

V dubnu u nich také lidé mnohem víc nakupovali přes internet. Teď už se jim on-line prodeje vracejí do normálu. Mírnou obavu mají z blížící se zimní sezony. Pokud by rostoucí čísla nakažených znovu uzavřela hranice, zřejmě by to pocítili na prodeji lyží. Jejich zákazníci často jezdí na dovolenou například do Alp.

Příznivý trend zažívali také prodejci volnočasového a sportovního oblečení. „Od května, kdy se otevřely prodejny, jsme byli velmi mile překvapení. Zákazníci chodí, nakupují,“ řekl generální ředitel obchodu s tímto zbožím Zdeněk Pošíval. V červenci a srpnu si tak udrželi čísla z předchozích let.

Kamenných prodejen mají v Česku asi sto, většinou v centrech velkých měst. Do Vánoc by ale chtěli spustit nový web, který by jim alespoň částečně pomohl vynahradit ztráty při případné druhé vlně koronavirové nákazy. Na jaře totiž viděli, že lidé do obchodů neradi chodí v rouškách. „Jistou nervozitu cítíme, protože druhá vlna asi bude, ale každopádně zákazníci jako takoví to v tuhle chvíli zatím neprojevují a nakupují,“ dodal Pošíval. 

Také analytici hovoří o uplynulých měsících s optimismem. „Prozatím ta čísla posledních měsíců byla spíše optimističtější a naznačují, že by maloobchodní tržby za celý rok nemusely nijak výrazně klesnout, což se ještě před nedávnem předpokládalo, a mohly by zhruba stagnovat,“ řekl hlavní ekonom ING Bank pro Česko Jakub Seidler.

  • Za osm měsíců letošního roku klesl prodej osobních aut meziročně o 25 procent; lidé koupili něco přes 130 tisíc nových vozů. V srpnu se odbyt meziročně snížil o třetinu kvůli vyššímu srovnatelnému základu za loňský rok, kdy končily benevolentnější emisní předpisy.

Rozporuplná je situace kolem prodeje aut. V jednom z velkých autocenter se od května situace již zlepšovala. Dnes už se jim ztráty daří dohánět, ojetých vozů dokonce prodávají více. Zájem je také ze strany firem. Brzdí je ale pomalejší dodávky od výrobců, uvedla spolumajitelka Martina Šmuclerová Sládková.

„Firmy nevyráběly tak, jak měly. Dodavatelský řetězec asi také úplně nefungoval na sto procent, to pociťujeme, dodání jsou delší než loni,“ řekl vedoucí oddělení prodeje Tomáš Larva. Zatímco dříve jim kamiony dovážely zboží každý týden, nyní musejí čekat.

„Automobilky nemají jasný odhad toho, jak se bude vyvíjet spotřebitelská nálada v jednotlivých částech, a to se promítá i do toho, jaká vozidla se prodávají,“ zmínil výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl. Zákazníci – podle svazu i některých prodejců – v posledních měsících častěji nakupují větší a dražší vozy. Dávají přednost těm s benzínovým motorem.

Koronavirus naopak výrazně snížil například prodeje formálních oděvů. Lidé častěji pracovali z domova. Výrobcům také škodil propad cestovního ruchu, protože turisté tvoří důležitou část poptávky.

Cestovní ruch je letos bit hlavně tam, kam přijelo rekordně málo turistů. Například v Karlových Varech. „Hotely se snažily, otevřely pro českou klientelu. Myslím si, že Karlovy Vary navštívilo docela dost lidí, ale globálně chybí zahraniční klientela,“ řekl předseda karlovarské sekce Asociace hotelů a restaurací Jan Kronika. 

Rozdíl cítí především vícehvězdičkové hotely. Doprovodné a zdravotnické služby se v nich často omezily pouze na prodloužené víkendy. A to už poznává i personál. „Mám o 80 procent klientů méně. Jsem samoživitelka a je pro mě opravdu těžké se tak uživit a zaplatit všechny poplatky, které mám,“ řekla pedikérka v hotelu Alena Syrová. 

Kritickou sezonu mají například i prodejci suvenýrů. Karlovarské vřídlo sice tryská, ale z tradičních konviček u něj popíjí málokdo. „Co tady bylo pár Čechů, tak ti měli vouchery, ale ne na to, aby si kupovali náš sortiment, pohárky, magnetky a takové věci,“ přibližuje karlovarský prodejce suvenýrů Miroslav Schneider.

Pro svůj obvyklý provoz by on a jeho kolegové potřebovali, aby se na vyprázdněné chodníky kolem hotelů vrátili ve větším počtu Němci, Rusové, Italové nebo hosté z Asie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 17 hhodinami

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Americké burzy prudce posílily po výroku Trumpa, že pozastavuje většinu cel

Americké akcie reagovaly ve středu večer středoevropského času prudkým růstem na oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastavuje většinu cel na devadesát dnů – s výjimkou Číny, u níž naopak ještě „přitvrdil“. Pomyslným skokanem dne se stal technologický index Nasdaq, který přidal více než dvanáct procent. Ostatní hlavní indexy vzrostly o sedm až devět procent. Výrazně tak smazaly propady, kterými burzy reagovaly v minulých dnech právě na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...