Tržby v maloobchodě v červenci vzrostly téměř o dvě procenta

Tržby obchodníků v Česku očištěné o kalendářní vlivy se v červenci meziročně zvýšily o 1,9 procenta. Meziměsíčně vzrostly o 1,8 procenta. Rostly hlavně prodeje nepotravinářského zboží. Naopak v prodeji motorových vozidel přetrval meziroční pokles. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Dynamika tržeb tak předčila očekávání analytiků, kteří předpokládali meziroční stagnaci, další obnova poptávky bude ale s ohledem na vývoj mezd a nezaměstnanosti podle nich spíše pozvolná.

Bez sezonního očištění vzrostly v červenci tržby obchodníků o tři procenta ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. „Nejvyšší růst si dlouhodobě udržuje prodej prostřednictvím internetu, avšak tempa růstu se mírně snižují a zákazníci se postupně vracejí do kamenných obchodů,“ uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. Prodeje z e-shopů a zásilkových obchodů vzrostly meziročně o 20,9 procenta. 

Růst tržeb v červenci zaznamenal zejména sortiment nepotravinářského zboží. „Například prodejnám s výrobky pro kulturu a sport vzrostly tržby o více než deset procent,“ sdělila Boušková.

O desetinu více než loni utržili prodejci počítačů a komunikačních zařízení. Tržby za výrobky pro domácnost stouply o 7,3 procenta. Za farmaceutické, zdravotnické a kosmetické výrobky zákazníci utratili meziročně o 2,8 procenta více. Naopak specializované prodejny s potravinami zaznamenaly podle statistiků pokles tržeb o 6,7 procenta.

„Koronavirus výrazně snížil poptávku po nákupu formálních oděvů, protože vedl k častějšímu využívání práce na home office. Oděvním společnostem rovněž škodí propad cestovního ruchu, protože turisté tvoří důležitou část poptávky. Mnohé oděvní společnosti proto hlásí obří propady zisků, které mohou vyústit v existenční problémy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Vývoj maloobchodních tržeb (očištěno o kalendářní vlivy, v % meziročně)
Zdroj: ING Bank/ČSÚ

V červenci se nadále nedařilo také prodejcům aut. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel byly oproti loňskému červenci nižší o 10,5 procenta. Tržby za opravy se snížily o 6,2 procenta, za prodej motorových vozidel, včetně náhradních dílů, byly nižší o 11,6 procenta.

V červnu tržby v maloobchodě podle revidovaných údajů klesly meziročně o 1,4 procenta.

Dynamika tržeb příjemně analytiky překvapila

Dynamika červencových tržeb předčila očekávání analytiků, kteří předpokládali meziroční stagnaci. „Od začátku roku do konce července tržby ve srovnání s předchozím rokem jen nepatrně klesly a příznivější hodnoty posledních měsíců naznačují, že by se maloobchodní tržby v letošním roce mohly vyhnout meziročnímu poklesu,“ konstatuje hlavní analytik ING Bank Jakub Seidler.

Dodává, že v případě prodejů aut sice pokračoval meziroční pokles tržeb ve výši 10,5 procenta meziročně, kdy trh očekával propad o osm procent, ale i tak jde obecně o zlepšení ve srovnání s předešlými měsíci, kdy tržby klesaly v rozmezí 35–45 procent.

„Nicméně v srpnu se dynamika opět zhorší. To naznačily nové srpnové registrace, které meziročně prohloubily svůj pokles z červencových devíti procent na 34 procent. Přitom v červnu se zdálo, že se prodeje aut začínají postupně zlepšovat, poslední dva měsíce však tento trend nepotvrdily,“ uvedl Seidler.

Nové registrace automobilů
Zdroj: ING Bank/Svaz dovozců automobilů

V červenci byl mezi lidmi podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky patrný nárůst optimismu, který se projevil na jejich ochotě utrácet. „V Komerční bance jsme počítali s nárůstem o 0,1 procenta,“ řekl. 

Český statistický úřad (ČSÚ) spolu s údaji za maloobchod zveřejnil také výsledky za ubytování a stravování. Podle analytiků se potvrdilo, že česká klientela nedokázala nahradit zahraniční turisty. Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka tržby hotelů a penzionů v červenci meziročně klesly o 49,4 procenta. V případě restaurací je podle něj situace méně dramatická, když tržby klesly o 12,2 procenta. Ekonom UniCredit Bank Jiří Pour upozornil, že restauratéry postihuje rozšíření práce z domova, což se negativně projevuje v tržbách za obědy.

Další obnova poptávky bude s ohledem na vývoj mezd a nezaměstnanosti podle analytiků spíše pozvolná. Podle nich by se za celý rok maloobchod mohl propadnout až o tři procenta, někteří z nich však předpovídají stagnaci, nebo dokonce mírný růst. Přesto předpokládají nejslabší výsledek za mnoho let.

„Pro letošní rok počítáme s reálným růstem tržeb obchodníků, bez motoristického segmentu, o necelé jedno procento. Půjde zřejmě o nejslabší výsledek od roku 2012,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Podle Brožky se spotřebitelská důvěra sice v červenci zvyšovala, ale v srpnu opět klesla. „Nikdo nemá jistotu, co se bude dít v případě zhoršení epidemiologické situace. Jak různá hygienická opatření zasáhnou běžný život,“ řekl. Za celý rok tak předpokládá pokles maloobchodních tržeb o tři procenta. 

„Za celý letošní rok konsenzus trhu předpokládá propad maloobchodních tržeb bez automobilů o dvě procenta. Poslední hodnoty však naznačují, že by vývoj mohl být příznivější a tržby by mohly spíše stagnovat, případně i mírně růst. V minulém roce rostly o 4,8 procenta,“ dodal Seidler.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 16 mminutami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 11 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 13 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 22 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 22 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...