O koupi bitcoinu už se zajímají i prodavačky v samoobsluze. Je to riziko, nebo snadný zisk?

„Měli byste se držet dál od bitcoinu, je to smrtící,“ vzkázal lidem guvernér dánské centrální banky Lars Rohe. A za podvod považuje tuto virtuální měnu třeba i generální ředitel největší centrální banky JPMorgan Jamie Dimon. Přesto se zájem o bitcoin letos výrazně stupňuje. Zatímco dříve byl atraktivní víceméně jen odborné veřejnosti, nyní mu propadají i běžní lidé. A není divu. Z těch, kteří do něj před pár lety investovali, jsou dnes miliardáři. Co bude přesně dál, nikdo ale neví.

  • Bitcoin je nejznámější z asi dvou stovek kybernetických měn. V současnosti má na trhu s těmito měnami téměř poloviční podíl, ještě nedávno měl ale kolem 90 procent. Téměř 20 procent trhu má ethereum, šest procent ripple, následují litecoin, dash a další. Vloni v srpnu rozdělením softwarového kódu bitcoinu vznikla nová podobná měna nazvaná bitcoin cash. Podle výzkumné zprávy Cambridgeské univerzity nyní kryptoměny používá 2,9 až 5,8 milionu lidí po celém světě.

„Nedávno jsem byl nakupovat ve své oblíbené samoobsluze a prodavačka se mě ptala, jak by si mohla koupit bitcoin. Prý sice neví, jak měna funguje, ale slyšela, že se na něm dá rychle zbohatnout. V tu chvíli jsem si vzpomněl na přednášky z hospodářských dějin. Přesně takto se lidé chovali před sto lety, kdy vrcholila slavná 20. léta, po kterých následovala Velká hospodářská krize,“ konstatuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Přestože je problematika virtuálních měn extrémně složitá a dynamicky se mění, vidina rychlého zbohatnutí láká naprosté laiky k nákupu. Čím více lidí nakupuje, tím rychleji roste cena. S jejím růstem stoupá i zisk, a to přesvědčuje další lidi, aby začali nakupovat.

„Mánie je již tak daleko, že se po bitcoinu ptají i naprostí laici jako prodavačka v obchodě. Tato situace nemůže skončit dobře a je na místě důrazně varovat všechny, kteří si myslí, že peníze rostou na stromech a stačí si je jen utrhnout. Nerostou! Nestačí!“ dodává Křeček s tím, že virtuální měny jsou prostě extrémně rizikovým aktivem.

Jen blázen by teď vyloučil výraznou korekci. Zrovna tak ale jen zaujatý člověk může jistojistě tvrdit, že je to bublina. Nikdo neví. V přímém přenosu sledujeme globální on-line jízdu, která nesnese žádnou historickou paralelu a která – a to jistojistě říct opravdu lze – vstoupí do učebnic, ať už dopadne jakkoli.
Lukáš Kovanda
hlavní ekonom společnosti Cyrrus

„Pokud budou lidé po celém světě dál věřit, že pouhým nakoupením bitcoinu bezpracně pohádkově zbohatnou, může jeho cena dál růst. Historie nás však učí, že nezdravý růst je doprovázen tvrdým pádem,“ připomíná Křeček, podle kterého je bitcoin jedna z největších spekulativních mánií v historii lidstva.  Růst bitcoinu totiž není podle něho i některých dalších ekonomů postaven na pevných základech.

Vývoj hodnoty bitcoinu v USD
Zdroj: BH Securities

Kdo nemá bitcoin, jako by nebyl

Zatímco na začátku letošního roku se bitcoin obchodoval pod tisíc dolarů, v průběhu roku začal bouřlivě růst. Již v květnu bitcoin zdvojnásobil svou cenu a obchodoval se za dva tisíce dolarů. Tehdy řada obchodníků začala hovořit o nezdravé bublině, kdy dochází k prudkému nárůstu ceny bez fundamentálních příčin. Celý růst byl postaven pouze na důvěře lidí, kteří mnohdy ani nevěděli, co si pod slovem bitcoin představit.

Již v srpnu se však bitcoin obchodoval za čtyři tisíce dolarů a mezi lidmi začala propukat mánie. „U příslušníků mladé generace se bitcoin stal pozičním statkem a kdo ho nemá, jako by nežil,“ konstatuje Křeček.

Bitcoin také bez problémů ustál i své srpnové rozdělení, kdy vznikl nový klon nazvaný bitcoin cash.

Na druhou stranu, internet je plný příběhů od lidí, kteří si koupili před dvěma roky pár bitcoinů a nyní za to postavili luxusní vilu – a tyto příběhy jsou pravdivé. Ale také je pravda i to, že virtuální měna zůstává stále velkým otazníkem a je kolem ní i řada šedých míst a nevyřešených otázek, jak uvedl nedávno pro web ČT 24 František Fuka, IT a filmový publicista, který ale obecně kryptoměnám fandí.

„Mám rád nové technologické věci, bitcoin mi přišel zajímavý, a proto jsem do toho šel,“ říká Fuka, který své první bitcoiny začal dostávat od lidí jako příspěvek za své blogy. Pak už si je pořizoval sám a dnes za ně občas i něco nakoupí nebo s nimi obchoduje.

Je to svým způsobem džungle, ale to se mi na tom líbí, že je to trochu jako divoký západ, že ty možnosti jsou tam obrovské a je nepředvídatelné, kam se to bude vyvíjet.
František Fuka
IT a filmový publicista

„Dnes pořád bitcoiny mám. V podstatě si na nich sedím, protože jakoukoliv investici, kterou jsem do nich udělal, tak jsem si mnohonásobně již splatil. A nyní čekám, jak nahoru to ještě půjde, jestli si za to nekoupím třeba nějakou menší zemičku za pár let, uvidíme,“ směje se Fuka. Ale hned také dodává, že je připraven i psychicky na to, že se to může ze dne na den zhroutit. „A já přijdu o jakoukoliv hodnotu, kterou v bitcoinech mám. To riziko je tady pořád,“ říká.

Bitcoiny
Zdroj: Michael Weber/ČTK/imago stock&people

Bitcoin je jako mladá nevyzpytatelná šelma

  • Jedním z nejjednodušších postupů je osobní nákup. Ten se dá domluvit například pomocí služby local bit coins. Na stránkách návštěvník vidí, jak daleko je potenciální prodávající, a může si s ním dohodnout schůzku nebo transakci přes internetové bankovnictví.
  • Jiná možnost zakoupení digitální měny je prostřednictvím automatu. Zařízení, která se podobají bankomatům, jsou i v Česku. Jejich nevýhodou je ale omezená maximální částka – v průměru na dvacet tisíc korun za jednu transakci a v naprosté většině se platí také pevný poplatek 2–5 procent z aktuální ceny na burze.
  • Bitcoin lze získat i přes on-line směnárníka. I tady ale platí, že si on-line směnárny účtují poplatek za převod.
  • Velmi dynamicky se vyvíjí nákupy virtuální měny na burze. Výhodou je, podobně jako u klasických burz, možnost reagovat na aktuální kurz a v případě potřeby pak okamžitě virtuální měnu prodat nebo dokoupit.
  • K prodeji slouží i specializované weby, které sdružují jak obchodníky s bitcoiny, tak jednotlivce. Na webech si navíc vyměňují důležité informace a předávají zkušenosti.
  • Kryptoměnu lze získat a snadno používat i prostřednictvím mobilních aplikací, kterých existují už desítky. Při stahování aplikace do mobilu si lidé předplácejí bitcoin ve formě jakéhosi kreditu. V obchodě pak stačí naskenovat QR kód a aplikace sama zaplatí.
  • Ve Spojených státech je pak už dokonce možné bitcoiny nakoupit i v maloobchodním řetězci Walmart.

Bitcoin si letošní rok prochází divokým vývojem. Nejdříve strmě roste,  jen za letošní rok se hodnota největší a nejznámější kryptoměny zvýšila zhruba dvacetinásobně, z necelých tisíc dolarů na téměř dvacet tisíc dolarů před dvěma týdny, na své zatím historické maximum, ale pak se zase o pár dní později o desítky procent propadá. V předvánoční pátek až na cenu jen o málo vyšší než 11 tisíc dolarů. A spolu s ním i další kryptoměny. 

Bitcoin tak některým odborníkům připomíná takzvanou tulipánovou horečku, která v 17. století zachvátila Nizozemsko a vedla k prudkému růstu a následnému pádu cen tulipánových cibulek. Před splasknutím cenové bubliny stála jedna tulipánová cibulka tolik, co nejdražší domy v Amsterdamu. Jiní však v něm cítí obrovskou příležitost.

„Spíše si představím to, že by se zakázal internet, než že by bitcoin klesl na nulu,“ říká Fuka. „Tulipán má od začátku hodnotu, třeba deset haléřů, ale bitcoin, když ho vymysleli, neměl žádnou hodnotu, nestál původně třeba dolar a nyní stoupnul. On měl nulu. A pozvolna leze nahoru, a i kdyby spadl jen na jednu korunu, pořád bude mít vyšší hodnotu než nulu,“ vysvětluje Fuka, proč se podle něho o bublinu nejedná, nebo alespoň o tu typickou.

Teoreticky je podle něho sice možné, že najednou všem lidem dojde, že bitcoin nemá žádnou hodnotu a spadne zpět na nulu, ale považuje to za krajně nepravděpodobné. „Protože i když někde na světě zůstane dvacet lidí, pro které bude mít hodnotu, tak na nulu nespadne. Leda, že by se stalo opravdu něco extrémního,“ doplňuje.

A tím míní například to, že by se třeba začalo za vlastnictví bitcoinu popravovat, nebo že přestane fungovat internet. „Mám velkou představivost, že kvůli tomu, že se bitcoin začne vymykat kontrole a ohrožovat americký dolar, tak zakážou celý internet, respektive omezí ho, že se bude dát jen surfovat po stránkách. To si dokážu představit více, než že hodnota bitcoinu klesne na nulu,“ vysvětlil před časem Fuka.

Podle Jana Skalického, který vývoj kolem bitcoinu sleduje již několik let, však je hodnota čehokoliv vyjádřená právě jeho cenou. „Hodnotu vyjadřuje zájem lidí s bitcoinem nebo jeho pomocí obchodovat a pokud tento zájem roste rychleji než nabídka bitcoinů, projevuje se to jeho rostoucí cenou,“ konstatuje.

A to, že hodnota bitcoinu strmě roste a pak se vzápětí propadá, není však podle Skalického nic nezvyklého. „Vysoká volatilita a různé fluktuace jsou typické,“ říká. Bezprecedentní je podle něho ale to, že bitcoin takto dlouhou dobu kontinuálně rostl, a to celé dva roky.

Jak moc se nyní bude pohybovat dále, se podle něho těžko odhaduje. „Možná bude korekce ještě pokračovat, ale vyloučené není ani to, že střednědobého maxima ještě nebylo dosaženo a může se vyšplhat třeba ještě na trojnásobek,“ komentuje naprostou nepředvídatelnost kryptoměny Skalický. Předpokládá však, že za méně než za tisíc dolarů, jak tomu bylo na začátku roku, však k mání jen tak nebude.

„Ano, do jisté míry je to nyní bublina vlivem sociální mánie, ale zároveň je tato bublina posazena na fundamentální růst vlivem pokračující adopce. Otázkou je pouze, jak velká je nyní složka bubliny a jak bude vypadat korekce při jejím praskání, pokud tedy bude ještě pokračovat,“ vysvětluje Skalický.

Bitcoinu už otevřela dveře i burza

A míní, že v následujících týdnech bude záležet i na tom, co s kurzem provedou první vypořádávání nedávno spuštěných futures, tedy termínových kontraktů, kdy se smluvní strany zavazují, že koupí nebo prodají měnu v určitý den, v určitém množství a za předem dohodnutou cenu. „Tam bych nevylučoval ani nějaké pokusy o manipulaci s podkladovým trhem velkými hráči,“ dodává.

Jde jednodušeně řečeno o to, že by velcí držitelé bitcoinu mohli v neregulovaném prostředí, ve kterém se kryptoměny pohybují, prodat své futures za aktuální cenu a zároveň před vypořádáním tohoto obchodu prodají ve velkém bitcoiny, čímž klesne hodnota této kryptoměny těsně před vypořádáním futures. A pak po jejich vypořádaní za původní vyšší cenu na burze zpětně nakoupí své bitcoiny za peníze, které vydělali na prodeji futures. 

Bitcoiny
Zdroj: Michael Weber/ČTK/imago stock&people

CME zahájila obchodování s termínovými kontrakty, tedy futures na bitcoin, týden po konkurentovi CBOE, před několika dny, a to 18. 12. Termínové kontrakty jsou považovány za důležitý krok k posílení legitimity bitcoinu a mohly by k této digitální měně přilákat velké institucionální investory nebo fondy, uvedla agentura Reuters.

Je ovšem třeba dodat, že jejich vypořádávání probíhá v dolarech, nikoliv v bitcoinech, takže k převodu bitcoinů při obchodování těchto futures nedochází.

Hodnota kontraktu na bitcoin se splatností v lednu na americké burze CME otevřela na 20 650 dolarů (zhruba 450 tisíc korun), později však sestoupila pod 19 tisíc dolarů. A podle analytika Spencera Bogarta ze společnosti Blockchain Capital začalo obchodování bez většího rozruchu. „Je to úplně nová třída aktiv a řada investorů se zřejmě rozhodla počkat, jak se situace vyvine, než na tento trh vstoupí,“ uvedl Bogart.

Každopádně, o spuštění obchodování s termínovými kontrakty na bitcoin už uvažuje i burzovní operátor Deutsche Börse. A americká investiční banka Goldman Sachs oznámila, že zřídí oddělení pro přímé obchodování s kryptoměnami, napsala agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Pracovat by mělo začít do konce června. Do obchodování s digitálními měnami, jako je na příklad bitcoin, se tak přímo a oficiálně pustí první velká firma na Wall Street.

„To je symptomatické pro bitcoin, že nejdříve jím solidní velké finanční instituce pohrdaly, nyní projevují zájem, kdy vznikají první finanční produkty navázané na bitcoin, jsou plně kryté a jištěné, což hraje jistě roli nyní v tom, jak cena stoupá,“ potvrdil i Fuka.

Bitcoiny
Zdroj: Michael Weber/ČTK/imago stock&people
  • Na technologickém vývoji v oblasti kryptoměn mají podíl také Češi. Například SatoshiLabs stál u zrodu prvního bitcoin trezoru na světě, který je bezpečným úložištěm nejen pro bitcoiny, ale také pro ostatní kryptoměny, jako jsou litecoin, dash, ethereum a zcash.
    Na vzniku Bitcoin trezoru pracovali tři Češi už od doby, kdy kryptoměny teprve nabývaly na hodnotě, tedy od roku 2013. O rok později se již objevil na trhu. 
  • Brněnský start-up BitcoinPay vybudoval zase platební bránu BitcoinPay, která zprostředkuje výměnu bitcoinů za eura, nebo koruny. A souběžně s ní se zároveň v roce 2014 spustila i první česká směnárna s kryptoměnami CoinMate. Pro obchodníky má hlavní výhodu v tom, že podporuje českou měnu. Díky možnosti obchodu v eurech je směnárna populární také v Evropě. Kromě bitcoinu se CoinMate zaměřuje i na litecoin, další z řady kryptoměn.

Fuka souhlasí s tím, že poslední vývoj posunuje tuto kryptoměnu směrem k větší legalizaci a serióznosti. Nicméně zároveň konstatuje, že je pravda, že v případě bitcoinu zůstává spousta šedých míst a nevyřešených otázek.

„Protože bitcoin je ze svého principu globální, a to, že si v USA uzákoní, že se musí zaregistrovat jeho majitelé, může být jedno někomu v Číně. Ale vlastně to může být jedno i někomu v Americe. Prostě když se nechci registrovat a chci si nadále kupovat třeba nelegální drogy za bitcoiny, tak mě nemůže nikdo k registraci donutit a nikdo ani nezjistí, že to jsem konkrétně já,“ vysvětluje.

Každopádně, už i francouzský ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že Francie navrhne, aby skupina nejvýznamnějších světových ekonomik G20 v příštím roce otázku regulace bitcoinu projednala.

Kromě bitcoinu se nabízí i další kryptoměny, některé přinášejí nové možnosti

Kromě bitcoinu už dnes existuje další zhruba tisícovka kryptoměn. Bitcoin má oproti jim výhodu, že existuje nejdéle, to on přišel s touto myšlenkou, a proto je tak populární. Ostatní měny ho pak ve většině případů určitým způsobem kopírují, některé pak jeho parametry obměnují nebo přicházejí s různými modifikacemi, které přinášejí svým uživatelům nové možnosti.

„Jako nejdéle fungující kryptoměna si bitcoin dokázal také vybudovat rozsáhlou infrastrukturu. Dnes lze s bitcoinem platit po celém světě a přijímají ho i standardní obchodníci. Tím se zatím jiné virtuální měny pochlubit nemohou. Nicméně postupem času se bitcoin stává stále méně dominantní na poli virtuálních měn. Je možné, že v budoucnu ho nějaká alternativní virtuální měna na čele žebříčku nahradí,“ říká Křeček.

Nákup a prodej bitcoinů
Zdroj: ČT24/Monika Ginterová
  • Bitcoiny vznikají tak, že počítače svým výpočetním výkonem řeší komplikované matematické rovnice – za úspěšné vyřešení obdrží majitel počítače odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Tomuto procesu se říká těžba a lidem, kteří získávají bitcoiny, se pak říká těžaři či mineři.
  • Po vytěžení je konkrétní suma převedena na konkrétní adresu majitele bitcoinů v podobě číselného kódu. Každá „mince“ je tedy unikátní a nezaměnitelná. Těžit může buď jednotlivec, což je ale dnes dost nákladné a už se od toho upouští, nebo skupina těžařů.
  • Program pro těžbu je nastavený tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno pouze 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent a poslední se mají dostat do oběhu někdy kolem roku 2140.
  • Aktuálně je v oběhu již zhruba téměř 17 milionů mincí.

Tržní kapitalizace bitcoinu nicméně v současnosti přesahuje 300 miliard dolarů, souhrnná všech ostatních dělá zhruba 200 miliard dolarů. Na předních místech kryptoměn dle tržní kapitalizace tak v současnosti najdeme například dash, monero nebo zcash. Ty se například pyšní lepší anonymitou než tolik známý bitcoin.

„Aby člověk postoupil vlasnictví bitcoinů, tak ve skutečnosti digitálně podepisuje určitá data, díky kterým lze vysledovat, odkud a kam se konkrétní mince přesouvaly. Ale u anonymizovaných měn, jako je například monero, se konkrétní peníze neustále promíchávají s penězi ostatních, aby platby nebyly vystopovatelné, asi jako když v restauraci s přáteli platí jeden z nich za všechny,“ vysvětluje Skalický.

A měna zcash jde v tomto ohledu ještě třeba dále. „Funguje na bázi toho, že svoje peníze necháte zničit a když jimi potřebujete zaplatit, umíte dokázat, že ke zničení došlo, ale k tomuto důkazu už není třeba vědět, které konkrétní to byly. Při každé platbě tak vznikají peníze úplně nové s čistou transakční historií. To už jsme ale na samé hranici toho, co je dnes možné v kryptografii digitálních měn implementovat a použité teorii rozumí jen nemnoho kryptografů na světě,“ vysvětluje Skalický.

Načítání...