Maloobchodní tržby v srpnu zpomalily růst pouze opticky, po očištění rostly

Maloobchodní tržby bez prodejů aut v srpnu zpomalily meziroční růst na 3,7 procenta z červencových sedmi procent. Analytici ale upozorňují, že letošní srpen měl o jeden pracovní den méně než loňský, po očištění tak tržby ve skutečnosti vzrostly o 4,6 procenta. Dařilo se nadále zejména internetovým a zásilkovým obchodům a obecně prodejnám s počítači, sportovními potřebami, oděvy či obuví, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

„Jak se spekuluje o tom, zda se blíží, nebo neblíží krize, tak to na maloobchodních tržbách není vidět, protože rostou mzdy i důchody. Takže není důvod, aby se obyvatelstvo příliš uskromňovalo. Máme zkušenosti i z krize z roku 2008 a 2009, kdy ji maloobchodní tržby zaznamenaly až s časovým odstupem, později než průmysl a stavebnictví,“ řekla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Tržby internetových a zásilkových obchodů se oproti loňskému srpnu zvýšily o 14,6 procenta. Podle statistiků rostou jejich tržby nepřetržitě od roku 2000. Uvedli, že v roce 2017 se v internetových obchodech prodalo zboží za zhruba 85 miliard korun, což představovalo 7,8 maloobchodních tržeb. To byl téměř dvojnásobný podíl než v roce 2013.

Data za loňský rok ČSÚ k dispozici zatím nemá. Podle jarní analýzy Asociace pro elektronickou komerci a nákupního rádce Heureka.cz loni ale dosáhly české e-shopy obratu 135 miliard korun. „Očekáváme, že i v dalších měsících budou internetové prodeje expandovat solidním tempem,“ doplnil analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

V obchodech s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci činil nárůst osm procent a v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením 7,5 procenta. Za oděvy, obuv a výrobky pro domácnost lidé meziročně zaplatili o 6,5 procenta více a za farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží o 3,2 procenta více.

V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby zvýšily o 1,3 procenta, naopak ve specializovaných prodejnách s potravinami klesly o 2,7 procenta.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě bez prodejů aut očištěné o sezonní vlivy zvýšily v srpnu o 0,1 procenta.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel v srpnu meziročně klesly o čtyři procenta, přičemž za opravy motorových vozidel o 6,5 procenta a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 3,3 procenta. Po očištění o kalendářní vlivy byly tržby meziročně nižší o 0,9 procenta.

Vyhlídky pro nejbližší měsíce jsou dobré, míní analytici

Pro nejbližší měsíce jsou vyhlídky pro český maloobchod podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové poměrně dobré. „V letošním roce by si maloobchodníci měli polepšit ještě o 4,2 procenta. V příštím roce se ale domníváme, že růst jejich tržeb bude ve srovnání s letošním rokem zhruba poloviční,“ podotkl.

Také analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička míní, že napjatá situace na trhu práce bude nahrávat růstu tržeb i v příštích měsících, nedostatek lidí na pracovním trhu totiž bude podporovat růst mezd.

„Nicméně v ekonomice jsou již patrné první známky zpomalování, což bude postupně brzdit jak růst mezd, tak dál tlumit spotřebitelský sentiment. V souhrnu tak odhadujeme, že maloobchodní tržby by v letošním roce měly vzrůst o 3,4 procenta, bez prodejů a oprav aut by se jejich dynamika měla udržet nad pěti procenty,“ uvedl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 10 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 19 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánovčera v 15:54

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
včera v 10:25

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30
Načítání...