Čínská společnost ByteDance, která vlastní aplikaci TikTok, požádala v Číně o licenci na vývoz technologií. Snaží se tak dovést do konce dohodu s americkými společnostmi Oracle a Walmart, aby tak předešla zákazu činnosti platformy TikToku ve Spojených státech. Podání žádosti potvrdilo čínské ministerstvo obchodu.
Majitel TikToku požádal Peking o licenci na vývoz technologií, chce tak předejít zákazu v USA
Peking na konci srpna omezil, poprvé od roku 2008, vývoz umělé inteligence. Na seznam produktů, jejichž prodej musí schválit čínská vláda, přidalo tamní ministerstvo obchodu 23 položek, například rozpoznávání řeči a textu a personalizovaná doporučení.
Podle odborníků si tím Čína chtěla vybudovat pozici v třenici ohledně platformy sdílených videí TikTok. Americký prezident Donald Trump v polovině srpna nařídil, aby aktivity TikToku v USA společnost ByteDance do 90 dní prodala, jinak její činnost zakáže. Tažení proti TikToku Trump zdůvodňuje ohrožením národní bezpečnosti.
Podle společnosti ByteDance musí dohodu s firmami Oracle a Walmart, jež má vést ke vzniku samostatné americké společnosti, schválit Washington i Peking.
Podmínky dohody zůstávají nejasné
Přesné podmínky dohody mezi společností ByteDance a firmami Oracle a Walmart zůstávají nejasné. ByteDance tvrdí, že TikTok Global bude její americkou divizí, ve které bude vlastnit podíl 80 procent.
Oracle a Walmart nicméně uvádějí, že podíl společnosti ByteDance v podniku TikTok Global bude rozdělen mezi její jednotlivé investory, z nichž řada sídlí v USA. Čtyři z pěti členů správní rady firmy TikTok Global tak podle nich budou Američané. Oracle by měl v nově vytvořeném podniku vlastnit 12,5 procenta a Walmart 7,5 procenta.
Čínský státní list Global Times ve svém úterním komentáři uvedl, že Peking nemá žádný důvod k tomu, aby dohodu tří dotčených společností schválil. Zakládá se podle něj na „šikaně a vydírání“.