Ferdinand „Ferry“ Porsche vybudoval úspěšnou firmu. A jeho syn pro ni z Porsche 911 vytvořil „srdce“

Před dvaceti lety zemřel Ferry Porsche. Z nápadů svého otce a konstruktéra Ferdinanda vybudoval automobilového giganta. Legendární se stal už model 365 z konce čtyřicátých let, za „srdce značky“ ale platí Porsche 911 s rukopisem Ferryho syna Ferdinanda Alexandra.

Ferdinand Anton Ernst Porsche, všeobecně přezdívaný Ferry, se narodil 19. září 1909 ve Vídni do rodiny konstruktéra Ferdinanda Porscheho, rodáka z českých Vratislavic.

Ferry záhy nastoupil do konstrukční kanceláře, kterou v roce 1931 založil jeho otec v německém Stuttgartu. Právě spolupráce otce a syna Porsche dala vzniknout zárodku úspěšné firmy známé svými sportovními vozy. V předvečer druhé světové války vytvořili vůz typu 64, který se stal předzvěstí slavných sportovních vozů.

Porsche, typ 64
Zdroj: wikimedia.commons.org/Porsche-Museum

Za války se osud rodiny Porsche spojí s nacistickým režimem. Konstruktér Porsche starší se věnoval vývoji tanků a obrněné techniky a stál v čele společnosti Volkswagenwerk, která měla sice původně vyrábět takzvaného Brouka, ale přeorientovala se na vojenskou výrobu. V továrně navíc pracovaly tisíce nuceně nasazených lidí z východní Evropy i válečných zajatců a Židů. Za to skončili po válce Ferdinand Porsche i jeho syn krátce ve vězení.

V červnu 1948 sjelo z výrobní linky 50 vozů s hliníkovou karosérií. Dalších šest bylo ve Švýcarsku upraveno na verzi kabriolet. Konstrukce automobilu použila komponenty z Brouka včetně jeho motoru, převodovky a zavěšení. Automobilka postupně nahrazovala VW komponenty vlastními. Poslední vozy 356 byly poháněny již motorem Porsche. Aerodynamický tvar byl navržen Erwinem Komendem, který také navrhl tělo Brouka.
Zdroj: Wikimedia Commons

Jakmile se Ferry z vězení dostal, přesunul raději otcovu firmu z Německa do rakouského Gmündu. Právě tam se v červnu 1948 zrodila značka Porsche, když z dílny otce a syna vyjel vůz typu 356, kterým si Ferry splnil svůj sen o sportovní jízdě.

„V jeho tehdejší vizi se odrážejí všechny hodnoty, které charakterizují značku dodnes,“ řekl o autě 356 letos v lednu předseda představenstva společnosti Porsche AG Oliver Blume. Legendární vůz používal technická řešení Volkswagenu, rodina Porsche ho ale obdařila originální karoserií.

Porsche, typ 365
Zdroj: wikimedia.commons.org/Tony Hisgett

Na typ 365 pak v roce 1963, o patnáct let později, navázal vůz Porsche 911. Ten už navrhl Ferryho syn Ferdinand. Auta se prodalo přes milion kusů. A přestože byl vůz v průběhu desetiletí vylepšován, v zásadě se desítky let nezměnil a dodnes je považován za „srdce značky“.

To už ale byla firma zpět v Německu, kam přesídlila začátkem padesátých let. Ferry Porsche zde znovu navázal vztahy s  Volkswagenem, který začal masově vyrábět jeho model 365. Ferdinand starší, zakladatel rodu, pak pro automobilku doladil slavného Brouka.

Pod vedením Ferryho Porsche se stejnojmenná rodinná firma stala jedním z nejrespektovanějších podniků v oboru. A ačkoliv Ferry Porsche v roce 1990 rezignoval na své vedoucí funkce, coby čestný předseda dozorčí rady si vliv ve firmě udržel až do své smrti v březnu 1998.

Značka Porsche se dnes zaměřuje především na luxusní sportovní vozy. V médiích se propírají i napjaté vztahy v dynastii Porsche-Piëch, kterou tvoří potomci Ferryho a jeho sestry.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zájem studentů o sezonní brigády je nízký, manuální práce je neláká

Startují sezonní brigády. Podle firem, které oslovila Česká televize, je však zájem z řad studentů malý. Zejména manuální práce je neláká, velký nedostatek zaměstnanců mají dlouhodobě například zemědělci. Příčinou je leckdy dobrá ekonomická situace mladých žijících u rodičů nebo nechuť obětovat volný čas, včetně části prázdnin.
před 9 mminutami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
včera v 07:30

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
4. 4. 2025

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
4. 4. 2025
Načítání...