Euro bude za méně než 24 korun za tři roky. Zatímco českou měnu čeká růst, ekonomika bude zpomalovat

Česká měna by měla podle odhadů i letos strmě posilovat. Zatímco v současnosti se její kurz k euru pohybuje okolo 25,30 koruny, za celý letošní rok by měla dosáhnout na průměrných 25,10 Kč za euro. V roce 2021 to pak podle analytiků bude až průměrných 23,80 koruny za euro. Vyplývá to z výsledků průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 16 odborných institucí. Zároveň se očekává zpomalování růstu české ekonomiky, z letošních zhruba 3,5 procenta by se měl růst zmírnit do roku 2021 na 2,5 procenta.

Začátkem dubna uplynul jeden rok od ukončení intervenčního režimu, kterým Česká národní banka udržovala kurz české měny nad úrovní 27 korun za euro. Po svém uvolnění měna vytrvale posilovala. V loňském roce byla podle analýzy agentury Bloomberg česká koruna spolu s polským zlotým druhou nejrychleji rostoucí měnou. Obě si připsaly osmnáct procent a lepší byl jenom Mosambik. Nejsilnějšího výsledku zatím dosáhla česká měna letos v únoru, kdy byla kolem 25,20 koruny za euro.

Vývoj kurzu koruny k euru
Zdroj: Bloomberg

Podle prognóz ji čeká další posilování, i když už ne tak strmé. Letos se v průměru odhaduje posun na 25,10 koruny za euro, v příštím roce posílení na 24,60 koruny za euro, v roce 2020 na 24,20 koruny za euro a konečně v roce 2021 by mohlo být jedno euro za 23,80 koruny.

Růst čeká i ekonomiku, bude ale postupně podle prognóz brzdit. Letos i příští rok by podle materiálu ministerstva měl být růst ekonomiky tažen výhradně domácí poptávkou, jejíž dynamika podpoří růst dovozu.

 • Rok 2018
  minimum: 2,4
  průměr: 3,5
  maximum: 4,2
 • Rok 2019
  minimum: 2,5
  průměr: 3
  maximum: 3,5
 • Rok 2020
  minimum: 1,7
  průměr: 2,6
  maximum: 3,2
 • Rok 2021
  minimum: 1,7
  průměr: 2,5
  maximum: 3

Samotné ministerstvo financí čeká letos růst ekonomiky o 3,6 procenta a příští rok o 3,3 procenta. Česká národní banka v únorové prognóze počítá letos s růstem ekonomiky o 3,6 procenta a příští rok o 3,2 procenta. Novou prognózu centrální banka zveřejní na počátku května.

„Základní tendence vývoje v letech 2018 až 2021, s nimiž ministerstvo financí počítá v aktuální makroekonomické predikci, jsou s prognózami ostatních institucí konzistentní,“ uvedl úřad.

Inflace se podle prognóz udrží kolem dvou procent

Průměrná míra inflace by měla letos zpomalit na 2,1 procenta a příští rok na dvě procenta. „Přispěje k tomu protiinflační efekt posilujícího měnového kurzu, proinflačně však na druhou stranu budou působit domácí poptávkové tlaky,“ uvedl úřad. V roce 2020 a 2021 by měla být inflace 1,9 procenta.

Průzkum prognóz pořádá resort od roku 1996, a to dvakrát ročně. Cílem je získat představu o názorech odborné ekonomické veřejnosti na předpokládaný vývoj ekonomiky.

Výsledky vycházejí z předpovědí ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva práce a sociálních věcí, České národní banky, společnosti Akcenta, Citibank, České spořitelny, ČSOB, Deloitte, Hospodářské komory, Institutu ekonomických studií FSV UK, ING Bank, Komerční banky, Raiffeisenbank, Svazu průmyslu a dopravy a UniCredit Bank. K nim byla přiřazena prognóza Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu.