Energetický regulační úřad obnovitelné zdroje nepodpoří

Energetický regulační úřad (ERÚ) vypíše podporu pro většinu obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku pro příští rok pouze v případě, že budou mít schválení Evropské komise, takzvanou notifikaci. Řekla to předsedkyně úřadu Alena Vitásková.

Za letošek byla podpora celkem 45 miliard korun z veřejných financí, s platnou notifikací jsou přitom rozdělovány pouze tři miliardy korun, uvedla Vitásková. Zbývajících 42 miliard se vyplácí nezákonně, dodala. K dnešnímu dni nezákonná podpora podle ní může činit 30 miliard korun.

Náměstkyně ministra průmyslu Lenka Kovačovská v úterý uvedla, že podle informací ministerstva z Evropské komise by notifikační rozhodnutí pro zdroje uvedené do provozu od 1. ledna 2016 měla být vydána nejpozději do konce srpna. Notifikační rozhodnutí pro tzv. staré OZE pak nejpozději do konce září. Komise podle ní situaci v ČR pečlivě sleduje a chce předejít problémům.

  • 2006 – 1,1 miliardy korun
  • 2007 – 1,47 miliardy korun
  • 2008 – 1,91 miliardy korun
  • 2009 – 2,62 miliardy korun
  • 2010 – 9,11 miliardy korun
  •  2011 – 32,15 miliardy korun
  • 2012 – 35,71 miliardy korun
  • 2013 – 37,46 miliardy korun
  • 2014 – 40,59 miliardy korun
  • 2015 – 43,51 miliardy korun

Vyjádření Kovačovské v úterý přivítala Komora obnovitelných zdrojů energie, Hospodářská komora ČR i Teplárenské sdružení ČR. Podle ředitele teplárenského sdružení Martina Hájka by ale ERÚ měl připravit cenové rozhodnutí pro podporu všech typů podporovaných zdrojů energie, včetně těch, kde nebude notifikační řízení do září uzavřeno.

Vitásková uvedla, že věří, že notifikaci zdroje dostanou včas. „Opět panu ministrovi (průmyslu Janu) Mládkovi věřím,“ podotkla. Že považuje vyplácení dotací bez notifikace za nezákonné, uvedla již dříve. V lednu letošního roku odvolala z funkce místopředsedu úřadu pro oblast regulace Jana Nehodu, který výplatu pro letošní rok svým podpisem v době její nepřítomnosti umožnil. Vyplácení podpory kritizuje i prezident Miloš Zeman. Po páteční schůzce s Vitáskovou uvedl, že je třeba udělat vše, aby dotace vyplácené do kapes solárních baronů byly co nejvíce omezeny.

Výplatu podpory obnovitelných zdrojů energie zajišťuje v Česku od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli samotní distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 na 43,5 miliardy korun vyplacených loni. Celkem tak bylo na podporu OZE od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno již více než 205 miliard korun. 

Tisková konference ERÚ (zdroj: ČT24)

Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES) a Solární asociace uvedly, že důvody pro nevypsání podpory neeexistují. „Podporu pro obnovitelné zdroje by bylo možné zastavit jen v případě, že by komise shledala, že je tato podpora neslučitelná s vnitřním trhem unie. To vyplývá i z textu cenového rozhodnutí o vypsání podpory z prosince loňského roku. Nic takového však není projednáváno a komise ani nic podobného České republice nesdělila,“ uvedl ředitel AliES Martin Sedlák. 

Analytik: Je to jedno, jestli něco bude vypsáno, nebo ne

Podle analytika Bohumila Trampoty z J&T Banky je to úplně jedno, jestli ERÚ podporu vypíše, nebo ne. „Opakuje se situace z konce loňského roku, kdy ERÚ a předsedkyně Vitásková odmítla podporu podepsat, protože nemá notifikaci Evropské komise a je nezákonná,“ řekl a dodal, že politická reprezentace ukázala, že je pro podporu a vydala o tom v prosinci rozhodnutí. „To mělo ERÚ uvolnit ruce pro vypsání podpory bez potřebné notifikace EK. Ale ERÚ, neboli Vitásková, odmítla. Tak to prostě v její nepřítomnosti podepsal její kolega,“ připomenul.

Podle Trampoty je tedy úplně jedno, jestli to v ERÚ někdo podepíše, nebo ne. „I kdyby k žádnému podpisu nedošlo, tak si umím představit, že to nějak vyřeší vláda. Například tak, že řeknou: než bude potřebná notifikace, tak budeme vyplácet podporu řekněme formou záloh. Ale netuším, jestli je to možné z právnického hlediska,“ prozradil.