Dotace je nutno zrevidovat, i když to bude bolet, soudí prezidentův poradce Bezděk

63 minut
Bezděk, Fiala a Jurečka v pořadu Otázky Václava Moravce (1. část)
Zdroj: ČT24

Dotační politiku státu je nutno zrevidovat, někde to bude bolet, ale nevyhneme se tomu, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce poradce prezidenta republiky a bývalý předseda důchodové komise Vladimír Bezděk. Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka hovořil o chystaném zpřísnění při vyplácení dávek v nezaměstnanosti či nutnosti změn u předčasných důchodů. Místopředseda SPD Radim Fiala pak rozlišoval mezi dotacemi nutnými a ideologickými.

„Musíme vzít jeden sektor po druhém a podívat se, kam ty desítky, nebo v součtu vlastně stovky miliard z veřejných rozpočtů tečou a zda tam musí téct,“ soudí Bězděk. Zdůraznil, že nejde konsolidovat veřejné rozpočty bez obětí a bolesti. To se bude podle něho týkat například zemědělství.

Ohroženým kategoriím obyvatel by měla za této situace pomoci konkrétněji zaměřená sociální politika, protože „plošné nástroje jsou drahé“. V sociálním systému by se podle Bezděka mohly ušetřit desítky miliard korun ročně. 

Přísnější pravidla pro dávky v nezaměstnanosti

Jurečka se naopak domnívá, že v sociální oblasti lze mluvit maximálně o ušetření jednotek miliard. U dalších oblastí řekl, že „chceme dotace tam, kde mají smysl, například v dopravní infrastruktuře či u energetických úspor, které podpoří konkurenceschopnost firem“.

Dodal, že jeho ministersto chystá změny legislativy, které by měly znamenat přísnější systém například při vyplácení podpor v nezaměstnanosti. Mělo by se podle něj rozlišovat, zda se člověk ocitl na úřadu práce poprvé za dvacet let, nebo se tam pravidelně vrací. Změny by se měly dotknout i pravidel pro vyplácení předčasných důchodů.

Návrh důchodové reformy chce předložit v květnu, proto o jeho dílčích úpravách odmítal v pořadu poskytnout další informace. Koncepční změny valorizace důchodů a úpravu podmínek pro nárok na předčasné důchody pak hodlá představit na tiskové konferenci v pondělí.

28 minut
Jurečka, Bezděk a Fiala o důchodech v pořadu OVM (2. část)
Zdroj: ČT24

Kde dotace pomáhají a kde je lze škrtnout

Bezděk připomněl vyjádření prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly, že česká ekonomika přešla z tržní ekonomiky na dotační. O stejném principu se zmínil i Fiala z SPD, podle něhož činí veřejné výdaje více než padesát procent hrubého domácího produktu. „Musíme se od prodotované země vracet k volnému trhu,“ řekl.

Rozlišuje zároveň mezi dvěma typy dotací: ty nutné (například v dopravě, infrastruktuře, energetice) a ty na ochranu českého podnikání (například zemědělství). „Ale pak jsou dotace zaměřené ideologicky, které nevedou k žádnému budoucímu ekonomickému efektu.“ Jako příklady zmínil normu Euro 7, Green Deal či ukončení některých elektráren.

Také Bezděk soudí, že míra dotací už je příliš velká. Jejich přínos vidí v určitých oblastech, například když motivují soukromý kapitál k cílům, které společnost chce. „Dotace dnes do určité míry projídáme, musíme je nasměřovat investičním směrem a k transformaci ekonomiky, například ke Green Dealu a dekarbonizaci,“ domnívá se. Záleží podle něj na tom, jak se k těmto trendům Evropské unie postavíme, zda v tom budeme hledat růstový či exportní impuls, nebo jen riziko a vyšší ceny. 

Bezděk čeká deficit státního rozpočtu přes 300 miliard

Bezděk v další části pořadu řekl, že očekává letošní deficit státního rozpočtu vyšší než 300 miliard korun. Tedy, že nebude dodržen naplánovaný schodek ve výši 295 miliard. 

Jurečka neočekává, že by vláda předkládala sněmovně novelu letošního státního rozpočtu. Nevidí problém ani ve snížení odhadu očekávaných výnosů z mimořádných opatření, jak o něm mluvil například ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Vzhledem k vývoji na trhu s energiemi bude nižší i potřeba kompenzací lidem a firmám, dodal Jurečka. 

Fiala naopak soudí, že by vláda měla předložit novelu státního rozpočtu, která by pokles mimořádných příjmů zohlednila.

Za první čtvrtletí byl rozpočet v rekordním schodku 166,2 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 8 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 9 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 10 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
29. 4. 2025Aktualizovánovčera v 01:42
Načítání...