ČNB razantně zvýšila základní úrokovou sazbu na 2,75 procenta. Mohla by v tom pokračovat

24 minut
Brífink ČNB ke zvýšení úrokové sazby
Zdroj: ČT24

Česká národní banka znovu zvýšila základní úrokovou sazbu, a to o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Je to nejprudší růst sazeb od roku 1997. Podle guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka je banka kvůli inflaci připravena sazby dál zvyšovat. V novém odhadu průměrné inflace uvádí ČNB pro letošek 3,7 procenta a příští rok 5,6 procenta. Pokles ke dvěma procentům čeká až v roce 2023. Banka zároveň zhoršila odhad vývoje ekonomiky. Domnívá se nyní, že letos poroste HDP o 1,9 procenta a příští rok o 3,5 procenta.

Základní úrokovou sazbu zvýšila bankovní rada na jednání, kterého se zúčastnilo všech sedm jejích členů. „Bankovní rada ČNB zvýšila dvoutýdenní reposazbu o 125 bazických bodů na 2,75 procenta. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby na 1,75 procenta a lombardní sazby na 3,75 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro ponechání sazeb beze změny,“ shrnul všechny změny guvernér centrální banky Jiří Rusnok.

Dodal, že členové rady, kteří nechtěli sazby zvyšovat, se domnívají, že „inflace je vyvolaná zejména nákladovými tlaky a domnívají se, že měnová politika nemá nástroje, jak tomu zabránit“.

Růst sazby je nejen nejvyšší od roku 1997, ale také vyšší, než analytici čekali. „Je to velké překvapení, konsenzus byl mezi 0,5 a 0,75. 1,25 je něco, co trh nečekal,“ řekl ekonom Martin Janíčko ze spolenosti MND a z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické.

Podle místopředsedy představenstva Hypoteční banky Vlastimila Nigrina se zvýšením mezi 0,5 a 0,75 procentního bodu počítaly i modely, které banky měly. „Teď se musí přepočítat,“ poznamenal. Bězné sazby na hypotékách v důsledku budou podle něj „jistojistě začínat čtyřkou, protože tohle je opravdu silný impuls“.

Podle guvernéra Rusnoka se sazby zvýší kvůli inflaci. „Nárůst je reakcí na aktuálně mimořádně silné inflační tlaky ze zahraniční i domácí ekonomiky. Zvýšení sazeb omezí průsak uvedených tlaků do cenového vývoje v delším období a zabezpečí ve středním a delším období návrat inflace do blízkosti dvouprocentního cíle ČNB na horizontu měnové politiky,“ řekl. 

6 minut
UDÁLOSTI: Překvapivý krok centrálních bankéřů
Zdroj: ČT24

Sazby by mohly růst dál, předpokládá Rusnok

Nejprve ale banka očekává, že inflace ještě zrychlí. Předpokládá, že letos bude v průměru na 3,7 procenta a příští rok na 5,6 procenta, přičemž na počátku roku by mohla být bezmála sedmiprocentní. V roce 2023 by se měla dostat na 2,1 procenta. Centrální banka je připravena na další růst cen reagovat opětovným zvyšováním sazeb. „Budeme o zvyšování sazeb jednat na dalších zasedáních, která budou následovat. To si myslím, že je nesporné. S jakou razancí přijdou další zvýšení, je teď těžké odhadnout,“ upřesnil guvernér.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení. Do srpna 2017 byla základní sazba nulová. Potom začala stoupat až na 2,25 procenta počátkem minulého roku. Loni na jaře, v době prvního covidového lockdownu, ji ČNB postupně snížila až na 0,25 procenta. Letos ji ale od června začala znovu zvyšovat, a jestliže již zářijové zvýšení bylo relativně nejvyšší od roku 1997, nynější je ještě výraznější a zároveň se úroková sazba dostala o půl procentního bodu nad úroveň z počátku loňského roku.

Vývoj základní úrokové sazby ČNB (v %)
Zdroj: ČNB

Janíčko připustil, že nynější inflace, na niž banka reaguje, „je něco, na co jsme nebyli zvyklí“ a že může být silná i v příštím roce. I tak si však myslí, že do intervalu mezi dvěma a třemi procenty se podaří inflaci srazit až zhruba za rok.

Na krok národní banky již reagovala koruna. Bezprostředně po rozhodnutí o zvýšení sazeb posílila z 25,50 na 25,40 korun za euro.

Vývoj kurzu koruny vůči euru 4. listopadu 2021
Zdroj: Patria.cz

Kritika a otázky politiků

Ostře se proti novému zvýšení sazeb ohradil premiér Andrej Babiš (ANO). Radu ČNB obvinil, že nepomáhá ekonomice a pouze nechává vydělat bankám. „ČNB jen zasadí další úder české ekonomice, občanům a všem. Pokud si myslí, že tímto zabrání růstu cen energií, emisních povolenek nebo ropy, jsou úplně mimo mísu,“ uvedl Babiš.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) očekává dopady růstu sazeb na investiční a podnikatelskou aktivitu i na poptávku. „Je to krok, který určitě nepřispěje k růstu naší ekonomiky, což zvlášť v době křehkého oživení není dobrou zprávou,“ míní.

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček je vůči bankéřům mírnější, ale i on se nad jejich rozhodnutím pozastavil. „ČNB musí zasahovat proti inflaci. Musela zasáhnout už při předchozím zvyšování sazeb. Pro mě je otázkou, jestli zvýšení má být tak razantní, jestli nemá být více rozložené v čase,“ řekl.

Místopředseda hnutí STAN Věslav Michalik řekl, že ho vyjádření Babiše a Schillerové na adresu ČNB nepřekvapilo. „Pan Babiš je velkoprůmyslníkem, který má velmi zadlužený koncern, a prudké zvýšení úrokových sazeb znamená velký výdaj pro korporáty v jejich obsluze dluhu. U paní Schillerové je to obdobné, stát nadělal poměrně velký objem dluhů, teď je bude muset platit ve vysokých úrokových sazbách,“ řekl s tím, že pro Česko to při zhruba tříprocentní úrovni sazeb znamená zhruba sto miliard korun při bilionu, na který zadlužení státu podle něj vyroste. 

„Kdo ale naopak může tento krok vítat je běžný občan, kterému inflace podle ČNB v příštím roce dosáhne pěti procent, 'užírá' z jeho úspor, tak občan se možná po mnoha letech zase dočká termínovaných vkladů v bankách a jiného úročení uložených prostředků, než je něco, co je blízké nule,“ uvedl Michalik v Událostech, komentářích. 

Poslanec Patrik Nacher (za ANO) reakci Michalika nerozumí. „Rozuměl bych tomu v momentě, kdy by premiér a ministryně financí vystoupili s nějakým ostrým prohlášením před rozhodováním ČNB. Toto byla reakce po tom rozhodnutí, to znamená, že tam o nějakém útoku na nezávislost (ČNB) nedá mluvit,“ upozornil. 

Ekonomika poroste pomaleji. ČNB snížila odhad pro letošek i příští rok

Rada České národní banky kromě změn sazeb a zvýšení odhadu inflace zároveň snížila odhad hospodářského růstu. Letos čeká, že místo původně předpokládaných 3,5 procenta vzroste hrubý domácí produkt o 1,9 procenta. Příští rok čeká růst o 3,5 procenta, v srpnové prognóze to bylo 4,1 procenta. Pro rok 2023 ČNB odhad zlepšila na 3,8 procenta z předchozích tří procent.

Růst ekonomiky podle guvernéra podpoří robustní spotřeba domácností a investiční aktivita firem i vlády. Zároveň ale až do roku 2022 bude růst tlumen přetrvávajícími problémy v globálních výrobních a dodavatelských řetězcích. „Na předpandemickou úroveň se domácí ekonomická aktivita vrátí na konci roku 2022,“ uvedl Rusnok. 

Zároveň v nových odhadech centrální banka počítá letos nadále s průměrným kurzem 25,60 koruny za euro. Příští rok pak počítá nově s průměrným kurzem 24,20 koruny za euro a v roce 2023 s 23,90 koruny za euro. V srpnu odhadovala pro příští rok kurz 24,50 koruny za euro a pro rok 2023 pak 24,20 koruny za euro. „Koruna nejprve znatelně zpevní v reakci na strmý růst sazeb. V průběhu příštího roku tempo jejího posilování zvolní,“ uvedl Rusnok.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47Aktualizovánopřed 29 mminutami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 11 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
včera v 09:59

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
včera v 06:00

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
31. 3. 2025

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
31. 3. 2025
Načítání...