ČEZ prodal Microsoftu podíl v CyberX. Prý s velkým výdělkem

Energetická společnost ČEZ prodala nadnárodní firmě Microsoft minoritní podíl v izraelské společnosti CyberX, která je dodavatelem komplexních řešení v průmyslové kybernetické bezpečnosti. ČEZ část firmy vlastnil 15 měsíců prostřednictvím svého investičního fondu Inven Capital. Microsoft se stal jediným majitelem společnosti, odkoupil podíly všech ostatních investorů. Potvrdila to mluvčí ČEZu Alice Horáková. Cenu neuvedla. Americká stanice CNBC uvedla, že celkově Microsoft za firmu zaplatil 165 milionů dolarů (3,9 miliardy korun).

Horáková připomněla, že jde o druhý úspěšný prodej za pět let fungování fondu Inven Capital. Loni fond prodal podíl v německém výrobci domácích bateriových systémů společnosti Shell. „Převzetí CyberX Microsoftem, jednou z největších a nejznámějších společností na světě, dokazuje, že investice byla ze strany Inven Capital dobře promyšleným tahem. Původní vklad do CyberX se fondu podařilo během krátké doby násobně zhodnotit,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika a distribuce ČEZ Tomáš Pleskač.

Inven Capital funguje jako fond, podle dřívějších informací má k dispozici až pět miliard korun a ročně prověřuje stovky investičních příležitostí. „Nabídka společnosti Microsoft za náš podíl v CyberX významně překonala naši minimální požadovanou návratnost, navíc se jednalo o stoprocentní odkup na základě dohody všech akcionářů, což se pojí se speciální prémií,“ řekl generální ředitel Inven Capital Petr Míkovec.

CyberX byl druhou izraelskou investicí

Horáková uvedla, že CyberX byl pro Inven Capital druhou izraelskou investicí po společnosti Driivz, která nabízí modulární systém pro řízení sítí nabíjecích stanic se spektrem služeb jak pro provozovatele nabíjecí infrastruktury, tak pro uživatele elektromobilů. „V rámci svých aktivit v Izraeli prověří Inven ročně několik desítek investičních příležitostí,“ dodala.

Platforma CyberX byla založena v roce 2013. Dodává na míru připravená řešení pro firemní kybernetickou bezpečnost, která dokážou snižovat rizika případných výpadků výroby a předcházejí bezpečnostním selháním, ekologickým incidentům nebo krádežím duševního vlastnictví. Mezi technologické partnery firmy patří podle dřívějších informací mimo jiné společnosti IBM, Deutsche Telekom, Palo Alto Networks, DXC Technology, Splunk, Optiv nebo McAfee.

Načítání...