Česko uspělo ve dvou arbitrážích s podnikatelem Fischerem. Požadoval přes 10 miliard korun

Ministerstvo financí uspělo podle svého úterního vyjádření ve dvou arbitrážích za více než 10 miliard korun, které vedl proti České republice podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer.

V první arbitráži požadovala německá společnost Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF), ve které má Fischer většinový podíl, 375,3 milionu dolarů (podle dnešního kurzu zhruba 9,5 miliardy korun) kvůli pochybením v souvislosti s insolvenčními řízeními z let 2005 a 2006, kdy došlo k údajně neoprávněnému zapsání letadel do soupisu konkursní podstaty a jejich následnému vydražení.

Dvě dopravní letadla Boeing 737 byla zadržená při konkurzu na Fischerův majetek.

obrázek
Zdroj: ČT24

V druhé arbitráži Fischer požadoval 60 milionů eur (nyní zhruba 1,6 miliardy korun). Česká republika podle něj řadou údajně nesprávných úředních rozhodnutí a jednání neochránila jeho investice při jeho vytěsnění z akciové společnosti CK Fischer.

Díky pravomocnému vítězství v těchto vleklých sporech jsme odvrátili hrozbu pro státní rozpočet přesahující 10 miliard korun. Je to už třináctá vítězná arbitráž v řadě a mě nesmírně těší, že i za tímto úspěchem stojí interní tým právníků ministerstva financí.
Alena Schillerová
ministryně financí

Fischer vede proti Česku ještě třetí arbitráž, ve které si nárokuje 21 milionů eur (zhruba 575 milionů korun) za znehodnocení své investice způsobené údajně nezákonným konkurzem. Toto řízení je v počáteční fázi, uvedlo ministestvo.

Konkurz na Fischerův majetek byl v Česku zahájen v roce 2005, o dva roky dříve na povrch vypluly finanční potíže Fischerových firem. Fischer s konkurzem nesouhlasil a po několika odvoláních dosáhl v roce 2008 u Nejvyššího soudu jeho zrušení. Nejvyšší soud tehdy výrok zdůvodnil tím, že na Fischerův majetek byl už dříve zahájen konkurz v Německu.

Dosud bylo včetně nyní oznámených ukončeno 32 arbitráží proti České republice. Aktuálně Česko čelí sedmi mezinárodním arbitrážím.

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly vesměs pro ČR nevýhodné. Ministerstvo financí delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly. V létě 2009 začal stát vypovídat dvoustranné dohody se státy Evropské unie. Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.