Česko stojí o vyvážené obchodní partnerství s Čínou, řekl Sobotka

Česko chce mít vyvážené obchodní a investiční partnerství s Čínou. Na úvod Česko-čínského investičního fóra to v úterý na Pražském hradě řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V současnosti má Čína výrazně přebytkovou obchodní bilanci, do ČR vyváží zhruba desetinásobek proti dovozu. Sobotka také uvedl, že Česko stojí o dialog o dodržování lidských práv.

Podle údajů ministerstva obchodu Česko loni vyvezlo do Číny zboží za 45,5 miliardy korun. Dovoz z Číny měl hodnotu 464,7 miliardy korun. Výrazně zápornou obchodní bilanci s Čínou má Česko dlouhodobě.

Čína je pro nás důležitý ekonomický partner, stavíme se k ní stejně jako většina evropských států, na základě vzájemného respektu, řekl premiér.

Stojíme o vyvážené partnerství v obchodní a investiční oblasti, nechceme zůstávat pozadu, pokud jde o oboustranně výhodnou spolupráci.
Bohuslav Sobotka

Sobotka uvedl, že se vztahy mezi Českem a Čínou dynamicky rozvíjejí. Zejména to je ve strojírenském průmyslu, ale také v dopravním sektoru, ve vědě a výzkumu či ve zdravotnictví. Významné podle něj bylo vytvoření tří přímých leteckých linek mezi Českem a Čínou, díky nimž by mělo letos do Česka dorazit 400 tisíc čínských turistů.

9 minut
Projev premiéra Sobotky na investičním fóru
Zdroj: ČT24

Česká vláda chce podle premiéra pomáhat českému exportu potravin a zemědělských produktů. Tento záměr ale nedávno zkomplikovalo zrušení cesty ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) do Číny, o němž rozhodl Peking. Cesta byla zrušena krátce poté, co se ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Sobotka v úterý také uvedl, že Česko stojí o pokračování dialogu o dodržování lidských práv. Zdůraznil potřebu udržovat těsné kontakty, které podle něj vytvářejí prostor pro vzájemné porozumění.

Zvláštní zmocněnkyně čínského ministerstva zahraničí pro spolupráci se zeměmi střední a východní Evropy Chuo-Yü-Čen označila vzájemné vztahy ČR a Číny za nejlepší v novodobé historii.

Náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký vyjádřil přání, aby se ČR stala vstupní branou čínských firem do EU. „Počítáme s investicemi do průmyslových podniků, speciálních výrobních parků, civilního letectví i finančnictví,“ uvedl.

Do Česka míři velká čínská banka

Do Česka se chystá vstoupit jedna z největších čínských bank, Bank of Communications (BoCom). Záměr zřídit pobočku v Praze podle serveru E15 schválilo vedení instituce. Termín otevření pražského zastoupení není znám. Podle výše aktiv je BoCom šestou největší čínskou bankou a zároveň patří do první třicítky největších bank světa, uvádí server. Záměr expandovat do Česka a Polska banka zmínila v pololetní finanční zprávě.

V Evropě měla banka dosud filiálku ve Frankfurtu nad Mohanem. Minulý týden otevřela pobočku v Londýně a tento měsíc zprovozní zastoupení v Lucemburku, Římě a v Paříži. Pak má přijít na řadu Praha.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
12:34Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
před 16 hhodinami

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
03:20Aktualizovánopřed 19 hhodinami

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
včeraAktualizovánovčera v 22:23

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
včera v 21:05

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
včera v 10:24

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
17. 1. 2026

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
16. 1. 2026
Načítání...