Počet prodaných chat a chalup v Česku letos do konce září meziročně vzrostl o 12,6 procenta na 4800. Jejich hodnota se zvýšila o 28,5 procenta na 6,23 miliardy korun. Nejvíce se jich prodalo v červnu (755), nejméně v dubnu (349). Z jednotlivých regionů prodeje nejvíce stouply v Libereckém kraji, téměř o třetinu. Naopak na Pardubicku téměř o pětinu klesly. Vyplývá to z údajů společnosti Reas, která mapuje realitní trh v Česku na základě dat z katastru nemovitostí.
Češi skupují chaty i chalupy. Na Liberecku prodeje vyskočily hned o třetinu
„Velkému zájmu o rekreační nemovitosti nahrává kromě koronavirové krize rovněž snížení úrokových sazeb z hypoték a také předpokládané zrušení daně z nabytí nemovitosti. Dá se očekávat, že dokud banky nezpřísní podmínky, prodeje nejen chat a chalup, ale také bytů budou i nadále rekordní,“ sdělil ředitel společnosti Reas Michal Makoš.
Počet i hodnota prodaných rekreačních nemovitostí meziročně rostly ve všech měsících s výjimkou dubna a května, kdy platila opatření proti šíření koronaviru. V květnu počet klesl téměř o čtvrtinu na 386, hodnota prodaných chat a chalup se snížila zhruba o pětinu na 458,4 milionu korun.
Podle počtu prodejů byl rekordní červen, kdy majitele změnilo 755 rekreačních objektů. To v tomto měsíci znamená meziroční růst o 44,1 procenta, hodnota se zvýšila o dvě třetiny na 926,6 milionu korun. V červenci byl počet prodaných chat a chalup proti červnu o pět nižší, hodnota však těsně převýšila miliardu korun.
Nejvíce rekreačních nemovitostí se prodává ve středních Čechách
Co se týče prodejů v krajích, nejvíce rekreačních nemovitostí se podle Makoše tradičně prodává ve Středočeském kraji a stejné to bylo i letos. Prodalo se zde 1295 chat a chalup, tedy více než čtvrtina z celkových 4800. Jejich hodnota dosáhla téměř dvou miliard korun. Nejméně jich bylo v Praze – šestačtyřicet.
Počet prodejů meziročně nejvíce stoupl v Libereckém kraji (o 30,8 procenta), na Vysočině (o 26,8 procenta) a ve Středočeském kraji (o 18,8 procenta). Naopak v Pardubickém kraji o 17,1 procenta klesl, na Zlínsku se snížil o 9,3 procenta.
„Klesající prodeje neznamenají klesající zájem. V některých okresech, a je to právě příklad Zlínského kraje, je poptávka po rekreačních nemovitostech velká, ale nabídka výrazně klesla. Pokud se podíváme na počet inzerátů nabízejících prodej, je to často až o polovinu méně ve srovnání s loňským rokem,“ doplnil Makoš.
Hodnota prodaných chat a chalup meziročně nejvíce vzrostla v Jihočeském kraji, více než o polovinu. Na Vysočině stoupla o 46,5 procenta, v Ústeckém kraji o 44,8 procenta. V Praze o čtyři procenta klesla.
Lidé mají zájem i o nemovitosti ve špatném stavu
Podle Makoše ceny rostou i navzdory faktu, že se oproti loňsku prodává více starších nemovitostí, které nejsou ihned připraveny k nastěhování. „Loni jsme mohli v nabídkách vidět hlavně chaty a chalupy v zachovalém a zrekonstruovaném stavu, naopak ty staré a před rekonstrukcí se prodávaly dlouhé měsíce a byl o ně minimální zájem. V létě jsme však byli svědky toho, že co se v nabídce objevilo, to se obratem prodalo bez ohledu na stav,“ uvedl.
Ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera očekává, že nedostačující nabídka v nejbližší době vysokou poptávku nedožene. „Lze očekávat, že na trhu ke stálicím přibudou nové lokality, které dříve nebyly tak atraktivní,“ dodal Kučera.