Češi mají zájem o fixace cen energií. Sahají zejména po těch krátkodobých

3 minuty
Události: Energie a fixace
Zdroj: ČT24

Zájem Čechů o fixace cen energií roste. Podle dodavatelů za tím stojí snaha sehnat si do příštích měsíců jistotu – ceny si ale nechtějí pojistit na příliš dlouho. Sahají tak zejména po jednoletých fixacích a právě závazky na kratší dobu doporučují i odborníci. Cena totiž může v budoucnu klesnout.

Fixovat cenu se domácnostem v minulém období často nemuselo vyplatit. Částky za energie byly totiž zvlášť loni mnohdy rekordní. Teď se situace mění a současné, zpravidla nižší ceny, si chce zajistit stále větší množství lidí.

„Na nových smlouvách, které lidé uzavírají, už fixace tvoří u elektřiny jednu třetinu všech nových smluv a u plynu dokonce se to přehouplo přes polovinu,“ podotýká mluvčí ČEZu Alice Horáková.

Podle mluvčího Pražské energetiky Karla Hanzelky se trh probouzí a začíná ožívat. „Dá se říct, že zhruba třetina našich zákazníků uzavírá produkty s fixovanou cenou,“ dodává. 

Podobně hovoří i mluvčí Innogy Martin Chalupský. „Nárůst v posledních měsících registrujeme. Po extrémním krizovém období, co se týká cen energií, zákazníci opět nabyli důvěry.“

Vyšší ceny pro firmy

Nabídka, kterou společnosti poskytují, se ale může dále lišit, a to v závislosti na tom, komu je určená. Rozdíl je například v portfoliu pro domácnosti a malé firmy.

„U většiny dodavatelů nabízených produktů pro podnikatele je méně než pro domácnosti. (…) Pro podnikatele je striktně smlouva na dobu neurčitou na rok, na dva, na tři a více nabídek není oficiálních,“ míní také energetický analytik serveru Kalkulátor.cz Jan Béreš. 

Podnikatelé také zpravidla platí více. „To, že platí podnikatelé více než běžní občané, není úplně fér. Elektřinu využíváme na svícení, lampy, které používáme na nehty, takže se to u nás nedá moc omezit,“ podotýká například zástupkyně majitelky kosmetického salonu Andrea Žouželková.

Ceny elektřiny pro domácnosti a malé podnikatele
Zdroj: ČT24

Rozdíl mezi cenami pro domácnosti a malé firmy je patrný hlavně u elektřiny. Ročně si mohou podnikatelé při stejném odběru připlatit až několik tisíc korun.

„Důvod může být takový, že jelikož je to odběrné místo využíváno za účelem zisku, tak si ten dodavatel může cenu navýšit,“ podotýká také Béreš.

Podle dodavatelů je vyšší cena pro podnikatele daná tím, že energie více využívají přes den – tedy ve špičce. Domácnosti přitom spíše ráno a večer.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
před 5 hhodinami

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
včera v 08:25

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
16. 1. 2026

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
16. 1. 2026

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
16. 1. 2026

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
15. 1. 2026Aktualizováno15. 1. 2026

Rozpočet asi nesplní zákon, je to bezprecedentní, varuje rozpočtová rada

Návrh rozpočtu na letošní rok bude velmi pravděpodobně v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti, uvedli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle nich je taková situace bezprecedentní. Zákon stanovuje maximální možný deficit. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dříve řekla, že bude obtížné udržet schodek pod třemi sty miliardami korun. Vláda by měla rozpočet schvalovat 26. ledna. Podle rady se také naplnila její varování ohledně loňského rozpočtu.
15. 1. 2026Aktualizováno15. 1. 2026

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026
Načítání...