Ceny energií porostou stále a je potřeba si zvyknout. Dotace nemají smysl, musíme šetřit, myslí si Horská

31 minut
Debata v Otázkách Václava Moravce s Helenou Horskou a Tomášem Prouzou
Zdroj: ČT24

Ceny energií rostou a experti předpovídají, že se promítnou i do cenového indexu spotřebitelů. Zákazníci si tak připlatí. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská si nemyslí, že jsou vládní energetické šeky nejlepším řešením současné krize. Lidé musí především šetřit a hledat alternativní zdroje. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza je přesvědčen, že si s věcí poradí soukromý sektor sám. Oba byli hosty v pořadu Otázky Václava Moravce.

Faktorů, proč ceny energií rostou, je dle ekonomky Horské mnoho. Nejsou to prý jenom opatření ze strany Evropské unie a tlak na Green Deal, jak v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) i šéf poslanců SPD Radim Fiala, ale i globální poptávka po energiích a celosvětové výpadky energetických zdrojů. Vysoké ceny dle ní není možné svádět jenom na zelené úsilí Evropy, jde o celosvětový trend.

Ekonomka si také nemyslí, že má smysl lidem kompenzovat jeden měsíc či rok. Ceny energií se budou zvyšovat dlouhodobě. Lidé se tak podle Horské musí naučit s vyššími cenami energií žít. „Pokud chceme kompenzovat výraznější nárůst cen, musíme domácnosti a firmy motivovat k energetickým úsporám,“ navrhla jako alternativu k energetickým šekům.

Dražší budou i alternativy

Dle Horské je právě na politicích, aby lidem vysvětlili, že růst u energií je nevyhnutelný a je možné ho maximálně zpomalit. Ke zvyšování cen dle ní dochází i u alternativních zdrojů.

Zpomalování růstu cen by se dle ní dalo provést pomocí změny struktury, například způsobu vytápění domácností. Je nutné hledat kompromisní řešení, jako alternativu uvedla topení dřevem, třebaže i dřevo bude zdražovat. „Zdražování se nevyhneme, ale můžeme hledat zdroje, které budou zdražovat pomaleji a hlavně budou efektivnější. I když fixní náklady zůstanou stejné, ten odběr může být menší,“ uvedla.

Prouza souhlasí s tím, že je nutné snižovat spotřebu. „Už roky tu běžely evropské programy na snižování spotřeby elektrické energie ve firmách, zateplovalo se, to byl první krok. Následovala modernizace výrobních linek, modernizace osvětlení. Dneska už téměř všechny velké obchody používají LED světla, místo těch klasických. Ty úspory pořád ještě mohou být velké,“ podotkl.

Podpora ze strany státu je dle něj stále malá. Místo rozdávání šeků by stát měl pomáhat zafinancovat například solární panely, tepelná čerpadla. Upozornil na to, že v některých zemích okolo nás se tohoto začíná chytat i soukromý sektor. Jako příklad uvedl velký nábytkářský koncern, který vedle pohovek prodává solární panely na střechy rodinných domků. I byznysy tak přicházejí s novými koncepty.

Udržitelnost jako byznys model

„Udržitelnost už není sprosté slovo, zákazníci se ptají, jak se vyrobily potraviny, jaký je za tím příběh. Jsou ochotní si za udržitelnost připlatit – a to je byznys model, který funguje, který dává smysl. Politici nadávají, že nechtějí jít do té změny – a to je historicky český problém. Podniky to v řadě případů udělají místo politiků,“ řekl.

Horská si myslí, že vysoké ceny budou motivátorem pro inovace, vytváření nových nabídek a řešení energetické soběstačnosti domácností a firem. Energie byla doposud levná, to se teď úplně mění. Nyní se podle ekonomky vyplácí investovat do zdrojů energie a nakupovat vybavení domácností, které bude energeticky méně náročně. „Takže já změnu energetického mixu nevidím v dotacích, ale v tom, že cena energií bude motivátorem k tomu, abychom začali hledat jiná řešení,“ řekla.

„Politici volí jednoduché řešení, které na první pohled vypadá zajímavě a sexy. Ale řešení, které většinou bolí, znamená dlouhodobou změnu chování lidí. Na to si přijdeme možná časem sami, uvědomíme si, že se zbytečně vydávaly prostředky z rozpočtu, který už tak nemá dost zdrojů, na věci, které mohly jít jednoduše, snáze a hlavně z popudu lidí. Oni vědí nejlépe, co potřebují. Nechala bych tu více volby a více svobody. Aby si lidé a firmy sami spočítali, co je pro ně efektivní zdroj energií, do čeho mohou investovat a co se jim vyplatí,“ prohlásila. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 9 hhodinami

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
14. 4. 2025Aktualizováno14. 4. 2025

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
13. 4. 2025

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
13. 4. 2025

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025
Načítání...