Benzin je v Česku nejlevnější za téměř čtyři roky

Benzin je u čerpacích stanic v České republice nejlevnější za téměř čtyři roky, nafta za 2,5 roku. Pokles cen dál zrychluje, v uplynulém týdnu se průměrná cena benzinu Natural 95 i nafty snížila o víc než korunu. Natural 95 stál ve středu průměrně 28,83 koruny za litr, tedy o 1,26 koruny méně než o týden dřív. Průměrná cena nafty klesla za týden o 1,13 koruny na 28,60 korun za litr, vyplývá z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje.

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku klesají od poloviny ledna, už v minulém týdnu se snížily téměř o korunu. Benzin je nyní nejlevnější od konce května 2016, nafta od počátku září 2017. Natural 95 mohou motoristé na některých čerpacích stanicích koupit i za méně než 24 korun a naftu pod 25 korun.

Natural 95 je nyní nejdražší v Praze, kde se průměrná cena blíží 30 korunám. Za naftu se platí nejvíce na Vysočině, kde cenu zvyšují dálniční čerpací stanice, v průměru 29,31 korun za litr. Nejméně řidiči nadále zaplatí v Plzeňském kraji, za benzin i naftu v průměru pod 28 korun za litr. 

Analytik ČSOB Dominik Rusinko uvedl, že svižné zlevňování pohonných hmot na českých čerpacích stanicích odráží vývoj na globálním ropném trhu, kde markantně zlevňuje cena ropy. Během března ropa odepsala více než polovinu ceny a pohybuje se okolo nejnižší úrovně od roku 2003, uvedl.

V Česku je Natural 95 nyní nejdražší v Praze, kde se průměrná cena blíží 30 korunám. Za naftu se platí nejvíce na Vysočině, kde cenu zvyšují dálniční čerpací stanice, v průměru 29,31 Kč/l. Nejméně řidiči nadále zaplatí v Plzeňském kraji, za benzin i naftu v průměru pod 28 korun za litr.

„Cena ropy zůstává pod tlakem koronavirové pandemie a tvrdých karanténních opatření, které paralyzují ekonomickou aktivitu a také spotřebu ropy napříč světem. Propad globální poptávky po ropě tak v tomto roce překoná nejen rok 2009, kdy vrcholila světová finanční krize, ale pravděpodobně také rok 1980, kdy v reakci na druhý ropný šok poklesla spotřeba ropy vůbec nejvíce v historii,“ uvedl Rusinko. 

Pohonné hmoty ještě zlevní, míní analytici

Za uplynulé dva týdny cena ropy v přepočtu na koruny zlevnila o dalších více než třináct procent a toto zlevnění čerpací stanice v Česku musí ještě teprve plně zohlednit ve svých cenách. „Cena pohonných hmot v Česku se totiž vyvíjí se zhruba čtrnáctidenním zpožděním za cenou ropy,“ konstatuje analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

V současné době lze proto na českých čerpacích stanicích pozorovat poměrně velký rozptyl v cenách. Někteří prodejci už v minulém týdnu měli ceny pod 25 korunami za litr, zatímco se ještě průměrná cena dle CCS pohybovala kolem třiceti korun za litr. „Někteří prodejci částečně využívají současné situace a prudkého zlevnění ropy k enormnímu navyšování svých marží, které se tak pohybují až na trojnásobku běžné úrovně,“ dodává Kovanda.

Pokles cen ropy začal nejprve kvůli ochromení zejména čínské ekonomiky, k němuž došlo kvůli šíření koronavirové nákazy. Následně, v reakci na cenový pokles, rozpoutala Saúdská Arábie cenovou válku, namířenou zejména proti Rusku, ale rovněž vůči americkým břidličným těžařům. Rijád se rozhodl, že pád cen ropy ještě urychlí tak, aby ukořistil tržní podíl na úkor Ruska a Spojených států, které těží ropu při vyšších nákladech než Saúdská Arábie.

Ceny ropy v těchto dnech pak podle analytiků přechodně podpořil balík rozpočtových opatření pro boj s koronavirem v USA, který v noci na čtvrtek schválil americký Senát. „Nyní však ropa opět zlevňuje neboť negativní efekt dalšího šíření koronaviru převážil nad očekávanými pozitivními efekty zmíněného balíku opatření,“ vysvětluje Kovanda.

Americká banka Goldman Sachs včera varovala, že celosvětová dopravní a obecně ekonomická omezení zaváděná v rámci boje s koronavirem vedou k „bezpříkladnému kolapsu ropné poptávky.“ Ve druhém čtvrtletí 2020 se podle banky ceny Brentu budou pohybovat kolem úrovně dvaceti dolarů za barel.

„Vzhledem k tomu, že se v uplynulém období stabilizovalo oslabování koruny k dolaru, je třeba počítat se zlevňováním pohonných hmot v Česku během dubna potenciálně až k úrovni 25 korun za litr,“ míní Kovanda. 

Pokles cen očekává také analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. „V nejbližším týdnu předpokládáme další propad cen pohonných hmot o 60 až 80 haléřů na litr. V dubnu se průměrná cena benzinu i nafty sníží pod 28 Kč za litr. Cena ropy Brent se drží nízko na úrovni 26 dolarů za barel,“ uvedl. Kromě koronavirové krize je podle něj důvodem propadu cen situace v těžbě ropy. „Neshoda a cenová válka mezi Saúdskou Arábií, Ruskem a dalšími významnými producenty trvá,“ dodal.

Pokles cen benzinu a nafty v Česku bude pokračovat v příštím týdnu i podle analytika Rusinka, a to až v rozsahu jedné koruny na litr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Kupka chce, aby se na železnici stavělo levněji, přizval proto španělské firmy

Česko podle serveru Zdopravy.cz staví úsek vysokorychlostní tratě mezi Brnem a Přerovem za vyšší cenu a uzpůsobený na nižší rychlost než jinde v Evropě. Snížení ceny si ministr dopravy Martin Kupka (ODS) slibuje od projektů PPP, které podle něj do tuzemska přivedou zahraniční kapitál i další nabídky. To dle něj povede k tomu, že se české firmy o zakázky „poperou v ostřejší konkurenci“. V Interview ČT24 Kupka řekl, že kvůli tomu do Česka přizval španělské firmy, aby mohly nastavit vlastní cenovou hladinu. Pořad moderoval Daniel Takáč.
včera v 06:30

Důvěra v českou ekonomiku roste

Důvěra v českou ekonomiku letos v květnu stoupla oproti dubnu o 4,3 bodu na hodnotu 101 bodů. Důvěra po předchozím dubnovém poklesu rostla jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Celková důvěra v hospodářství se v květnu zvýšila také meziročně, a to o 4,4 bodu. Podle některých analytiků ale nálady podnikatelů a spotřebitelů ovlivňuje hrozba uvalení amerických cel na dovozy z Evropské unie.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Trump souhlasil s odložením zvýšených cel pro EU

Americký prezident Donald Trump souhlasil se lhůtou pro odložení padesátiprocentního cla na dovoz z EU do 9. července, kterou navrhla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedl to na své sociální síti Truth Social. Von der Leyenová v neděli s Trumpem telefonovala. Uvedla, že k dosažení dobré dohody chce EU čas do 9. července.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
25. 5. 2025Aktualizováno25. 5. 2025

Cesta tankeru s plynem z USA do Nizozemska byla poprvé pod taktovkou ČEZu

Energetická společnost ČEZ poprvé zajistila cestu tankeru se zkapalněným plynem z USA do terminálu v nizozemském Eemshavenu. Odtud komodita zamíří do Česka. Při dřívějších plavbách si ji firma převzala až v terminálu. Výhodou je to, že ČEZ má nyní nad lodí kontrolu a může ji operativně nasměrovat i do jiného evropského přístavu, případně jinam po světě. Česko má v Eemshavenu prostřednictvím ČEZu pronajatý prostor do roku 2027, od téhož roku pak má část kapacity pokrýt prostřednictvím terminálu v německém Stade. Polostátní ČEZ další terminály mapuje.
24. 5. 2025

„Jednání nikam nevedou.“ Trump chce na EU od června clo padesát procent

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent. Napsal to na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s EU jedná velmi obtížně, současná jednání nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Podle evropského komisaře Maroše Šefčoviče je EU připravena bránit své zájmy. Řekl, že obchod mezi EU a USA se musí řídit vzájemným respektem, nikoli hrozbami.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025

Europarlament schválil zvýšení cel na hnojiva a další produkty z Ruska a Běloruska

Europoslanci ve čtvrtek schválili zvýšení cel na hnojiva a některé zemědělské produkty importované z Ruska a Běloruska s cílem snížit závislost Evropské unie na těchto dovozech. Cla na některá dusíkatá hnojiva se během tří let zvýší z 6,5 procenta na částku odpovídající přibližně sto procentům, což je úroveň, která fakticky zastaví obchod, poznamenala agentura Reuters.
22. 5. 2025
Načítání...