Benzin je v Česku nejlevnější za téměř čtyři roky

Benzin je u čerpacích stanic v České republice nejlevnější za téměř čtyři roky, nafta za 2,5 roku. Pokles cen dál zrychluje, v uplynulém týdnu se průměrná cena benzinu Natural 95 i nafty snížila o víc než korunu. Natural 95 stál ve středu průměrně 28,83 koruny za litr, tedy o 1,26 koruny méně než o týden dřív. Průměrná cena nafty klesla za týden o 1,13 koruny na 28,60 korun za litr, vyplývá z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje.

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku klesají od poloviny ledna, už v minulém týdnu se snížily téměř o korunu. Benzin je nyní nejlevnější od konce května 2016, nafta od počátku září 2017. Natural 95 mohou motoristé na některých čerpacích stanicích koupit i za méně než 24 korun a naftu pod 25 korun.

Natural 95 je nyní nejdražší v Praze, kde se průměrná cena blíží 30 korunám. Za naftu se platí nejvíce na Vysočině, kde cenu zvyšují dálniční čerpací stanice, v průměru 29,31 korun za litr. Nejméně řidiči nadále zaplatí v Plzeňském kraji, za benzin i naftu v průměru pod 28 korun za litr. 

Analytik ČSOB Dominik Rusinko uvedl, že svižné zlevňování pohonných hmot na českých čerpacích stanicích odráží vývoj na globálním ropném trhu, kde markantně zlevňuje cena ropy. Během března ropa odepsala více než polovinu ceny a pohybuje se okolo nejnižší úrovně od roku 2003, uvedl.

V Česku je Natural 95 nyní nejdražší v Praze, kde se průměrná cena blíží 30 korunám. Za naftu se platí nejvíce na Vysočině, kde cenu zvyšují dálniční čerpací stanice, v průměru 29,31 Kč/l. Nejméně řidiči nadále zaplatí v Plzeňském kraji, za benzin i naftu v průměru pod 28 korun za litr.

„Cena ropy zůstává pod tlakem koronavirové pandemie a tvrdých karanténních opatření, které paralyzují ekonomickou aktivitu a také spotřebu ropy napříč světem. Propad globální poptávky po ropě tak v tomto roce překoná nejen rok 2009, kdy vrcholila světová finanční krize, ale pravděpodobně také rok 1980, kdy v reakci na druhý ropný šok poklesla spotřeba ropy vůbec nejvíce v historii,“ uvedl Rusinko. 

Pohonné hmoty ještě zlevní, míní analytici

Za uplynulé dva týdny cena ropy v přepočtu na koruny zlevnila o dalších více než třináct procent a toto zlevnění čerpací stanice v Česku musí ještě teprve plně zohlednit ve svých cenách. „Cena pohonných hmot v Česku se totiž vyvíjí se zhruba čtrnáctidenním zpožděním za cenou ropy,“ konstatuje analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

V současné době lze proto na českých čerpacích stanicích pozorovat poměrně velký rozptyl v cenách. Někteří prodejci už v minulém týdnu měli ceny pod 25 korunami za litr, zatímco se ještě průměrná cena dle CCS pohybovala kolem třiceti korun za litr. „Někteří prodejci částečně využívají současné situace a prudkého zlevnění ropy k enormnímu navyšování svých marží, které se tak pohybují až na trojnásobku běžné úrovně,“ dodává Kovanda.

Pokles cen ropy začal nejprve kvůli ochromení zejména čínské ekonomiky, k němuž došlo kvůli šíření koronavirové nákazy. Následně, v reakci na cenový pokles, rozpoutala Saúdská Arábie cenovou válku, namířenou zejména proti Rusku, ale rovněž vůči americkým břidličným těžařům. Rijád se rozhodl, že pád cen ropy ještě urychlí tak, aby ukořistil tržní podíl na úkor Ruska a Spojených států, které těží ropu při vyšších nákladech než Saúdská Arábie.

Ceny ropy v těchto dnech pak podle analytiků přechodně podpořil balík rozpočtových opatření pro boj s koronavirem v USA, který v noci na čtvrtek schválil americký Senát. „Nyní však ropa opět zlevňuje neboť negativní efekt dalšího šíření koronaviru převážil nad očekávanými pozitivními efekty zmíněného balíku opatření,“ vysvětluje Kovanda.

Americká banka Goldman Sachs včera varovala, že celosvětová dopravní a obecně ekonomická omezení zaváděná v rámci boje s koronavirem vedou k „bezpříkladnému kolapsu ropné poptávky.“ Ve druhém čtvrtletí 2020 se podle banky ceny Brentu budou pohybovat kolem úrovně dvaceti dolarů za barel.

„Vzhledem k tomu, že se v uplynulém období stabilizovalo oslabování koruny k dolaru, je třeba počítat se zlevňováním pohonných hmot v Česku během dubna potenciálně až k úrovni 25 korun za litr,“ míní Kovanda. 

Pokles cen očekává také analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. „V nejbližším týdnu předpokládáme další propad cen pohonných hmot o 60 až 80 haléřů na litr. V dubnu se průměrná cena benzinu i nafty sníží pod 28 Kč za litr. Cena ropy Brent se drží nízko na úrovni 26 dolarů za barel,“ uvedl. Kromě koronavirové krize je podle něj důvodem propadu cen situace v těžbě ropy. „Neshoda a cenová válka mezi Saúdskou Arábií, Ruskem a dalšími významnými producenty trvá,“ dodal.

Pokles cen benzinu a nafty v Česku bude pokračovat v příštím týdnu i podle analytika Rusinka, a to až v rozsahu jedné koruny na litr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
11:10Aktualizovánopřed 4 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánovčera v 20:11

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánovčera v 20:02

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
včera v 06:00

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025
Načítání...