Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v únoru hypoteční úvěry za 15,8 miliardy korun, což je proti lednu růst o 21 procent. Meziročně je to dvojnásobek. Úrokové sazby nových úvěrů zrychlily pokles na 5,36 procenta z lednových 5,54 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Banky poskytly v únoru hypotéky za 15,8 miliardy, meziročně dvojnásobek
„Úrokové sazby delších splatností se dostaly na nejnižší úroveň od přelomu let 2021 a 2022. Tento vývoj souvisel s očekáváním trhu ohledně rychlejšího poklesu sazeb hlavních centrálních bank včetně České národní banky. Vývoj otevírá prostor pro rychlejší pokles hypotečních sazeb, což naznačují již únorová čísla z hypotečního trhu, kdy realizovaná průměrná sazba u uzavřených smluv meziměsíčně klesla nejrychleji od začátku loňského roku,“ konstatoval hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Později ve vysílání ČT24 dodal, že v únoru bývá často aktivita na hypotečním trhu silnější než v lednu. „Pokud bychom se snažili čísla očistit o tento běžný jev, i tak bychom viděli, že meziměsíční nárůst je o necelých deset procent, což potvrzuje to, co vidíme v číslech již delší dobu – hypoteční trh postupně ožívá z té velice nízké hodnoty, kam se dostal ve druhé polovině roku 2022, kdy zamrzl a poskytoval se nejmenší počet hypoték za posledních dvacet let,“ podotkl.
Vzhledem k vývoji inflace a úrokových sazeb na trhu lze očekávat pokračující pokles hypotečních sazeb, který bude zájem o hypotéky zvyšovat, míní také manažerka pro hypoteční úvěry mBank Soňa Holíková.
Zároveň předpokládá, že hypoteční trh může na konci druhého kvartálu oživit i blížící se termín účinnosti zákona týkajícího se předčasného splacení hypotéky, který se bude vztahovat na nové úvěry a úvěry po refixaci.
Pro mnoho lidí se tak hypotéky stávají dostupnější. „Ve čtvrtém kvartálu roku 2023 jsme viděli velký nárůst klientů do 36 let věku,“ řekl generální ředitel ČSOB Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Martin Vašek. „Česká národní banka od července 2023 trošku, jak se říká, povolila šrouby a je možné si sáhnout na vyšší podíl splátky úvěru na konto příjmu – i s příjmem, který samozřejmě u mladých klientů je nižší,“ podotkl.
O hypotéky je ale pořád menší zájem, než v době nízkých úrokových sazeb, kdy se pohybovaly mezi dvěma až třemi procenty. Třeba ještě v únoru roku 2020 si lidé u bank a stavebních spořitelen půjčili asi o čtvrtinu víc než letos.
Sazby zůstávají vysoké
I přes uvedený vývoj však zůstávají hypoteční sazby z pohledu posledních dvou dekád nadprůměrně vysoké. Na podobných či mírně vyšších úrovních se naposledy nacházely v letech 2008 a 2009. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv.
Nabídkové sazby se rovněž v důsledku posledního vývoje tržních úrokových sazeb dostaly citelněji pod šestiprocentní hranici a v některých případech se objevují i nabídky pod pěti procenty, vyplývá z dat Hypomonitoru.
Největší zájem i nadále zůstává o krátké fixace na jeden až tři roky, řekla hypoteční specialistka společnosti FinGO Jana Vaisová. Klienti se podle ní ještě do září snaží využít možnost uzavřít hypotéku za současných podmínek, kdy se na ně nebude do konce fixace vztahovat novela zákona o účelně vynaložených nákladech při předčasném splacení úvěru.
„S klesajícími úrokovými sazbami je pořízení bydlení na hypotéku dostupné pro více lidí. Ti si často chtějí pořídit vlastní nemovitost nyní, když jsou nemovitosti stále ještě levnější než před dvěma lety,“ doplnil oblastní ředitel společnosti 4fin Jan Schwarzbach.
Další zlevňování nemovitostí už totiž trh neočekává. „Vzhledem k tomu, že se ty sazby trochu snížily, evidujeme o třicet procent větší zájem o nemovitosti. A zároveň ty nemovitosti jsou dneska ještě cenově dostupnější, než byly. Já očekávám, že v průběhu roku ty ceny ještě půjdou nahoru,“ prohlásil realitní makléř společnosti Century21 Karel Hubáček.
Průměrná hypotéka v únoru mírně klesla na 3,38 milionu korun, nadále však patří mezi nejvyšší za poslední dva roky. Nejvyšší průměrná výše hypotéky byla v listopadu 2021 a činila 3,46 milionu korun. Od té doby se postupně snižovala a své nejnižší úrovně dosáhla loni v lednu, kdy byla 2,83 milionu korun.
Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba 1500 až 2000 korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 6000 korun. Splátka hypotéky jeden milion korun s třicetiletou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5600 korun.