Agrární komora hrozí dalším kolem protestů

2 minuty
Události: Agrární komora hrozí dalšími protesty
Zdroj: ČT24

Dalšími protesty pohrozili členové Agrární komory. Chtějí, aby vláda do konce měsíce svolala mimořádnou schůzi a projednala jejich požadavky. Žádají například úlevu od administrativy nebo omezení bezcelního dovozu z Ukrajiny. Na nedělním sněmu Agrární komory v Brně sklidily potlesk projevy prezidenta komory Jana Doležala i viceprezidentů Martina Pýchy a Leoše Říhy. Oba byly velmi kritické vůči krokům současné vlády na podporu zemědělců.

„České zemědělství se nachází v největší krizi od roku 2004, tedy od vstupu Česka do Evropské unie,“ řekl Doležal. Za letošní rok očekává velký pokles v zemědělství.

Upozornil, že pokračuje propad cen zemědělských komodit oproti roku 2023. Navíc je tu podle něj i nový jev, a to zpožďování výplat dotačních podpor. Jako hlavní problém pak zmínil „propad tržeb, růst nákladů a tedy následně horší hospodářský výsledek“.

Potíže se podle Doležala dotkly řízení finančních toků, kdy se zemědělské podniky ocitají bez peněz a musí chodit do bank. Ty jim pak prý v některých případech odmítají půjčovat, protože vidí, že se situace nelepší.

Proto se zemědělci podle šéfa komory opět obrátili na ministra Marka Výborného (KDU-ČSL), aby se pokusil na národní i mezinárodní úrovni prosadit jejich pět požadavků. Vzhledem k tomu, že současná česká vláda podporuje prodloužení bezcelních dohod mezi EU a Ukrajinou, zemědělci neočekávají, že se situace na trhu zlepší, prohlásil.

7 minut
Vyjádření prezidenta Agrární komory Jana Doležala
Zdroj: ČT24

Agrárníci chtějí ministra jako krizového manažera

„Potřebujeme vědět, jak ministr Výborný bude naše požadavky řešit. Ne jako politik, aby je komentoval a přesvědčoval nás, že se nic neděje – my víme, že se něco děje – ale aby je řešil jako krizový manažer. Agrární komora proto dala ministrovi termín do konce dubna.“

Doležal dodal, že pokud komora neuvidí náznak řešení, budou protestní akce pokračovat. Doplnil, že na sněmu zaznívaly hlasy, aby manifestace, zřejmě v druhé polovině května, byly mnohem radikálnější, než byly ty minulé. Zmínil, že například v Bruselu bývají protesty mnohem vyhrocenější. „Nemyslím si, že v České republice budeme až tak radikální, ale pořád je tady prostor, abychom byli více vidět a možná i více cítit v Praze.“

Poukázal rovněž na to, že Polsko více chrání své zemědělce, například přímou platbou na tunu obilovin, aby za letošek neskončili v červených číslech. „Takovou vůli tady od naší vlády nevidíme.“

Požadavky agrární komory podpořila i prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

Ministr se domnívá, že řada požadavků zemědělců už byla naplněna

Ministr Výborný upozornil, že strávil bezmála čtyři hodiny diskusí nad stavem českého a evropského zemědělství. „Debata nebyla jednoduchá, to nezastírám, což odráží i stav, ve kterém se sektor nachází,“ řekl. Uznal, že zemědělce po celém Evropě trápí nízké výkupní ceny například obilí. Zmínil, že spolu s několika dalšími zeměmi inicioval zákaz dovozu olejnin z Ruska do Evropy, „který bude vbrzku platit“. To by prý mohlo mít příznivý vliv na výkupní ceny obilí.

6 minut
Vyjádření ministra zemědělství Marka Výborného
Zdroj: ČT24

Dodal, že se podařilo zajistit pro české zemědělce národní dotaci ve výši půl miliardy, a to tak, aby polovinu z ní dostali v polovině roku. Tedy v době, kdy před sklizní potřebují finanční prostředky. Zmínil rovněž, že se podařilo zmírnit některé administrativní podmínky, které Evropská unie kladla na zemědělce a farmáře, a s tím pak odpadla i kontrola, která se k dané podmínce váže. „V boji s byrokratickým otesánkem budeme samozřejmě pokračovat.“

Ministr se také domnívá, že řada požadavků zemědělců už byla naplněna. O dalších řekl, že jsou aktuálně v řešení a o některých se debata ještě povede. Některé požadavky prý slyšel, a tak počká, až je obdrží písemně v rámci usnesení Agrární komory. Myslí si, že každý soudný zemědělec vnímá kroky, které vláda činí jak na národní, tak na evropské úrovni. „Pojďme se bavit o tom, jak tu pomoc správně zacílit.“

Slíbil také, že dvě miliardy dostane zemědělský sektor jinou cestou, než se počítalo. Původní záměr prostřednictvím programu na podporu zaměstnanosti by prý Evropská komise neumožnila. Navíc by část peněz šla zaměstnancům, část by se vrátila na odvodech za zdravotní a sociální pojištění zpět do rozpočtu, část by zůstala v sektoru samotném. Nově by peníze měly směřovat na nejohroženější část sektoru, tedy pro střední podniky, které hospodaří na 500 až 2,5 tisíci hektarech a mají kombinovanou – rostlinnou a živočišnou – výrobu.

Neshoda na kořenech problémů

Zasedání sněmu se o více než devadesát minut protáhlo, ze strany řečníků zaznívaly i výzvy k razantnějším protestům. Nevoli vyvolala europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která sice požadavky zemědělců podpořila, zároveň ale upozornila, že v krizi není jen zemědělství, ale celá Evropská unie.

„Důvodem je ale bezprecedentní situace na Ukrajině, kterou nikdo nepředvídal a která do Unie přivedla tři miliony lidí. To je třeba mít na paměti,“ uvedla Šojdrová.

Jeden z přítomných delegátů na to reagoval z publika emocionálním projevem, kdy za kořen problémů evropského zemědělství označil Green Deal, tedy Zelenou dohodu pro Evropu, souhrn opatření, která mají zbrzdit klimatickou změnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot.
před 2 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
včera v 06:00

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025
Načítání...