168 hodin: Vláda proplatila sotva desetinu slíbené pomoci, stěžují si podnikatelé. Někteří museli zavřít

9 minut
168 hodin: Sliby chyby miliardy
Zdroj: ČT24

Už potřetí za posledních deset měsíců mají kvůli protikoronavirovým opatřením podnikatelé zavřeno. Mnozí z nich to nezvládli a zkrachovali. Loni na jaře přitom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) slibovala pomoc ve výši 1,2 bilionu korun. A premiér Andrej Babiš (ANO) teď tvrdí, že se mu ozývají podnikatelé, kteří by si prý za normálního chodu nevydělali tolik, co dostanou od vlády. Jak tomu je doopravdy, zjišťovali pro 168 hodin Václav Crhonek a Zuzana Tunová.

„V reálu podnikatelé dostali pouhých 105 miliard,“ upozorňuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza s tím, že to není ani deset procent vládních slibů. „Smutné je, že tady vláda zase vytvořila jenom marketingovou bublinu, a to je i důvod, proč udělala tolik různých programů, aby to v marketingu vypadalo hezky, a přitom v reálu je pomoc naprosto nedostatečná,“ doplnil.

Podle posledního průzkumu společnosti Bisnode muselo už živnost od začátku krize do listopadu loňského roku přerušit skoro 65 tisíc podnikatelů.

„Teď počítáme, že máme třetí vlnu, tak už se můžeme dostat zhruba na třicet procent podnikatelských subjektů. Koneckonců když se podíváte na statistiky ukončování osob samostatně výdělečně činných, tak za loňský rok, myslím v prosinci, je bezkonkurenčně nejvyšší počet lidí, kteří živnost ukončili,“ komentuje ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Místo 1,2 bilionu 283 miliard, a to navíc včetně výdajů za ochranné pomůcky

Krachům podnikatelů měly zabránit vládní podpůrné programy. Vláda do nich slibovala nalít extrémní množství peněz. Premiér a předseda ANO Babiš mluvil o uvolnění až bilionu korun. A ministryně financí Alena Schillerová tvrdila, že vláda už do ekonomiky 1,2 bilionu korun napumpovala. Na konci roku ale vyšlo najevo, že pomoc státu byla ve skutečnosti mnohem menší –⁠ a to ve výši 283,4 miliardy korun. 

Vládní pomoc
Zdroj: ČT24

Jenže ani tato suma nešla na pomoc firmám celá. Ve zmíněné částce jsou totiž položky, které nejsou podporou pro podnikatele. Například výdaje za ochranné pomůcky.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) sice tvrdí, že se to v rámci podnikatelské podpory nevykazuje, jen v rámci výdajů spojených s covidem –⁠ ovšem z tabulky ministerstva financí podle reportérky pořadu Zuzany Tunové vyplývá něco jiného. A to, že vláda skutečně do programu pomoci firmám a domácnostem za 283 miliard zahrnula i nákup ochranných pomůcek, anebo třeba i zvýšené výdaje kvůli covidu v nemocnicích.  

Nekomunikují a neumí doložit konkrétní čísla, říká jeden z podnikatelů

Babiš však zdůraznil, že mu někteří podnikatelé píší o tom, že dostali tolik podpory, že by tolik možná ani nevydělali, kdyby podnikali. „To je samozřejmě výsměch a lež. Oni vždycky něco řeknou a vůbec potom nekomunikují, nejsou schopni to doložit konkrétními jmény, čísly, ničím,“ zdůraznil majitel vinárny Vinograf v Praze Jan Horešovský.

„Jestli skutečně některým podnikatelům posílá víc peněz, než si předtím vydělali, tak by se to asi mělo začít vyšetřovat. Nám teda neposílá nic,“ doplnil bývalý hoteliér ve Zdibech Karel Dosoudil.

Například jemu zůstaly kvůli protikoronavirovým opatřením asi třímilionové dluhy, a aby je mohl splácet, vybral životní pojištění a po 25 letech podnikání se stal nočním hlídačem. Vše, co s ženou teď vydělá, dává na splátku dluhu.

Majitel olomouckého baru Hokejka, který spadl do insolvence, zase svůj podnik nemůže prakticky ani zavřít. „Mám závazek vůči pivovaru, a kdybych teď zavřel, tak po mně bude chtít asi půl milionu,“ vysvětluje Michal Čejka.

A když si zažádal o podporu z programu Covid –⁠ Nájemné, kvůli zmíněné insolvenci ji nedostal. Takzvanou pětadvacítku pro živnostníky sice nejprve ano, ale i tady pak narazil. Nejdříve sice dostal kompenzační bonus, po týdnu mu ale volali z Finančního úřadu, že ho musí vrátit, protože na něj nemá nárok –⁠ právě kvůli insolvenci. 

A majitel vinárny Vinograf už provozovnu v pražské Míšeňské ulici kvůli statisícovým dluhům neudržel. Podnikal v domě, kde se narodil jeho otec, ale už krize v roce 2008 ho o tyto prostory připravila, pokračoval však dále, byť v nájmu. „Dnes už je ale situace taková, že tady končím definitivně se vším,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
před 20 mminutami

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 15 hhodinami

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
11. 4. 2025

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025
Načítání...