Zeman hodlal udělovat milosti jen výjimečně. Nakonec jich podepsal 26

Miloš Zeman před zvolením do funkce deklaroval, že milosti a amnestie považuje za „feudální přežitek“, proto by je neuděloval, případně by zvažoval jen žádosti nevyléčitelně odsouzených, kteří touží strávit naprostý závěr života doma. Dodával však, že by se odsouzený neměl dopouštět závažných trestných činů. Ve funkci nakonec podepsal šestadvacet milostí a mnohdy vlastní zásady porušil.

Bezprostředně po nástupu do funkce Zeman označil amnestii či milosti za zbytečné monarchistické prvky.

„Sám za sebe se těchto práv dobrovolně vzdávám a přál bych si, aby byla změněna Ústava takovým způsobem, aby jakýkoliv můj nástupce nemohl institut amnestie nebo milosti jakýmkoli způsobem zneužít,“ řekl na Hradčanském náměstí. Tuto proklamaci pak ještě připomněl ve vánočním poselství téhož roku, pro případnou milost ale přidal ještě třetí podmínku – zajištěné rodinné zázemí odsouzeného.

O zvážení podmínek požádala prezidenta Zemana v roce 2015 tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), neboť se jí zdály přísné a nemohla předložit téměř žádný návrh na udělení milosti. Zeman pak připustil možnost polevit v kritériích o zdravotním stavu nebo rodinného zázemí, zdůraznil však, že neustoupí od podmínky vylučující pachatele zvlášť závažného trestného činu.

Zeman za deset let v prezidentské funkci udělil celkem 26 milostí.

První milost přišla po třech letech ve funkci

První prezidentskou milost obdržel v únoru 2016 Pavel Mareš, který byl propuštěn pro svůj zdravotní stav do nemocničního ošetřování. Odsouzen byl na tři roky nepodmíněně za méně závažnou majetkovou trestnou činnost, konkrétně za 38 podvodů v podnikání, část trestu si odpykal.

Také ve druhém případě Zeman prominul zbytek jednoho trestu a tři další tresty ve výši zhruba devětadvaceti měsíců ze zdravotních důvodů. Milost udělil na základě podnětu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Třetí milost udělil také ze zdravotních důvodů.

Následující čtyři prezidentské pardony byly zdůvodněny buď zdravotní indispozicí odsouzeného, nebo péčí o člena rodiny.

Případ Kajínek a první porušení vlastních podmínek

Velkou pozornost veřejnosti vzbudila Zemanova osmá milost, kterou udělil v květnu 2017 doživotně odsouzenému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Na rozdíl od ostatních milostí nebyl Kajínek nijak závažně nemocný, byl naopak potrestán za zvlášť závažný trestný čin. Udělení milosti vyvolalo společenskou diskuzi o další existenci a formě této pravomoci prezidenta.

Počátkem března 2018 prezident omilostnil muže, který při dopravní nehodě usmrtil svou manželku a syna. Podle vyjádření Hradu muž sice nesplňoval podmínku závažného zdravotního stavu, avšak Zeman jeho další potrestání vnímal jako nadbytečné a kruté. Odsouzený byl ve vězení za ohrožení pod vlivem návykové látky a za usmrcení z nedbalosti, Zeman mu zbytek trestu prominul. Přihlédl také k tomu, že má muž nezletilé dítě, které přišlo o matku a sourozence.

Desátou milost Zeman udělil v srpnu 2018 onkologicky nemocnému vězni, který byl potrestaný za zneužití pravomoci, maření úředního rozhodnutí a přijetí úplatku. O dva měsíce později obdržel milost handicapovaný muž, který přišel o obě nohy a měl si odpykat rok vězení. Zároveň zastavil jeho stíhání za neplacení výživného.

Milost za zachráněný život

Následující milost prezident udělil v lednu 2020, a to opět onkologicky nemocnému muži, který byl vícekrát nepodmíněně odsouzen za krádež a loupež. Z přípisu ministryně spravedlnosti vyplývá, že muž spáchal celkem 18 trestných činů včetně vraždy.

Své podmínky Zeman nerespektoval také v případě třinácté milosti, kterou udělil v březnu 2020 muži, jenž si odpykával dvouletý trest za zanedbání povinné výživy. Udělení milosti iniciovala tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Omilostněný z příbramské věznice o ni sám v minulosti nežádal. Důvodem podle Zemana bylo, že omilostněný poskytnutím první pomoci zachránil život další osobě.

Ve stejném měsíci také udělil milost mladému muži, který se dlouhodobě léčí se závažným onkologickým onemocněním. Prominul mu dva tresty za méně závažnou trestnou činnost převážně majetkového charakteru.

Vlastní pravidla Zeman ohnul několikrát

V polovině prosince 2020 udělil Zeman milost znovu mimo podmínky, které si vytyčil. Obdržel ji Daniel Vlachynský, který byl odsouzen za výtržnictví a těžké ublížení na zdraví. Hlavními důvody podle Zemana bylo, že omilostněný zachránil tonoucí ženu, příkladně vykonával zaměstnání a až do spáchání činu vedl řádný život. Za návrhem milosti stála opět někdejší šéfka resortu spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Koncem března 2021 bývalý prezident omilostnil onkologicky nemocného muže. Prominul mu zbytek nepodmíněného trestu vězení za loupež a nebezpečné vyhrožování. Omilostněnému už dříve soud kvůli vážnému zdravotnímu stavu výkon trestu přerušil, dotyčný byl počátkem 90. let odsouzen za vraždu. V rejstříku trestů má dalších sedm záznamů, mimo jiné za zpronevěru či ohrožování mravní výchovy. Měl si odpykat ještě 660 dní trestu odnětí svobody za loupež, při níž ohrožoval prodavačku jehlicí z deštníku.

Na začátku června 2021 prezident Zeman omilostnil muže odsouzeného za zanedbání povinné výživy, aby mu umožnil péči o nezletilou dceru, jejíž matka nedávno zemřela. Muž měl v rejstříku trestů osm záznamů. Vedle čtyřnásobného neplacení alimentů byl dříve odsouzen také za loupež, krádež a dvojí řízení bez řidičského oprávnění.

Dvacátou milost udělil Zeman v září 2021 Pavlu Podroužkovi, olomouckému podnikateli, který byl trestně stíhán za krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, a zároveň mu prominul půlroční podmíněný trest za ohrožení pod vlivem návykové látky. Podroužek byl v minulosti už dvakrát odsouzen za trestnou činnost v silniční dopravě. Důvodem milosti byl jeho špatný zdravotní stav. Kancelář prezidenta republiky tehdy zprávu zveřejnila s pětidenní prodlevou.

Milost pro Baláka a stavební firmu

Loni v březnu rozhodl Zeman o prominutí trestu Miloši Balákovi, bývalému řediteli Lesní správy Lány. Balák odešel od soudu s nepodmíněným trestem odnětí svobody, peněžitým trestem a trestem zákazu činnosti. Balák netrpěl žádnou nevyléčitelnou nemocí, v procesu se navíc angažovala Kancelář prezidenta republiky i s jejím šéfem Vratislavem Mynářem.

Zeman Baláka obhajoval v médiích, označoval ho za bezúhonného člověka, s jehož prací je velmi spokojen. Samotné rozhodnutí o milosti zdůvodnění neobsahuje. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ve vyjádření na webu uvedl, že „prezident dospěl k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povahu činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná“.

V listopadu 2022 udělil Zeman tři milosti v jedné trestní kauze, když manželům Kordysovým a jejich společníkovi prominul nevykonané zbytky nepodmíněných trestů odnětí svobody, trest vyhoštění z území Česka na dobu neurčitou a tresty propadnutí věci, obdobný trest prominul i jejich společníkovi. Polští manželé byli odsouzeni za trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy k osmi letům vězení, v minulosti prováděli rituály se silně psychotropním nápojem ayahuasca.

Omilostnění se dočkala také manželka bývalého premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová), když jí Zeman prominul zbytek zkušební doby podmíněného trestu uloženého v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Nagyová podle vyšetřovatelů nechala odposlouchávat Nečasovu bývalou manželku. Prezidentský pardon se nevztahuje na trest zákazu činnosti. Zeman se rozhodl zmírnit Nečasové trest kvůli uplynutí deseti let od spáchání skutků a pro její řádný život.

Poslední milost Zeman udělil v samém závěru prezidentského mandátu firmě Energie - stavební a báňská (ESB), které soud na tři roky zakázal účast ve veřejných zakázkách v kauze ovlivňování zakázky v Lánské oboře. Firma dle vlastního vyjádření o milost nežádala. Zeman podle svého mluvčího přihlédl k tomu, že trest údajně nepříznivě dopadá především na zaměstnance firmy a společnost už vykonala „významnou část trestu“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 18 mminutami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 28 mminutami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 4 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 5 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 6 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 15 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...