Za boje na Ukrajině navrhl žalobce Bělorusovi 15 let vězení. Muž aktivně podporoval separatisty

Za účast v bojích na Ukrajině navrhl státní zástupce Alexeji Fadějevovi 15 let vězení a vyhoštění z Česka na neurčito. Bělorus, který žije dlouhodobě v Praze, vinu odmítá. Tvrdí, že chtěl pomoci lidem bránit se proti „ukrajinským fašistům“ a do bojů se aktivně nezapojil. Jeho obhájce žádal, aby byl jeho klient viny zproštěn, protože se nedopustil trestného činu. Za teroristický útok muži hrozí 12 až 20 let vězení. Hlavní líčení u pražského městského soudu bude pokračovat v úterý, kdy přednese svou závěrečnou řeč Fadějev.

Muž, který je nyní ve vězení kvůli jinému trestnému činu, se podle obžaloby zapojil do konfliktu „v úmyslu aktivně podpořit separatistické skupiny na východě Ukrajiny, které usilují o odtržení od Ukrajiny a vytvoření samostatného státního útvaru, tzv. Doněcké lidové republiky“. Státní zástupce tvrdí, že Fadějev do země vycestoval opakovaně, a to od října 2014 do května 2016.

Muž se podle spisu nechal vyzbrojit a podílel se na různých vojenských úkolech v řadách takzvané „Republikánské gardy Doněcké lidové republiky“. Kromě hlídkování se obžalovaný aktivně zapojil do bojů s ukrajinskými jednotkami bránícími svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, uvádí obžaloba.

Teroristický útok

Fadějev v červenci u soudu uvedl, že se přímo do bojů proti nacionalistům nezapojil, zúčastnil se pomocných aktivit, jako bylo hlídkování. Ze zbraně, kterou od separatistů dostal, střílel podle svých slov jen ve výcvikovém středisku na střelnici. Nevěděl prý také, že samozvaná Doněcká lidová republika byla vyhlášena v rozporu s ústavou Ukrajiny. Stejně tak se nezajímal o to, kdo činnost gardy financuje.

„Mám vinu obžalovaného ve smyslu podané obžaloby po provedeném dokazování za prokázanou a rovněž považuji za zcela důvodnou užitou právní kvalifikaci,“ uvedl  v závěrečné řeči státní zástupce. Český trestní zákoník definuje teroristický útok jako čin spáchaný proti České republice v úmyslu poškodit její ústavní zřízení, zároveň ale uvádí, že české právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům.

Žalobce odmítl, že by se Fadějev mohl dopustit trestného činu služby v cizích ozbrojených silách, protože by musel bojovat ve složkách jiného státu, což takzvaná Doněcká lidová republika není. Za službu v cizích ozbrojených silách kvůli účasti v bojích na Ukrajině byl v minulosti potrestán bývalý český voják Erik Eštu, soudy mu uložily podmíněný trest. Právní kvalifikaci i trest nedávno potvrdil Nejvyšší soud. Za službu v cizích ozbrojených službách je maximální sazba pět let. Eštu u soudu v minulosti uvedl, že na Ukrajinu jel za poznáním a cestovat, v uniformě povstalců a se zbraněmi se fotografoval na památku.

Fadějev se nedopustil trestného činu, tvrdí obhájce

Podle svého obhájce se Fadějev nedopustil trestného činu. Uvedl, že ukrajinskou ústavu nejprve porušila sama ukrajinská armáda, podpora organizace, která se jí brání, tedy nemůže být podle jeho názoru považována za teroristický útok. Prohlásil také, že ukrajinský parlament východní odštěpenecké oblasti za teroristické nepovažuje.

Na videích, která Fadějev zveřejňoval na svém facebookovém profilu, je prý pouze vidět, že muž domobraně pomáhal. „Naopak nikde není vidět, že by můj klient střílel do protivníků a aktivně se zapojoval do válečných operací,“ upozornil právník. I on uvedl, že Fadějeva nelze potrestat za službu v ozbrojených silách, podle něj to ale není možné z toho důvodu, že obžalovaný není občanem ČR.

Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci podporovanými Ruskem a ukrajinskou armádou tehdy propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly přes čtrnáct tisíc obětí. Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 7 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 8 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 14 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 19 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 21 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 21 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...