Ve východní polovině České republiky se bude ve středu a ve čtvrtek vlivem mrznoucího deště místy tvořit ledovka. Řidiči a chodci by proto měli být při pohybu venku opatrní, ledovka může způsobit problémy v dopravě a lidem hrozí úrazy po uklouznutí.
Východ země pokryje ve středu večer ledovka. Pozor by si měli dát řidiči i chodci
Upozornění Českého hydrometeorologického ústavu na ledovku platí od středeční 16. hodiny do čtvrtečních devíti hodin dopoledne.
Počítat s ledovkou mají obyvatelé Zlínského a Olomouckého kraje a lidé v okresech Moravská Třebová, Lanškroun a Žamberk v Pardubickém kraji a v okresech na severu a východě Jihomoravského kraje a na jihu a západě Moravskoslezského kraje.
Počasí bude ve středu proměnlivé, zprvu bude skoro jasno až polojasno, místy ale s mrznoucími mlhami. Od západu se postupně zatáhne a přidá se občasný déšť, u kterého hrozí, že zejména na Moravě namrzne.
Středeční teploty se budou pohybovat mezi dvěma až šesti stupni Celsia, chladněji má být na severovýchodě Čech a místy na Moravě.
Ledovka vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení. Při mrznoucích srážkách dopadají na zemský povrch kapičky přechlazené vody (tedy kapičky vody, která zůstává v kapalném skupenství i při teplotách pod bodem mrazu) anebo kapičky vody dopadají na povrch o teplotě pod nulou. V takovém případě voda při dopadu kapičky okamžitě zmrzne a vytváří se ledovka, která bývá na rozdíl od náledí čirá a především mnohdy naprosto hladká. Právě z toho důvodu je ledovka riziková zejména v dopravě – je obávanější než náledí.
Padající srážky mohou namrzat i na větvích stromů nebo na drátech elektrického vedení. V extrémních případech, kdy se vytváří vysloveně silná ledovka, tedy může docházet i k lámání větví nebo ohýbání celých stromů. Eventuálně se mohou vyskytovat i poruchy v dodávkách elektrické energie.
Náledí je ledová vrstva pokrývající zemský povrch, která vzniká postupným mrznutím (nepřechlazených) kapek deště nebo mrholení na povrchu země. Náledí vzniká též zmrznutím částečně nebo úplně roztátého sněhu při poklesu teploty pod bod mrazu. Vlivem denního chodu teploty brzy po západu Slunce často namrzají mokré stopy po tajícím sněhu shrnutém k okraji vozovek a vedle náledí se takto tvoří i tzv. zmrazky. Tenká ledová vrstva se často tvoří také pod koly projíždějících vozidel uježděním souvislé sněhové pokrývky.
Zdroj: www.infomet.cz, ČHMÚ, www.chmi.cz