Vlajku společného státu si Češi nechali, i když Slovensko bylo proti

Provokovala nacisty. Byla na měsíci. A symbolem svobody národa. Vlajka československého státu měla odejít před pětadvaceti lety do historie s rozpadem společné federace Čechů a Slováků a oba národy si měly určit nové symboly. Česko si však nakonec společnou vlajku přivlastnilo. A Slováci to tehdy odsoudili.

Když se před pětadvaceti lety dělilo Československo, jednou z otázek bylo, komu připadne vlajka společného státu. Slovensko si tehdy vymínilo, že ani jedna země nebude původní vlajku používat.

„Česká republika a Slovenská republika nesmějí po zániku České a Slovenské Federativní Republiky užívat státních symbolů České a Slovenské Federativní republiky,“ stálo v zákoně.

Česko ji však i přes tehdejší ústavní zákon používá dodnes. Je to symbol, který malou zemi ze středu Evropy řadil mezi velikány ve sportu, vědě, i semknul lidi v protinacistickém odboji. V předválečných třicátých letech dokonce bylo zobrazování vlajek s modrým klínem na území Německa zákázané.

A nebylo tedy divu, když československou vlajku za protektorátu nacisté nahradili praporem jiným. „Když končila válka, všichni honem vyvěšovali československé vlajky s modrým klínem, je spojená se spoustou osudů,“ připomněl Aleš Brožek, který byl před pětadvaceti lety při dělení Československa členem podvýboru pro heraldiku české národní rady a o historii české vlajky se dlouhodobě zajímá.

Červenobílá vlajka se neujala

Před pětadvaceti lety byl Brožek u toho, když se řešilo, co budou Češi věšet na stožáry. „Dost se o tom diskutovalo, byl i názor, že bychom měli přijmout českou vlajku z 18. a 19. století, bílý a červený pruh. Jenže k ní už žádný vztah nebyl,“ dodal Brožek.

Tato varianta se navíc neosvědčila už o pár let dříve, v roce 1990, kdy Česká národní rada ústavním zákonem zavedla českou státní vlajku složenou ze dvou stejně širokých pruhů. Při volbách ve stejném roce se vlajka s červeným a bílým pruhem, podobná polské, neujala. Naopak budila i kontroverze s polskou menšinou v Zaolší.

Zato vlajka s modrým klínem po celou svou historii symbolizovala hrdost i úspěchy. A v podvýboru při dělení státu proto nechtěli připustit žádné jiné alternativy, přestože se tehdy scházely i návrhy na novou vlajku od lidí.

Stará ústava v novém státě neplatí, obešli slib poslanci

„Mluvilo se o tom, že rozpadem Československa bude vlajka volná a nebude tedy důvod ji nepřijmout jako vlajku České republiky, když nebude docházet k žádné kolizi v podobnosti,“ vzpomenul na tehdejší debaty Brožek.

„My jsme se na to dívali tak, že Slováci si zavedli svoji vlajku ještě před rozdělením Československa, ale že nám vlastně nemůžou přikazovat, jakou si máme zvolit vlajku pro Českou republiku. A všichni členové podvýboru měli pocit, že bychom měli dál prosazovat, aby Česká národní rada přijala jako státní vlajku tu původní – československou,“ vzpomněl Brožek.

A zastání pak měli i u tehdejších českých poslanců. „Poslanci v podvýboru nás ujišťovali, že sice vědí o tomto dodatku, ale že se budou snažit, abychom dál používali naši dosavadní vlajku,“ dodal.

„Byli jsme rádi, že poslanci potom jednohlasně odhlasovali, že si necháme naši vlajku s tím, že co odhlasovali kolegové ve federálním shromáždění, pro ně není závazné,“ dodal.

Slovákům se to však zpočátku nelíbilo. Modrý klín totiž původně na vlajce symbolizoval právě Slovensko. „Václav Klaus jim chtěl vyjít maximálně vstříc a měl pocit, že by měla mít jiný odstín modrého klínu,“ vzpomněl Brožek. „Odstíny se ale příliš při výrobě neposuzují, nebylo by to tedy řešení,“ byl názoru odborník na českou vlajku.

Pro legitimizaci barev byla modrá barva nakonec vysvětlována jako barva jedné z historických zemí Moravy, která pod modrou barvou v historii vystupovala na bojištích.

15 minut
Pithart: Rozdělení Československa bylo uspěchané vzhledem k tomu, s jakými oběťmi se společný stát rodil
Zdroj: ČT24

„Češi považovali Československo jen za svůj stát“

Před pěti lety ale na „ukradenou“ vlajku upozornil slovenský umělec Dalibor Bača, který před pražské Rudolfinum instaloval kinetickou plastiku „rozpolcené“ vlajky. Na čtrnáctimetrovém stožáru byl modrý klín uchycen napevno, červenobílá část se ale volně otáčela ve větru.

„Převzetí československé vlajky se obecně považuje za banální součást mírumilovného rozchodu se Slovenskem v roce 1992. Jenže ve skutečnosti celý komplex témat, která se k vlajce pojí, zřetelně ukazuje, jak se ve skutečnosti věci mají: že totiž Češi považovali a po dvaceti letech dnes ještě silněji považují celé Československo za svůj vlastní stát, nikoli za stát sdílený s jinými národy,“ uvedla tehdy pro Týden v souvislosti s Bačovou vlajkou historička umění z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Milena Bartlová.

„Převzetí vlajky spolu s dalšími symboly mlčky, ale výmluvně vyjadřuje totální kontinuitu mezi Československem a Českem,“ řekla tehdy Bartlová. „Z tohoto pohledu neplatí oficiální verze, že Československo se rozpadlo na dva rovnocenné celky, nýbrž verze mlčky sdílená, podle níž ,Slováci chtěli odejít, tak jsme je nechali jít,‘“ dodala. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
10:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 3 hhodinami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
11:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 5 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 8 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 9 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 10 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 14 hhodinami
Načítání...