Vláda potvrdila zmrazení desítek nemovitostí ve vlastnictví Ruska

Vláda potvrdila zmrazení zhruba sedmdesáti nemovitostí, které v Česku vlastní Ruská federace. Vyplývá to z usnesení, na které v odpovědi pro ČT odkázal mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Kabinet na konci ledna zamítl námitku podniku pro správu ruského majetku v zahraničí, který si stěžoval na zařazení na český sankční seznam. Ministři o případu jednali v utajovaném režimu, odůvodnění tak není známé. Vláda zmrazila ruský majetek loni v listopadu. Kreml vzkázal, že krok odmítá a zvažuje odpověď.

Zmrazení ruského majetku se týká okolo sedmdesáti nemovitostí hlavně v Praze, středních Čechách a Karlových Varech. Katastrální úřad na ně uvalil plombu poté, co vláda v listopadu zařadila na vnitrostátní sankční seznam podnik, který má na starost správu ruského majetku v zahraničí. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) krok odůvodnil tím, že příjmy ze společnosti má ruský režim, který vede válku na Ukrajině.

Podnik, který spadá přímo pod ruskou prezidentskou kancelář, podal proti zařazení na sankční seznam námitku. Tu musí ministerstvo zahraničí podle zákona do měsíce se svým stanoviskem předložit vládě, která o ni pak rozhodne. Kabinet se stížností zabýval na konci ledna a usnesením, které má ČT k dispozici, ji zamítl. „Materiál byl projednán v utajovaném režimu vyhrazené,“ stojí v záznamu ze schůze vlády, které se účastnil i prezident Petr Pavel.

Ruský podnik se může proti rozhodnutí bránit ještě u soudu. „Žaloba k soudu v této věci podána dle našich informací nebyla,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Že novou žalobu kvůli sankčnímu seznamu neevidují, potvrdil i Adam Wenig z Městského soudu v Praze, který by ji případně řešil. Na stole už má případ Rostislav Zorikov, zeť ruského zbrojaře Borise Obnosova, kterého Česko na seznam také zařadilo. Celkem je na něm sedm subjektů.

Mezi zmrazeným majetkem není ruská ambasáda

Ruský podnik nesmí kvůli zmrazení nakládat mimo jiné s pražskou vilou v ulici Pod Kaštany, byty ve Schwaigerově ulici nebo nedalekou bývalou vilou Edvarda Beneše. Zaplombované jsou také nemovitosti ve středočeských Jevanech nebo budova bývalého konzulátu Ruské federace v Karlových Varech. Opatření se naopak nevztahuje na diplomatické mise, což jsou čtyři objekty jako ambasáda nebo rezidence velvyslance.

Kreml v listopadu prostřednictvím mluvčího Dmitrije Peskova uvedl, že na český krok zvažuje odpověď. „Tento hluboce antiruský postoj českých úřadů samozřejmě vyvolává naprosté rozpaky a tento postoj kategoricky odmítáme,“ sdělil Peskov. Ministr Lipavský na to odpověděl, že vláda postupovala v souladu se zákonem. „Nejsem si vědom, že by Česko mělo v Moskvě takový majetek v takové formě. A hlavně my nevedeme útočnou válku proti svým sousedům,“ řekl.

Česká vláda už v květnu zrušila devět usnesení ze sedmdesátých a osmdesátých let, kterými se svěřily tehdejšímu Sovětskému svazu pozemky do bezplatného užívání k diplomatickým účelům. V souvislosti s těmito pozemky pak diplomatický servis, příspěvková organizace ministerstva zahraničí, podal na Rusko žalobu kvůli vrácení bezdůvodného obohacení za poslední tři roky převyšujícího 53 milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 13 mminutami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 1 hhodinou

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 2 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 10 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 10 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 23 hhodinami
Načítání...