Vinen, rozhodl vrchní soud a poslal Dalíka na pět let za mříže

9 minut
Reportáž: Vrchní soud poslal Dalíka na pět let do vězení
Zdroj: ČT24

Vrchní soud v pravomocném verdiktu poslal lobbistu Marka Dalíka na pět let do vězení kvůli podvodu při jednání o nákupu armádních obrněnců Pandur. Státní zástupce pro Dalíka navrhl sedm let vězení a peněžitý trest 21,9 milionu korun. Obhájci naopak chtěli případ vrátit k novému projednání - Dalík změnil svoji výpověď. Za mřížemi má strávit necelých pět let - už dříve si odseděl sedm měsíců.

Případ sporného nákupu obrněných transportérů začal už v období vlády sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka, jehož kabinet v roce 2006 schválil pořízení pandurů za 20,8 miliardy korun. O necelé dva roky později ale nová, pravicová vláda občanského demokrata Mirka Topolánka od zakázky ustoupila kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatelské společnosti Steyer.

Změna přišla v půlce roku 2008, kdy tentýž kabinet rozhodl o nové zakázce, a Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy. O tom, jakou úlohu v obnoveném armádním tendru sehrál tehdejší premiérův poradce Marek Dalík, pak tuzemské soudy rozhodují už několik let – a jako klíčová se jeví neformální schůzka v pražské restauraci U Malířů, k níž mělo dojít v listopadu 2007. 

Někdejší zaměstnanec Steyeru v minulosti uvedl, že zde po něm Dalík požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za to, že se vláda k nákupu obrněnců vrátí. Lobbista, který byl svého času známý blízkými vazbami na premiéra Topolánka, měl předstírat blízký vztah k představitelům kabinetu a tvrdit, že může ovlivnit rozhodování o zakázce. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Dalík byl odsouzen za pokus o podvod

Na základě této výpovědi se o Dalíka začala zajímat policie a posléze i soudy. Pražský městský soud Dalíka původně potrestal za pomoc nespecifikovanému členu vlády k přijetí úplatku, odvolací vrchní soud však skutek překvalifikoval. Lobbista podle soudců podváděl, když se ze zbrojařů pokusil vylákat peníze. To, že by si na schůzku šel pro úplatek určený pro někoho z vlády, se neprokázalo. 

U soudu vypovídal i expremiér Mirek Topolánek, který řekl, že po svém někdejším poradci nechtěl, aby žádal o úplatek. Uvedl také, že neví o tom, že by po Dalíkovi korupční jednání chtěl jiný člen vlády. I v minulosti se expremiér svého někdejšího spolupracovníka zastával. Uvedl, že se Dalík stal terčem zákulisní hry, protože býval označován jako premiérův kamarád.

Odvolací senát Dalíkovi o rok zmírnil původní pětileté odnětí svobody. Následně Dalík nastoupil do vězení, z něhož byl po sedmi měsících propuštěn na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten nařídil, aby se podřízený soud znovu zabýval právním hodnocením případu.

Změna advokáta, změna výpovědi

Nyní Dalík stanul před senátem předsedy Martina Zelenky, jehož úkolem bylo znovu přezkoumat právní kvalifikaci, podle níž byl lobbista odsouzen. Především měl vyřešit, zda skutek posuzovat podle starého, nebo nového trestního zákoníku.

Dalík k vrchnímu soudu dorazil s pozměněnou sestavou advokátů. Kromě Tomáše Gřivny a Radka Šmerdy ho nově obhajuje bývalý pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, jenž nahradil jiného známého advokáta Tomáše Sokola. A poté došlo k nečekanému zvratu – Dalík totiž změnil svou původní výpověď a připustil, že se na schůzce před deseti lety o provizi skutečně mluvilo.

Přiznávám se k tomu, že jsem se na tomto podílel. Tu částku na druhé pražské schůzce vyřkl pan Výboh a já jsem ji potvrdil. K tomu se přiznávám, ano.
Marek Dalík

Podle Dalíka byla řeč o částce „třikrát šest“ milionů eur a měla to ale být legální provize za dojednání zakázky. „Část té sumy by byla provize, nebyl to úplatek pro nikoho,“ prohlásil. Peníze by prý získal například za PR služby, které by se zakázky týkaly.

Topolánkův exporadce prohlásil také to, že částku vyslovil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož firma měla v kontraktu na pandury nahradit společnost zbrojaře Pavla Musely. Podle deníku Aktuálně.cz se Dalík rozhodl Výbohovi, zbrojaři s úzkými vazbami na slovenského premiéra Roberta Fica, pomoci převzít zakázku poté, co od Muselova prostředníka nezískal slíbenou provizi.

Obrat ve výpovědi Dalík vysvětloval tím, že rozhodl říci další skutečnosti poté, co strávil sedm měsíců ve vězení. „Chtěl bych říct, že jsem u výpovědí nepovídal úplně všechno. Nechtěl jsem lhát nebo zatajovat pravdu, ale věděl jsem, že ostatní svědci by nepotvrdili, co já řeknu, kvůli obavám o beztrestnost a kariéry,“ řekl Dalík.

6 minut
Dalíkova obhajoba navrhla nové svědky, chce vyslechnout Topolánkovu exmanželku
Zdroj: ČT24

Vinen, zopakoval soud

Obhájce Gřivna současně navrhl celý případ znovu otevřít a vrátit ho k soudu první instance. Navrhl také dva nové svědky, a to exmanželku bývalého premiéra Mirka Topolánka Pavlu a také jeho šéfku sekretariátu Janu Bartošovou. Podle obhajoby by ženy měly svědčit o tom, jaký měl Dalík reálný vliv na tehdejšího premiéra. 

Podle žalobce Jana Kořána byla naopak Dalíkova změna výpovědi účelová a nemění skutkovou podstatu toho, za co byl odsouzen. „Změnil výpověď, aby zamlžil skutkový děj,“ prohlásil. Státní zástupce se Dalíka rovněž zeptal, kdo ho na schůzku, kde se jednalo o zakázce na dodání pandurů, pozval, na to se ale bývalý lobbista rozhodl nevypovídat.

Vrchní soud nakonec setrval u Dalíkovy viny a odsoudil ho k pětiletému vězení a čtyřmilionové pokutě, bez jejíhož zaplacení mu hrozí dva roky vězení navíc. Za hlavní důkazy označil výpovědi očitých svědků, kteří ho označili za žadatele o peníze. Jejich tvrzení podle soudu doplnily také listinné důkazy, a senát se proto neztotožnil ani s aktuálním Dalíkovým tvrzením, že žádané peníze měly být provizí.

„Tomuto vysvětlení nevěříme,“ řekl soudce Zelenka při zdůvodnění rozsudku. Podle soudu naopak jednal promyšleně a čin nebyl dokonán jen díky etickému postupu zaměstnanců zbrojařské firmy, kteří byli na schůzce. „Odmítáme verzi pana obžalovaného o tom, že z jeho strany šlo o obchodní jednání, že z jeho strany šlo o určitý povolený lobbing. Dopustil se jednání, které bezprostředně směřovalo k tomu, aby sebe obohatil tím, že uvedl někoho v omyl.“

Dalík ani jeho advokáti rozhodnutí soudu nechtěli komentovat. Žalobce Kořán rozsudek komentoval právní zásadou v latině „Iura novit curia“, která v překladu znamená „Soud zná právo“. „To je všechno, co vám k tomu v tuto chvíli mohu říct,“ dodal Kořán. Výši trestu nechtěl hodnotit, nejprve si chce počkat, až obdrží písemné zdůvodnění soudu.

Nyní je jasné, že se Dalík v příštích měsících do vězení vrátí. Proti rozhodnutí sice opět lze podat stížnost k Nejvyššímu soudu, nemůže ale odložit nástup do výkonu trestu. Vrchní soud nyní musí rozsudek vypracovat, poslat nižšímu městskému soudu a ten následně zašle Dalíkovi výzvu k nástupu trestu. „Očekává se, že by to mohlo být na podzim – v říjnu nebo v listopadu,“ uzavírá reportér ČT Jiří Hynek, který případ dlouhodobě sleduje.

Marek Dalík, někdejší poradce premiéra Mirka Topolánka, se v minulosti zapletl do několika kauz. Vlivný lobbista se v zákulisí české politiky pohybuje již od roku 1999, v té době se seznámil s Topolánkem.

V letech 2006 až 2009, kdy byl Topolánek premiérem, stál Dalík často po jeho boku, dokonce si koupil byt ve stejném domě. Podle médií měl výrazný podíl na Topolánkově politické strategii, zároveň však během jeho éry nebyl v ODS příliš populární. V době jeho angažmá v českém veřejném prostoru se novináři pozastavovali nad Dalíkovými vysokými příjmy.

Dalíkovo jméno se začalo v médiích více objevovat od srpna roku 2004 v souvislosti s kauzou údajného uplácení exposlance Unie svobody Zdeňka Kořistky. Ten tehdy obvinil Dalíka, že mu společně s Janem Večerkou nabízeli deset milionů korun, když nepodpoří vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Policie obvinila oba lobbisty z podplácení, obvinění se ale neprokázalo, případ byl odložen.

Na přelomu let 2006 a 2007 se Dalík podílel na vyjednávání podpory Topolánkově koaliční vládě, kterou nakonec podpořili dva sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Zapleten byl také v takzvané Toskánské kauze, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění tajně pořízených fotografií z Topolánkovy dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů.

V roce 2009 se Dalík údajně pokoušel jménem premiéra přesvědčit redaktora České televize, aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa.

Odsouzen byl v souvislosti s nákupem Pandurů. Kontrakt v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v níž Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Dalík původně dostal čtyři roky vězení za to, že si při neformální schůzce ohledně nákupu Pandurů řekl v roce 2007 o úplatek pro někoho z české vlády. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, žádal podle trestního spisu půl miliardy korun. Tento rozsudek ale soud zrušil.

Po zásahu Nejvyššího soudu ovšem padl nový rozsudek, který Dalíkovi o rok přitížil. Soud dospěl k názoru, že podváděl, když se pokusil ze zbrojařů vylákat peníze. Uvedl je v omyl tím, že předstíral svůj vliv na ministry. Nejvyšší soud později odmítl Dalíkovo dovolání a Ústavní soud jeho ústavní stížnost.

Marek Dalík
Zdroj: isifa/LN/Hynek Glos

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahuje policie

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahují v úterý ráno policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mluvčí kraje Helena Frintová policejní zásah na úřadě potvrdila, další informace zatím nesdělila. Podle hejtmana Kamala Farhana (ANO) detektivové shromažďují informace a podklady. Státní zástupce Libor Řeřicha serveru Novinky.cz řekl, že policisté zadrželi dva lidi.
08:46Aktualizovánopřed 18 mminutami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře.
10:07Aktualizovánopřed 42 mminutami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 1 hhodinou

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
07:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Akce k výročí konce války organizovali i lidé napojení na Rusko, zjistili Reportéři ČT

Tisíce lidí se minulý týden zúčastnily v Česku oslav osmdesátého výročí konce druhé světové války. Bezpečnostní experti oslovení pořadem Reportéři ČT už předem varovali, že tyto vzpomínkové akce mohou být zneužity k šíření ruské propagandy. Takzvaná vlastenecká scéna se podle nich snaží využít vítězství Rudé armády nad německým nacismem a připodobnit to k současnému tažení Ruska proti údajně nacistické Ukrajině i Evropě a tím ho ospravedlnit. Reportéři ČT některé oslavy míru a demonstrace proti válce navštívili a zjistili, že řada jejich organizátorů je napojena na Rusko. Jeho podporou se netajili ani mnozí účastnici těchto akcí.
před 5 hhodinami

Přibývá nakažených lymeskou borreliózou

Epidemiologové letos na jaře zaznamenali přes 540 případů nakažených lymeskou borreliózou, což je nejvíc za stejné období od roku 2014. Aktivita klíšťat je téměř na celém území republiky vysoká a podle předpovědi bude ještě narůstat. Odborníci vyzývají k důkladným prohlídkám těla. Nebezpečné jsou hlavně nymfy klíšťat, které je pro jejich velikost často těžké odhalit. Obvyklým příznakem borreliózy je nesvědivá zvětšující se červená skvrna, kterou může provázet viróza. Nemoc ale v některých případech propuká i bez vzniku skvrny, což oddaluje její odhalení a následnou léčbu.
před 6 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 16 hhodinami
Načítání...