„Vím, o čem mluví, a ony vědí, o čem mluvím já.“ Dvě ženy, které porazily rakovinu prsu, nyní pomáhají pacientkám

2 minuty
Události: Pomoc ženám s rakovinou prsu
Zdroj: ČT24

Léčily se s rakovinou prsu, nyní dvě zdravotní sestry z Ostravské fakultní nemocnice pomáhají ženám se stejnou diagnózou. Díky osobním zkušenostem mohou situaci lépe snášet a také získat odpovědi na velmi intimní otázky. Nemocnice se inspirovala v zahraničí, podobnou službu zavedli třeba v sousedním Německu.

„Před tu ženu se postaví někdo, kdo to onemocnění prodělal. A ty ženy vidí, že jsme se vrátily do pracovního procesu,“ popisuje Hana Mittáková, která spolu s Petrou Gombalovou pomáhá pacientkám s rakovinou prsu. Obě zdravotní sestry nad nemocí samy zvítězily.

Před zhruba dvěma lety oslovily tehdy jednatřicetiletou Lenku Peškovou, jež tehdy ležela na pokoji, když čekala na operaci. Zdravotníci jí sice vysvětlili průběh léčby, některé otázky ale dokázaly zodpovědět až Mittáková s Gombalovou.

„Obě věděly, jak to chodí u operace, jaké jsou ozářky. Ony věděly, o čem mluvím, a já věděla, o čem mluví ony. Byly jsme na stejné vlně,“ popisuje Pešková.

„Někdo přijde svévolně sám, ze svého zájmu, si s tou ženou popovídat a dát jí prostor, aby se ptala. Na otázky, které jsou citlivé a intimní,“ doplňuje Gombalová. Ženu, která přišla při operaci o prs, například zajímá, jak vypadají epitézy či speciální podprsenky, uvádí sestry.

S nápadem sdílet takto zkušenosti mezi zdravotníky a pacienty přišel lékař Jiří Prokop, který ženy s rakovinou prsu operuje. Podle něj je v Česku ostravská nemocnice jedinou, která takovou péči nabízí. „Onemocnění prsu je pro ženu velmi choulostivá věc. Rozvinutou péči ocení víc než u jiných onemocnění,“ soudí Prokop.

Svou zkušenost s nemocí se nyní snaží jiným ženám předat také Lenka Pešková. Upozornit je chce třeba i na to, že rakovinou prsu mohou onemocnět i v nízkém věku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odborníci v Událostech, komentářích hovořili o tom, jak se vyrovnat se životní tragédií

Matka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spáchala sebevraždu. Lenka Šimůnková, jejíž dcera studovala komunikaci neslyšících, dlouhodobě zpochybňovala vyšetřování tragédie. Upozorňovala na nedostatky zásahu policie a kritizovala i práci sněmovní vyšetřovací komise. Ta vyhodnotila, že policisté nepochybili. O tom, jak se vyrovnat se životní tragédií, hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem psycholožka Ludmila Mrkvicová a Marek Orko Vácha z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK.
před 6 hhodinami

Sněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Po dvacáté třetí hodině bylo jednání dolní komory přerušeno. Znovu se poslanci sejdou ve středu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 9 hhodinami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 9 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 10 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 11 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 12 hhodinami
Načítání...