V roce 2030 bude rakovina nejčastější příčinou úmrtí v Česku, varují onkologové

V roce 2030 bude podle onkologů rakovina nejčastější příčinou úmrtí v Česku. V současné době jsou to nemoci srdce, nádory představují nyní s necelými 28 tisíci zemřelých ročně čtvrtinu všech úmrtí. Vzniku téměř poloviny zhoubných onemocnění se dá podle odborníků předejít zdravějším životním stylem, přičemž riziko úmrtí výrazně snižuje zachycení nádoru v časném stadiu, například při screeningovém vyšetření lidí bez příznaků. Informace zazněly na středeční tiskové konferenci České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Ve středu také mohli lidé v ulicích potkat dobrovolníky, kteří na podporu Českého dne proti rakovině prodávají symbolické žluté kytičky.

„V poslední době se boj s kardiovaskulárními chorobami vzdor prodlužujícímu se věku daří, ale právě prodlužující se věk dává šanci nádorovým onemocněním,“ upozornil místopředseda České onkologické společnosti Jindřich Fínek. V současné době se s nádorem za svého života potká každý třetí Čech, v roce 2030 to bude každý druhý.

Pět nejčastějších nádorů se podílí na každoročních úmrtích onkologických pacientů z více než poloviny. Rakovině plic podlehne každý rok přes 5200 lidí, nádorům tlustého střeva a konečníku přes 3300, slinivky břišní 2200, prsu téměř 1700 žen a prostaty více než 1400 mužů.

U čtyř z pěti nejčastějších nádorů mají Češi možnost si nechat ověřit, zda se u nich nezačaly rozvíjet, byť zatím nepociťují žádné příznaky. Gynekologové vyšetřují ženy kvůli riziku rakoviny děložního čípku při pravidelných prohlídkách, ženy od 45 let mohou podstoupit vyšetření mamografem na rakovinu prsu a obě pohlaví od padesáti let na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Od letošního roku je nově organizovaný také screening rakoviny prostaty, vyšetření z krve může udělat praktický lékař nebo urolog.

Lékaři vytipovávají pacienty

Podle Fínka se lékaři snaží vytipovat i pacienty, kterým hrozí rakovina slinivky. „Onemocnění není snadno diagnostikovatelné, ani snadno léčitelné. Můžeme ale zjistit přednádorové stavy,“ vysvětlil s tím, že pokud se nádor pankreatu neobjeví náhodou, není prognóza pacientů dobrá.

Vedoucí Národního screeningového centra Karel Hejduk doplnil, že lékaři všude na světě, včetně českých odborníků, se snaží najít jednoduchý ukazatel, jak pacienty v časném stadiu nemoci odhalit. „Až se to podaří, určitě za to dostanou Nobelovu cenu,“ je přesvědčený. V současné době se proto lékaři snaží vytipovat více rizikové skupiny, například s tímto typem rakoviny v rodině nebo s náhle se objevivší cukrovkou.

Účast na screeningových vyšetřeních, přestože jsou pro pacienty zdarma, podle lékařů není dostatečná. Zejména vyšetření tlustého střeva podstoupila v posledních dvou letech jen asi třetina populace, pro které je určeno, tedy ve věku nad 50 let. Velký zájem není ani o screening rakoviny plic, kterého se mají účastnit současní či bývalí kuřáci. Lidé se podle dřívějších průzkumů někdy bojí jak samotného vyšetření, tak negativní diagnózy. Podle lékařů to ale není namístě, díky pokrokům v léčbě se přežití pacientů zlepšuje.

„Rakovina, pokud se zachytí v časném stadiu, tak je prakticky vyléčitelná. My jsme schopni pacientům nabídnout život tak dlouhý, jako by žádnou rakovinu neměli,“ prohlásil předseda Sekce mladých onkologů jejich odborné společnosti Michal Eid.

Polovina všech případů rakoviny je podle lékařů preventabilní, tedy nemusí vzniknout, pokud by člověk dodržoval zdravý životní styl. Díky tomu by se roční počet nových nádorů mohl z 80 až 90 tisíc snížit na zhruba 45 tisíc. Se zkušeností s rakovinou v Česku žije přes půl milionu lidí, výjimkou kvůli delší době života nejsou ani pacienti s více než jedním nádorem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Měli bychom zůstat odvážní a žít svůj život, řekl Vystrčil před filozofickou fakultou

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uctil památku obětí tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Pietního aktu se zúčastnili taky první místopředseda horní komory Jiří Drahoš (STAN) a senátor Jiří Růžička (za TOP 09). Vystrčil řekl, že je důležité, aby se společnost nenechala tragickou událostí zlomit. Rok od tragédie na fakultě připomínají taky tichá vzpomínka, benefiční koncert a mše.
08:29Aktualizovánopřed 20 mminutami

Řidiči mohou využívat další část dálnice D3 v Jihočeském kraji

Silničáři na jihu Čech otevřeli 28 kilometrů dálnice D3 zahrnující obchvat Českých Budějovic. Řidiči se nově dostanou od Úsilného na Českobudějovicku ke Kaplici na Českokrumlovsku. Stavba téměř třicetikilometrového úseku stála 14,5 miliardy korun bez daně. Jedná se o druhý úsek dálnice v Česku, který tento týden začal fungovat. Od úterý mohou řidiči jezdit po 48 kilometrech dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem.
11:56Aktualizovánopřed 47 mminutami

Praha umístila betonové zábrany u trhu na náměstí Republiky

Praha nechala umístit betonové zábrany k vánočnímu trhu na náměstí Republiky. Policejní mluvčí Jan Daněk upřesnil, že podle dohody pražské policie s vedením magistrátu budou betonové bloky nově také na náplavce. Jde podle něj o reakci na páteční útok na vánoční trhy v německém Magdeburku.
před 1 hhodinou

Zkraje: Od uhlí k palivu budoucnosti

Během příštích deseti let chce ministerstvo životního prostředí upustit od vytápění uhlím v rodinných domech, náhradou mají být kotle na biomasu nebo tepelná čerpadla. Jak domácnosti a velké firmy ovlivňují to, co Češi dýchají, a jakým způsobem pomohly kotlíkové dotace, díky kterým si lidé mohli pořídit ekologičtější zdroj tepla? I tom diskutovali v pořadu Zkraje starosta Ludgeřovic Daniel Havlík (SOCDEM), podnikatel Jan Světlík, vědec Jiří „Smokeman“ Horák, ředitel odboru ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí Kurt Dědič, novinář Jan Brož a ředitel obecně prospěšné společnosti Čisté nebe Ondřej Daněk.
před 1 hhodinou

Do vesmíru odstartovala družice LASARsat, kterou vyrobili čeští středoškoláci

Mladí čeští zájemci o vědu uspěli tam, kde se to mnohdy nepodaří ani velkým firmám. Skupina studentů navrhla, vyrobila a v sobotu také úspěšně poslala do kosmu vlastní družici.
před 3 hhodinami

Je to příběh nás všech, říká režisérka dokumentu o tragédii na filozofické fakultě

Obrovská traumatická situace by nás měla učit o traumatech mluvit, truchlit spolu a posilovat se díky sdílení těžkých okamžiků, říká režisérka a scenáristka Markéta Oddfish Nešlehová v souvislosti s loňskou tragédií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V dokumentu s názvem Jak to, že se svět nezastavil se společně s pozůstalými zamýšlí nad tím, jak jít dál a kde hledat naději. Režisérka zmínila, že s nadějí kouká i na novou generaci mladých lidí, která je podle ní fantastická. Dokument odvysílá ČT2 v sobotu od 20 hodin.
před 4 hhodinami

Median: Volby by vyhrálo ANO, do sněmovny by se dostali i Piráti, KSČM a Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo hnutí ANO se 33,5 procenta hlasů, ODS by získala 11,5 procenta a hnutí STAN by dostalo deset procent. Nad pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do dolní komory parlamentu by byly ještě další čtyři strany a hnutí. Piráty, SPD, KSČM a Motoristy by volilo shodně 6,5 procenta. Vyplývá to z volebního modelu agentury Median. Bez poslanců by samostatně skončili lidovci a TOP 09, podle podepsaného memoranda s ODS ale tyto tři strany plánují kandidovat v koalici SPOLU.
před 5 hhodinami

Obce budou podle novely muset najít pro děti místa v dětských skupinách

Poslanecká sněmovna schválila, že obce budou muset dětem, které nepřijme po třetích narozeninách spádová mateřská škola, zajistit místo v dětských skupinách. Pokud povinnost nesplní, měly by rodičům přispět na náklady péče.
před 5 hhodinami
Načítání...