V Praze přistál a znovu z ní odletěl první letoun nové přímé linky mezi Českem a Tchaj-wanem

Přímá letecká linka mezi Českem a Tchaj-wanem zahájila svůj provoz. První letadlo dopravce China Airlines přiletělo z Tchaj-wanu ve středu před sedmou hodinou ráno, opačným směrem se vydalo v poledne. První let směrem do Prahy byl téměř vyprodaný. A stejně to vypadá až do října. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) může linka posouvat demokracii jak v Česku, tak na Tchaj-wanu. O zavedení linky se jednalo patnáct let.

Vystrčil také řekl, že neočekává reakci Čínské lidové republiky. „Pokud je pravda to, co vždy tvrdí, totiž že byznysu nikdy bránit nebude,“ uvedl.

Prezident dopravce China Airlines George Kao prohlásil, že jsou spokojeni s dosavadním prodejem letenek na novou linku. Také zmínil, že letenky nakupují nejen Tchajwanci, ale také cestující z Jižní Koreje, Japonska a Vietnamu. Uvedl, že tato linka proto zatím vypadá velmi slibně. Dodal, že v příštích letech chtějí navyšovat množství letů do Evropy, což nyní brzdí nedostatek volných letadel.

Nová přímá linka nabízí dva lety týdně, z Prahy ve středu a v neděli, z Tchaj-peje v úterý a sobotu. Cesta trvá přes třináct hodin. Ceny zpáteční letenky začínají podle webu dopravce zhruba na 17 800 korunách. China Airlines bude využívat na lince letadlo Airbus A350-900. Podle webu dopravce nabídne dohromady 306 míst.

Ředitel Letiště Praha Jiří Pos považuje přímé spojení s Tchaj-wanem za mimořádný úspěch, který posílí cestovní ruch. „Před pandemií v roce 2019 navštívilo Českou republiku přes 190 tisíc cestujících z Tchaj-wanu, loni jich bylo pouze 13 791, což znamenalo pokles o téměř 93 procent,“ uvedl Pos.

Podle něj by situaci mohlo zlepšit přímé letecké spojení, které zároveň pro cestující z Prahy rozšíří možnosti létání do dalších míst v Asii.

12 minut
Filip Šebok a Viliam Buchert hovořili o novém spoji na Tchaj-wan
Zdroj: ČT24

Tchaj-wan je významný ekonomický partner, říká analytik

Analytik Asociace pro mezinárodní otázky Filip Šebok v Událostech, komentářích uvedl, že česko-tchajwanské vztahy mají dlouhou tradici, už z dob prezidenta Václava Havla, který například podporoval znovupřijetí Tchaj-wanu do OSN.

„Co je trochu nový trend, to je posilování politické spolupráce na nejvyšších úrovních. Do jaké míry toto bude výhodné, je otázka. Jsou na to různé pohledy. Dá se ale říct, že Tchaj-wan je už teď pro Česko relativně významný ekonomický partner,“ uvedl s tím, že na zhodnocení ekonomické roviny je však ještě brzy. 

Podle šéfredaktora Reflexu Viliama Bucherta je potřeba odlišit politickou a ekonomickou rovinu. „Podpora politická, to je správně. Je to nezávislý, demokratický stát a to, co říká Čína, že jde o provincii, to je nesmysl. Každý, kdo tam byl, to viděl,“ uvedl Buchert a dodal, že ekonomické výhody z tohoto partnerství jsou spíše politický romantismus. 

„Tchajwanští obchodníci, stejně jako čínští a jiní asijští, jsou velmi tvrdí a vybírají si místa investic podle toho, jak je to výhodné, ne politicky,“ podotkl. V souvislosti s Čínou a jejími investicemi v Evropě dodal, že už od roku 2016, tedy za prezidentství Miloše Zemana, bylo patrné, že jdou spíše více do Asie či Afriky, Latinské Ameriky, a nikoliv do Evropy. „Ten trend trvá.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muži čím dál častěji berou do rukou pletací jehlice. Inspirují je i severské seriály

Mezi muži roste zájem o pletení. Vyplývá to z vyjádření oslovených lektorů pletacích kurzů a workshopů. Nárůst evidují v několika posledních letech. Muže k činnosti motivují severské seriály i sociální sítě. Oslovení pořadatelé kurzů potvrdili, že zájem o pletení vzrůstá i mezi ženami. Vzniká proto více pletařských klubů.
před 5 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku odvedli na daních desítky miliard

Česko vydalo na dávky a další pomoc uprchlíkům z Ukrajiny od začátku plnohodnotné ruské agrese do konce loňska 62,5 miliardy korun, na odvodech a části daní od nich vybralo 55,5 miliardy, vyplývá z dat ministerstva práce. Příjmy postupně rostou, poprvé převýšily výdaje ve třetím čtvrtletí roku 2023. Loni pak vybraná suma přesáhla poskytnutou podporu o osm miliard korun. Dosáhla 23,5 miliardy korun. Výdaje činily 15,5 miliardy.
před 6 hhodinami

První čápi se navzdory mrazům vrátili rekordně brzy

Do Česka se postupně vracejí první čápi bílí. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se tito ptáci od začátku února uhnízdili převážně na západě Čech. Další jedinci tohoto druhu by podle ornitologů mohli z teplých krajin přiletět v následujících týdnech. Jejich dřívější návrat ovlivňuje mimo jiné trend mírnějších zim. Někteří čápi z Česka dokonce neodlétají vůbec nebo se přizpůsobili klimatickým podmínkám a místo Afriky migrují na jih Evropy.
před 6 hhodinami

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 7 hhodinami

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 8 hhodinami

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 8 hhodinami

Zájem řídit vlak má stále víc žen

Strojvůdkyň v Česku stále přibývá. Aktuálně tuto profesi zastává 110 žen. Ještě před pěti lety to byla polovina. Celkový počet strojvedoucích ale klesá. Komplikací jsou odchody do důchodu, kterých bude v nejbližších letech výrazně víc. České dráhy už kvůli tomu školí stovky nových zájemců.
před 17 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci se integrovali, soudí většina Čechů. Pětina chce jejich odchod

Tři roky od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu si téměř čtvrtina Čechů myslí, že stát by měl dál přijímat uprchlíky a těm dosavadním neměnit podmínky pobytu. Vyplývá to z průzkumu pro Českou televizi. Na druhé straně více než pětina lidí si přeje, aby Ukrajinci Česko opustili. Podle většiny dotázaných se přitom běženci zvládli začlenit do společnosti.
před 19 hhodinami
Načítání...