V neděli přibylo 77 nakažených, nákaza se nejvíc šíří v Praze

5 minut
Události ČT: Koronavirus v Česku (16. srpna 2021)
Zdroj: ČT24

V Česku přibylo v neděli 77 potvrzených případů onemocnění covid-19. Bylo to o 27 méně než před týdnem a stejný počet jako v neděli prvního srpna. Hospitalizovaných s prokázanou nákazou je 46 pacientů, stav čtrnácti z nich lékaři hodnotí jako těžký. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

On-line přenos

Koronavirus – srpen

  • 22:48

    Čína chce letos poskytnout světu dvě miliardy dávek vakcín proti covidu-19, 100 milionů rozvojovým zemím, řekl prezident Si Ťin-pching na půdě OSN.

  • 18:03

    Kuba obnoví prezenční výuku na školách, až naočkuje proti covidu-19 studenty a školáky. Uvedla to dnes ministryně zdravotnictví Ena Elsa Velázquezová. 

  • 17:21
    Česko

    Liberecká střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická se jako jediná škola v Libereckém kraji zapojí do testování kombinované prezenční a on-line výuky v Česku. Zúčastní se projektu ministerstva školství, který má ověřit, zda by se žáci a studenti mohli běžně učit střídavě ve škole a on-line z domova.

Za minulý týden potvrdily testy přes 1260 nových případů nákazy koronavirem. Bylo to o šest procent více než o týden dřív. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo pro pondělí z nedělních 1,07 na 1,03. Nad hodnotou jedna se drží devátým dnem.

Nejvíce se nákaza šíří v Praze. Na sto tisíc obyvatel tam připadá skoro 29 nových případů za posledních sedm dní. Následuje Jihočeský kraj s 15 případy. Toto takzvané incidenční číslo vykazuje sedm krajů pod nižší hodnotou než deset. Nejlépe je na tom Zlínský kraj s necelými pěti novými případy na sto tisíc obyvatel za poslední týden.

Počty hospitalizovaných s prokázaným covidem zůstávají nízké. Nedělních 46 případů bylo nejméně od 25. července.

Od začátku epidemie loni v březnu bylo v Česku potvrzeno 1,676 milionu případů onemocnění. Za stejnou dobu zemřelo 30 375 lidí s prokázanou nákazou. Za minulý týden přibyla do statistik ministerstva tři úmrtí.

Zdravotníci v neděli aplikovali 11 816 dávek vakcíny, což je zhruba o 6800 méně než ve stejném dni předchozího týdne. Poměr se ale může změnit, protože údaje o naočkovaných se do statistik dostávají se zpožděním. Od začátku vakcinace v Česku podali zdravotníci 10,97 milionu dávek. Dokončené očkování má přes 5,3 milionu lidí.

Laboratoře za neděli podle předběžných údajů provedly 58 300 testů. O týden dříve jich bylo skoro 70 500. U preventivních a plošných testů, které jsou nejčastější, podíl odhalených případů v mezitýdenním srovnání stagnoval na 0,08 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl snížil z 0,39 na 0,22 procenta. V případě diagnostické indikace, kdy jsou testováni například lidé vykazující příznaky, klesl podíl pozitivních vzorků z 1,12 na necelé procento.

SZÚ: Ve vzorcích převažuje varianta delta

Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je v Česku nadále dominantní nakažlivější varianta delta. Objevila se ve zhruba 95 procentech pozitivních testů na koronavirus, které má ústav k dispozici. Je to o dva procentní body méně než před týdnem.

Varianta alfa byla potvrzena v méně než dvou procentech testů. Ústav nyní zkoumá také osm vzorků, které by mohly být neznámou variantou koronaviru. Mohou souviset s prázdninovým cestováním. „Tyto nálezy pocházejí z různých laboratoří, nikoli z jednoho místa. Jejich celogenomová sekvenace potrvá zhruba 14 dnů,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Celogenomovou sekvenaci udělali odborníci v červenci u 508 vzorků, z toho 481 potvrdilo variantu delta a osm variantu alfa. V Jihomoravském kraji byly v červenci evidovány dva izolované záchyty varianty lambda, podle SZÚ se dále nešíří. Čeká se na potvrzení či vyvrácení 20 případů, kde bylo podezření na variantu delta plus.

Další výtka od správního soudu

Nejvyšší správní soud (NSS) se zabýval opatřením z poloviny května, které regulovalo přístup k lázeňské péči. V pondělí na úřední desce zveřejnil rozhodnutí, podle kterého byl předpis v rozporu se zákonem. Ministerstvo zdravotnictví v něm totiž řádně neodůvodnilo, proč lidé po covidu-19 mohli využívat lázeňskou péči bez testování jen 90 dní, zatímco u očkovaných žádné časové omezení nebylo. Vzhledem k tomu, že opatření už není v platnosti, soud spornou část nemohl zrušit. Pouze tedy konstatoval zpětně nezákonnost.

Nedostatečné odůvodnění vyčítá opatřením ministerstva zdravotnictví NSS opakovaně, což udělal i nyní. Není prý jasné a srozumitelné, proč resort nastavil parametry opatření daným způsobem a z jakých informací při tom vycházel. V jednom ze starších rozhodnutí vedl soud ministerstvo k tomu, aby do odůvodnění zapracovávalo odkazy na odborné studie, včetně zahraničních. Ani to však nyní nestačilo.

Do Rakouska „na oranžovou“

Rakousko, které bylo doposud na cestovatelské mapě zelené, nyní mění barvu na oranžovou, což znamená střední riziko nákazy koronavirem. Češi, kteří se z Rakouska vracejí domů, musejí na test, netýká se to však očkovaných, těch, co covid prodělali a dětí do šesti let. 

Pravidla však mění i samotné Rakousko. Hosté restaurací, hotelů či penzionů musejí mít nově ukončené očkování. To platí hned po podání druhé dávky vakcíny. Můžou předložit i negativní výsledek testu nebo potvrzení o prodělání covidu. Pokud hosté nic z toho nemají, nebudou obslouženi. Navíc jim hrozí i vysoká pokuta. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 1 hhodinou

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 2 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 2 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
10:07Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 5 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 7 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...