V neděli přibylo 2996 nakažených. Situace v brněnských nemocnicích je podle hejtmana kritická

Nemocnice ruší operace kvůli velkému množství pacientů s covidem-19, o které se musí postarat, nebo otevírají další koronavirová oddělení. Situace je kritická hlavně v brněnských nemocnicích. V Česku přibývá lidí nakažených covidem i hospitalizovaných, na Moravě rostou počty rychleji než v Čechách. V neděli přibylo 2996 prokázaných případů. V osmi okresech v Česku začalo druhé kolo testování ve školách, v dalších 23 první, předběžně hlásí mnoho škol jednotky pozitivních případů.

On-line přenos

Koronavirus - listopad

  • 9:32
    Česko

    V Moravskoslezském kraji za pondělí přibylo 1708 nově nakažených koronavirem. Přírůstek je o více než čtvrtinu nižší, než tomu bylo před týdnem.

  • 23:18

    Kanada kvůli variantě omikron nařídila, aby všichni cizinci s výjimkou Američanů při příletu do země podstoupili test na koronavirus. Ottawa také rozšířila seznam zemí, jejichž občané do Kanady vůbec nesmějí cestovat - nově se zákaz týká i lidí z Nigérie, Egypta a Malawi a cizinců, kteří v těchto zemích v posledních dvou týdnech pobývali, napsala agentura Reuters.

  • 19:54

    Francie za uplynulý den zaznamenala 47 177 nově nakažených koronavirem. Jde o nejvyšší přírůstek od 8. dubna, kdy vrcholila třetí vlna epidemie.

V sobotu více než po týdnu mírně poklesl počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s covidem, ale v neděli jich opět přibylo na 2697. V těžkém stavu je 386 pacientů. Z 94 lidí, kteří byli v neděli nově hospitalizováni, bylo 58 procent neočkovaných a další dvě procenta neměla očkování dokončené. Z 28 pacientů, kteří nově skončili na jednotce intenzivní péče, bylo neočkovaných 68 procent a tři procenta neměla vakcinaci dokončenou.

V některých nemocnicích je již tolik pacientů, že začaly odříkat plánované operace. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně od pondělí omezuje péči zhruba o pětinu, oznámila její mluvčí Dana Lipovská. „Je to napříč obory jako chirurgie, ortopedie, urologie, plastická chirurgie, cévní, ORL a podobně,“ upřesnila. Již minulý týden Fakultní nemocnice Brno uzavřela pět z pětadvaceti operačních sálů. Počítá však s tím, že zbylých dvacet více využije.

K situaci se v pondělí vyjádřil i hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj je situace v brněnských nemocnicích kritická, kapacita je téměř vyčerpaná, narážejí na personální strop a bude nutné přidávat covidová lůžka. Náporu kromě zmíněné Fakultní nemocnice u svaté Anny čelí Fakultní nemocnice Brno, Nemocnice Milosrdných bratří, a také Vojenská nemocnice Brno.

„Tady je kapacita téměř vyčerpána. O něco lepší je zatím situace v okresních nemocnicích. Především k Brnu tak bude směřovat snaha o navýšení počtu covidových lůžek v nemocnicích,“ uvedl Grolich. Kapacita by se měla zvýšit na celkových 88 covidových lůžek na jednotkách intenzivní péče a 533 standardních lůžek.

Fakultní nemocnice Plzeň v pondělí opět otevřela v areálu bývalé vojenské nemocnice na Borech urgentní interní příjem. Směřují tam k ošetření všichni nemocní s interními či plicními obtížemi nebo s podezřením na covidovou nákazu. Příjem je v interním pavilonu číslo 54, ve vstupní části zdravotníci na takzvaném triážním pracovišti určí, kam budou jednotliví pacienti pokračovat k dalšímu ošetření. Nemocnice také musela kvůli pandemii opět omezit některé plánované operace.

Péči omezují některé menší nemocnice. Nově to oznámila ta v Jablonci. „Zatím se to netýká ortopedie, ale týká se to chirurgie, urologie a ORL,“ upřesnil její ředitel Vít Němeček s tím, že se bude odkládat třicet až čtyřicet zákroků týdně. V Jablonci pečují zdravotníci o osmnáct infikovaných pacientů, což je v Libereckém kraji nejvíce a do původně vyčleněných prostor se již všichni nevejdou.

Znojemská nemocnice oznámila, že od úterý omezí veškeré operace. Podle její mluvčí Pavly Veselé mívá infekční oddělení ve standardní době patnáct lůžek. Nyní ale nemocnice pečuje o čtyřicet pacientů s covidem, z toho tři jsou v intenzivní péči. V příbramské nemocnici se od úterý otevírá další covidové oddělení.

Za den 2996 případů, 53 tisíc za týden

Relativní počet nových případů v přepočtu na sto tisíc obyvatel zůstal v posledním týdnu jen těsně pod pěti sty. Po minulém víkendu činila tato hodnota 320. V dalších dnech se zvyšovala vždy o několik desítek, nárůst se zmírnil až o víkendu. V neděli vzrostla incidence jen o dva případy na sto tisíc obyvatel ve srovnání se sobotou. 

Za celý uplynulý týden mělo pozitivní test 53 379 lidí, z nich 2996 se nákaza koronavirem prokázala v neděli. Ve srovnání s předchozí nedělí bylo případů o 227 více. Z nově prokázaných případů bylo v neděli 63 procent neočkovaných a další tři procenta bez dokončeného očkování.

Nejvíce se nákaza šíří na Prostějovsku a Šumpersku

Jestliže v celé republice přibylo za týden zhruba pět stovek nakažených na sto tisíc obyvatel, v některých okresech je incidence více než dvojnásobná. Přes tisíc nakažených na sto tisíc obyvatel za týden vykazují Prostějovsko (1060) a Šumpersko (1014).

I v mnoha dalších okresech zejména na Moravě se počet případů na sto tisíc obyvatel za poslední týden pohybuje kolem osmi stovek. V Čechách je relativně nejvyšší počet případů na Českobudějovicku s 825 pozitivními na sto tisíc obyvatel za sedm dní.

Není již žádný okres, kde by se za týden potvrdilo méně než sto nakažených na sto tisíc obyvatel. Relativně nejméně nakažených je na Sokolovsku se 126 případy na sto tisíc obyvatel. Z krajů je na tom nejlépe Karlovarský kraj (169 nakažených na sto tisíc obyvatel za sedm dní), nejhůře Olomoucký kraj (824 na sto tisíc obyvatel). Nad celorepublikovou hodnotou jsou ještě Jihočeský (612), Jihomoravský (654), Moravskoslezský (672) a Zlínský kraj (577).

Žáci se testují v 31 okresech. Školy hlásí pozitivní případy

Loni se v týdnu, kdy se denní přírůstky dostaly na devět tisíc nakažených koronavirem, zavřely školy, divadla a kina a již dříve i některá vnitřní sportoviště a zoologické zahrady. Letos zůstává Česko otevřené, ve školách v části republiky se ale děti testují. Týká se to 31 okresů, z nichž v osmi je to již druhé kolo, v dalších 23 první s tím, že s týdenním odstupem se žáci otestují znovu.

Ministerstvo školství v pondělí uveřejnilo výsledky testování z prvního kola 1. listopadu. Po sečtení výsledků z 95 procent škol se odhalilo 699 případů infekce. Podíl pozitivních vzorků činil zhruba 0,6 procenta.

Pondělní testování neočkovaných žáků objevilo nakažené, některé třídy jsou v karanténě. Testování se týkalo přibližně 765 tisíc dětí. Pokud se žáci odmítli testovat a nemají ani doklad o prodělání nemoci v posledním půl roce, budou muset mít při výuce roušku. Bezinfekčnost musí doložit také učitelé, kteří si ale testy musí zajistit sami. 

Jsou i školy, které jsou kvůli rozšíření nákazy uzavřené celé. Nově k nim přibyla karlovarská speciální základní škola ve Svahové ulici. Žáci se budou vzdělávat distančně až do 20. listopadu. „Svahovka je specifická svým zaměřením, kde je obtížné dodržovat všechna režimová opatření, proto zřejmě došlo k většímu šíření a pro jistotu k uzavření na dva týdny,“ komentoval rozhodnutí hygieniků hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

Návrat ze Švédska i Švýcarska je složitější. Cesta do USA je možná

S novým týdnem vstoupila v účinnost nová mapa cestovatele. Ta stanoví pravidla, která musí plnit lidé přijíždějící z různých států. Pro všechny platí povinnost vyplnit příjezdový formulář, další povinnosti se týkají lidí, kteří nemají dokončené očkování ani nemoc v posledních 180 dnech neprodělali. Nově se vrací povinnost podstoupit PCR test po příjezdu a při cestě veřejnou dopravou i test před cestou ze Švédska, Švýcarska, Kypru a San Marina. Tyto státy se přesunuly z oranžové to červené kategorie států s vysokým rizikem nákazy.

Od pondělí je možné testovat z evropských států včetně Česka do Spojených států amerických. Cetující ale musí mít dokončené očkování proti covidu-19, a navíc i negativní test.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 1 hhodinou

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 11 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...