V Česku se rozmáhají „tatraktory“

3 minuty
Události: Rozmach tatraktorů v Česku
Zdroj: ČT24

V Česku se rozmáhají nákladní auta, která jsou registrovaná jako traktory. Dopravcům se takzvané tatraktory vyplatí, nehradí totiž mýtné ani silniční daň a technickou kontrolou procházejí jednou za čtyři roky. Řídit je navíc mohou už sedmnáctiletí. Úřady to chtějí změnit.

Dopravci si tatraktory zvykli používat jako běžné kamiony, mají totiž spoustu výhod. „Může vozit potraviny, vnitrostátní distribuci a podobně,“ uvedl jako příklad generální tajemník Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Vojtěch Hromíř. „Tato vozidla v dnešním systému nejsou zachytitelná, protože nemají registrační značku vepředu,“ doplnil.

A nejde jen o placení mýtného, mohou například tankovat zelenou naftu. Podle Hromíře tak dopravce, který je využívá, ušetří i statisíce ročně. „Má nižší náklady na kilometr a tím ohrožuje konkurenci, která musí tyto položky platit,“ poznamenal.

Na rozdíl od nákladních aut neplatí provozovatelé těchto vozidel ani silniční daň. Ta může být až několik desítek tisíc. Jejich řidiči pak nemusejí respektovat ani zákaz vjezdu. A vzhledem ke konstrukční rychlosti vyšší než osmdesát kilometrů v hodině mohou vjet na dálnici.

I proto počet rychlých traktorů v posledních letech výrazně vzrostl. Zatímco třeba v roce 2018 jich po českých silnicích jezdilo jen 131, minulý rok už to bylo dvanáct set, a letos jich je dokonce až osmnáct set.

Stát chystá novelu

„Toto jednání není možné řešit nějakou sankcí,“ uvedl ředitel služby dopravní policie policejního prezidia Michal Hodboď.

V roce 2020 zavedla novela zákona pro řidiče těchto vozidel povinnost užívat tachograf nebo dělat povinné bezpečnostní přestávky. Co ale zůstalo stejné, je věk řidičů, který začíná na sedmnácti letech. Přitom v osobním autě mohou sedmnáctiletí jezdit jen v přítomnosti mentora. Stát proto nyní chystá novelu, která věk řidičů zvýší.

„Řidiči těchto vozidel budou muset být držiteli řidičských průkazů typu C nebo C1,“ sdělil mluvčí ministerstva dopravy Jan Jakovljevič. Ty se udělují od 21, respektive osmnácti let. Od prvního července příštího roku by také tatraktory měly začít platit mýtné – i s povinnou přední SPZ.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Chladné počasí zůstane i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 58 mminutami

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
před 1 hhodinou

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
před 1 hhodinou

Novela má podpořit rodinné farmy, ANO protestuje

Usnadnit předávání rodinných farem mezi generacemi či jim ulehčit od složité administrativy. Novela zákona o zemědělství má podle navrhovatelů podpořit hlavně menší sedláky, kteří hospodaří na vlastní půdě už několik pokolení. Navíc by nově zpřesnila podstatu malé rodinné farmy – tedy jak velká je a kdo ji vlastní. Opoziční ANO ale návrh kritizuje jako znevýhodňující větší hospodářství.
před 2 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 2 hhodinami

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
před 11 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
před 12 hhodinami

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...