V Česku se rozmáhají „tatraktory“

3 minuty
Události: Rozmach tatraktorů v Česku
Zdroj: ČT24

V Česku se rozmáhají nákladní auta, která jsou registrovaná jako traktory. Dopravcům se takzvané tatraktory vyplatí, nehradí totiž mýtné ani silniční daň a technickou kontrolou procházejí jednou za čtyři roky. Řídit je navíc mohou už sedmnáctiletí. Úřady to chtějí změnit.

Dopravci si tatraktory zvykli používat jako běžné kamiony, mají totiž spoustu výhod. „Může vozit potraviny, vnitrostátní distribuci a podobně,“ uvedl jako příklad generální tajemník Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Vojtěch Hromíř. „Tato vozidla v dnešním systému nejsou zachytitelná, protože nemají registrační značku vepředu,“ doplnil.

A nejde jen o placení mýtného, mohou například tankovat zelenou naftu. Podle Hromíře tak dopravce, který je využívá, ušetří i statisíce ročně. „Má nižší náklady na kilometr a tím ohrožuje konkurenci, která musí tyto položky platit,“ poznamenal.

Na rozdíl od nákladních aut neplatí provozovatelé těchto vozidel ani silniční daň. Ta může být až několik desítek tisíc. Jejich řidiči pak nemusejí respektovat ani zákaz vjezdu. A vzhledem ke konstrukční rychlosti vyšší než osmdesát kilometrů v hodině mohou vjet na dálnici.

I proto počet rychlých traktorů v posledních letech výrazně vzrostl. Zatímco třeba v roce 2018 jich po českých silnicích jezdilo jen 131, minulý rok už to bylo dvanáct set, a letos jich je dokonce až osmnáct set.

Stát chystá novelu

„Toto jednání není možné řešit nějakou sankcí,“ uvedl ředitel služby dopravní policie policejního prezidia Michal Hodboď.

V roce 2020 zavedla novela zákona pro řidiče těchto vozidel povinnost užívat tachograf nebo dělat povinné bezpečnostní přestávky. Co ale zůstalo stejné, je věk řidičů, který začíná na sedmnácti letech. Přitom v osobním autě mohou sedmnáctiletí jezdit jen v přítomnosti mentora. Stát proto nyní chystá novelu, která věk řidičů zvýší.

„Řidiči těchto vozidel budou muset být držiteli řidičských průkazů typu C nebo C1,“ sdělil mluvčí ministerstva dopravy Jan Jakovljevič. Ty se udělují od 21, respektive osmnácti let. Od prvního července příštího roku by také tatraktory měly začít platit mýtné – i s povinnou přední SPZ.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Drábová: Životnost Dukovan půjde prodloužit, když projdou kontrolou

Všechny čtyři bloky Jaderné elektrárny Dukovany by mohly fungovat do roku 2045, možná i déle, odhaduje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podmínkou ovšem je, aby uspěly při periodickém hodnocení bezpečnosti, zdůraznila v Otázkách Václava Moravce. Nyní mají povolení do roku 2035.
před 44 mminutami

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
12:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Za hudbou bez peněz v kapse. Další festivaly se přidávají k bezhotovostnímu placení

Festivaly Hrady CZ nebo Pálavské vinobraní se letos přidávají k trendu bezhotovostního placení, takzvaně cashless. Bez hotovosti se obejdou návštěvníci i na novém festivalu Banger nebo na studentském festivalu SHOW Strahov. Důvodem je podle organizátorů hlavně přehled nad tržbami a větší komfort pro návštěvníky. České televizi to potvrdilo šest festivalů z devíti. Doposud se platilo bez hotovosti na festivalech jako Metronome, Mighty Sounds, Rock for People, Votvírák nebo Colours of Ostrava.
před 7 hhodinami

Stále více lidí bydlí ve sdíleném nájmu. Zdražování bude pokračovat

Realitní makléři po celém Česku se shodují, že oproti loňskému roku zdražily nájmy v průměru o desetinu. S rostoucí cenou přibývá lidí, kteří bydlí ve sdíleném nájmu. Zatímco ale ještě před nedávnem se to týkalo hlavně studentů v univerzitních městech, nyní se už do jednoho společného bytu sestěhovávají i starší a pracující lidé. A podle expertů zdražování nekončí.
před 9 hhodinami

Novému systému varování obyvatel se věnovala Zóna ČT24

Česko zavede nový systém cell broadcast pro rychlé varování obyvatel při mimořádných událostech. Vláda schválila plán, který počítá s nasazením systému za čtvrt miliardy korun již příští rok. Nová technologie umožní zasílat výstrahy rychleji a širšímu okruhu lidí než dosavadní lokalizované SMS, omezená však bude na modernější mobilní telefony.
před 18 hhodinami

Poškozený balík nepřebírat a nafotit, radí logistici

Poškozené jsou podle dopravců jen dvě zásilky ze sta, i tak se ale vyplatí vědět, jak postupovat. Pokud je balík zdeformovaný, je klíčové jej nepřebírat a ihned vše zdokumentovat a nahlásit dopravci nebo odesílateli. Reklamace je pak výrazně jednodušší. Přepravci také požadují doklad o obsahu balíku a jeho hodnotě, nejlépe fakturu nebo čestné prohlášení. Dopravci i odesílatelé zároveň upozorňují, že zásilka má být zabalena tak, aby přežila i pád přibližně z metrové výšky.
před 20 hhodinami

Menstruační pomůcky do všech škol má nasměrovat nová vyhláška

Na stále více tuzemských školách jsou k dispozici menstruační pomůcky. Od příštího roku by se měly stát běžnou součástí hygienického vybavení všech základních a středních škol. Počítá s tím nová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Kromě dostupnosti pomůcek roste i zájem o osvětu formou workshopů pro děti, které téma první menstruace přibližují dívkám i chlapcům.
před 20 hhodinami

O Dukovanech či sankcích debatovali hosté Politického spektra

O sněmovních volbách, daňovém systému, státním rozpočtu, dostavbě Dukovan i sankcích uvalených na Rusko diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnili Tomáš Roud za hnutí Voluntia, ekonomický expert Trikolory Miroslav Ševčík a předseda hnutí JaSaN Vladimír Štěpán.
včera v 15:43
Načítání...