V Česku je letos nejvíce případů spály za posledních třináct let

V letošním roce rekordně přibylo případů spály. Za prvních osm měsíců prodělalo nemoc 5 335 pacientů, což je nejvíce od roku 2011. Nejvíce nemocných bylo letos v březnu. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle odborníků je důvodem promořování populace běžnými infekcemi po rozvolnění proticovidových opatření.

Případů začalo přibývat už loni v prosinci, potvrzuje Jitka Částková z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ. „K nárůstu spály začalo docházet před koncem roku 2022.“ Spálu v posledním měsíci loňského roku prodělalo 439 lidí.

Od té doby počty až do června narůstaly. „Maximum hlášených případů bylo zaznamenáno v březnu 2023,“ říká Částková. Právě v tomto měsíci nemoc prodělalo celkem 973 lidí. Situace se začala uklidňovat až během léta.

Celkově v letošním roce prodělalo spálu 5335 pacientů, ve stejném období v roce 2022 to přitom bylo jen 337 případů. Celkově je tak letošní rok nejsilnější za posledních třináct let.

Důvodem je konec proticovidových opatření

Podle odborníků je důvodem zvýšeného počtu nakažených rozvolnění proticovidových opatření. Během nich se totiž lidé nestřetávali s běžnými respiračními viry a bakteriemi. „Populace se s nimi nesetkávala, a proto po rozvolnění začalo docházet k promořování,“ vysvětluje důvody Milan Trojánek, přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol. Jeho slova potvrzuje i primářka Kliniky infekčních nemocí FN Bulovka Hana Roháčová. „Po návratu k běžnému režimu se počet nákaz nejen u spály zvýšil, protože jedinci se opět setkávali s infekcemi.“

Odborníci také zvažují, jestli nedošlo ke změnám na úrovni původce nemoci, tedy u streptokoka. To by mohlo znamenat například to, že je více nakažlivý. „Zatím ale jednoznačné opravdu zásadní změny například v produkci faktorů virulence prokázány nebyly,“ potvrzuje Trojánek.

Nemoc postihuje převážně děti

„Tato problematika se týká zejména děti předškolního a mladšího školního věku,“ popisuje Trojánek. Vzhledem k omezení kontaktů v dětských kolektivech během covidu tak počet případů letos stoupl. Několik pacientů bylo ale i mezi dospělými, jak přednosta Trojánek doplňuje. „V případě dospělých jsme zaznamenali několik případů závažného průběhu infekce postihující zejména kůži a měkké tkáně.“

Inkubační doba nemoci jsou 2–4 dny, výjimečně je i delší. Projevuje se teplotou, bolestí v krku a vyrážkou. Ta může být v podbřišku, tříslech, na vnitřní straně stehen a v podpažních jamkách. Léčba nemoci je zpravidla antibiotická, jak popisuje René Hrdlička, místopředseda České pediatrické společnosti. „Penicilin, v případě alergie dítěte na penicilin jiné antibiotikum dle tolerance.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 1 hhodinou

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 2 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 5 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 7 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 9 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 9 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 10 hhodinami
Načítání...