Výrobci dodají do druhé poloviny listopadu do Česka 300 tisíc balení penicilinu v tabletách a suspenzích. Mělo by ho tak být dostatek, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví. Podle zástupců ministerstva i distributorů hraje v současném nedostatku léků velkou roli panika, doporučili proto rezervace v lékárně v dostatečném časovém předstihu.
Penicilinu by měl být dostatek, tvrdí ministerstvo zdravotnictví
Válek v tiskové zprávě připojil, že do prvních říjnových dní bude dodáno 130 tisíc balení v suspenzích a tabletách, do druhé poloviny listopadu dalších 170 tisíc balení.
V pondělí přijde do Česka třicet tisíc balení penicilinu od společnosti BB Pharma, která dodávky do tuzemska v posledním půlroce navýšila o 500 procent, uvedl na tiskové konferenci předseda představenstva společnosti Jiří Volf. BB Pharma podle Volfa pokrývá asi patnáct procent českého trhu s penicilinem a firma urychlila podzimní dodávky. „Stejným způsobem debatujeme i s dalšími výrobci a zároveň řešíme dodávky ze zahraničí,“ uvedl Válek.
„Radši budu pálit penicilin podobně jako vakcíny (na covid-19), než aby nějakému pacientovi chyběl,“ dodal ministr. Na kritiku, kterou očekává, je podle svých slov připravený. Odmítl i kritiku, která zazněla od předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který ve sněmovně uvedl, že on by penicilin zajistil a sám dovezl. „Opravdu si nemyslím, že by premiér Fiala postupoval takhle,“ dodal s odkazem na Babišovo řízení epidemie covidu-19.
„V České republice za celou dobu nedošlo k ohrožení žádného lidského života tím, že by chyběl jakýkoliv preparát,“ doplnil Válek.
Předseda představenstva jednoho z distributorů léčiv Alliance Healthcare Jan Rohrbacher uvedl, že nadcházející dodávka třiceti tisíc balení v příštím týdnu bude znamenat zhruba tři balení pro každou lékárnu, kterou firma zásobuje. „V dnešní době musíme dodávat do lékáren podle objednávek, nemůžeme nikoho upřednostnit,“ dodal. Je podle něj ale třeba rozlišovat, že například velká fakultní nemocnice má objednávky jiné než malá lékárna.
Podobně se vyjádřil také generální ředitel distribuční společnosti Phoenix Petr Doležal. „Musíme vyřizovat objednávky v pořadí, v jakém je dostáváme. Samozřejmě nemůžeme nějaké lékárny upřednostnit,“ řekl.
Dodaných léků bylo dost, jen nebyly dosud vydané, tvrdí náměstek
Problém podle ministra není, že by léků nebyl dostatek, ale že nejsou ve všech lékárnách. Náměstek ministra Jakub Dvořáček připojil, že z dat je patrné, že léků dodaných do tuzemska bylo dost a nebyly dosud vydané, takže v některých lékárnách být musí. Podzimní problémy podle něj způsobil výpadek jednoho léku, který se přenesl na další, kterými ho lékaři nahrazovali.
„Samozřejmě nevíme, kolik v které lékárně přesně určitého přípravku v této chvíli je, ale máme čísla, která nám umožní spočítat přesně, kolik léčivých přípravků bylo v České republice vydáno a kolik bylo dodáno,“ připojil Dvořáček.
Podle předsedy České gastroenterologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Ilji Tachecího má dostatek jiných náhrad i známý lék na průjem, který dlouhodobě chybí.
Ministerstvo podle zákona nemůže zjistit, v jakých lékárnách vybrané léky jsou
Náměstek Dvořáček posléze vysvětlil, proč při znalosti celkového množství dodaných a vydaných léků nemůže resort zjistit, v jakých lékárnách vybrané nejdůležitější medikamenty jsou. „Získávat tuto informaci nám neumožňuje zákon, nemáme k tomu kompetenci. Obsahuje to ale novela, která v této chvíli sedí v Poslanecké sněmovně v prvním čtení,“ uvedl.
Pacientům doporučil, aby se informovali na webových stránkách konkrétních lékáren, poskytnout příslušná data jim nemůže ani Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Nedostupnost léků a nerovnoměrné dodávky jsou vedle paniky podle Dvořáčkových slov způsobeny i snahou některých lékáren o předzásobení. „Trvá určitá snaha lékáren objednat si, pokud možno, co největší množství,“ připojil. Dodávky následně probíhají podle toho, která pobočka si zarezervovala léčivo dříve, i tak ale mohou být někde poptávky neuspokojovány.