V budoucnu hrozí konflikty o vodu a zemědělské zdroje v nejsušších částech světa, říká Šimon Pánek

28 minut
Šimon Pánek v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

„Svět je teď ve velmi složitém stavu a bylo by potřeba, aby několik nejsilnějších zemí světa spolu méně soutěžilo a více spolupracovalo,“ řekl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek v pořadu Interview ČT24. V budoucnu podle něj hrozí konflikty způsobené klimatickou krizí. Kromě aktuálních hrozeb mluvil také o činnosti Člověka v tísni v době koronavirové krize.

 „Kdyby hrstka evropských organizací, která je schopná pracovat v Sýrii, neposkytovala milionům lidí základní humanitární pomoc, tak by ti lidé například už v Sýrii nebyli, nebo by část z nich zemřela,“ podotkl ke konfliktu, který trvá už deset let. 

V budoucnu podle Pánka hrozí, že se zhoršující se klimatickou situací vyhřeznou další místní a regionální konflikty, které budou způsobeny mocenským a teritoriálním bojem o vodu, pastviště a další zemědělské zdroje. 

Připomněl, že Člověk v tísni vznikl jako malá občanská organizace a zakládalo ji pár lidí, kteří chtěli pomáhat lidem zasaženým válkami na Balkáně.

Mezi první oblasti, kterým začala organizace pomáhat, byl také Kavkaz. Tam působí dodnes. „Povzbuzujeme je v tom, že mohou být podnikavější. Je tam stále více podpory drobné ekonomiky, živností, zemědělství,“ popsal, jak v rámci rozvojové pomoci organizace pomáhá lidem najít a zefektivnit zdroje příjmu.

Pomoc se nezastavila ani během koronaviru

V době pandemie Člověk v tísni pokračoval ve své činnosti na všech místech v zahraničí dál. „Objem toho, co jsme dokázali poskytnout, klesl kvůli covidu o několik málo procent, ale na druhou stranu jsme přidali mnoho aktivit spojených právě s pandemií,“ řekl.

Pár desítek pracovníků humanitární pomoci sice opustilo svá stanoviště, většinu ze zaměstnaců a spolupracovníků české neziskové organizace ale tvoří místní lidé, kteří na místě zůstali.

V Česku během pandemie organizace pomáhala hlavně v oblasti vzdělávání. „Mapovali jsme situaci, hlavně na severu a severozápadě země, informace jsme dávali ministerstvu a školní inspekci. Aby děti, které měly být on-line, ale on-line nebyly, z toho systému úplně nevypadly,“ popsal.

Pracovníci Člověka v tísni pomáhali těmto dětem zabezpečit internet, počítač a také je doučovali. Na začátku podzimu rozjeli systém pomoci dětem, kdy studenti vysokých škol doučují žáky, kteří látku zameškali, nebo mají nějaký handicap. Nyní projekt pokračuje pod záštitou ministerstva zdravotnictví.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 2 hhodinami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 4 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 5 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 8 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 9 hhodinami
Načítání...