Úřady chystají jednotná pravidla pro dětské návštěvy vězněných rodičů

3 minuty
Události: Návštěvy uvězněných rodičů
Zdroj: ČT24

V Česku žije čtyřicet tisíc dětí, které mají jednoho nebo oba rodiče ve vězení. Vídat je mohou tři hodiny v měsíci. Podmínky návštěv se ale liší. Úřady teď připravují jednotná pravidla.

V dětském domově v Mladé Boleslavi nyní žije dvacet dětí, kapacita je téměř plná. Po delší době se zde starají i o osm nezletilých, jejichž rodiče jsou ve vězení.

„Maminku čtyř sourozenců máme ve výkonu trestu, pak máme maminku dvou sester ve výkonu trestu a tatínka dvou sester,“ popsala zástupkyně ředitele Veronika Háková.

Pro ni a další zaměstnance to znamená, že komunikují s věznicemi o návštěvách dětí, a potom je na ně také doprovázejí. Důležitá je i příprava. „Děti jsou ve stresu, stresující je i prostředí věznice. Spojujeme to s obědem, návštěvou ještě nějakého dalšího místa, třeba zoologické zahrady, aby to trochu zakrylo efekt návštěvy,“ vysvětlila Háková.

Debatu o spolupráci institucí při návštěvách dětí u uvězněných rodičů pořádala kancelář veřejného ochránce práv. S cílem zlepšit podmínky. „Moc jasná jednotná pravidla nejsou, takže se to většinou řeší podle situace rodiče v té věznici, nebo konkrétního dítěte,“ uvedl zástupce ombudsmana Vít Alexander Schrom.

Vzniká proto metodický pokyn, který by praxi setkávání a komunikaci ohledně návštěv sjednocoval. „Děti jsou specifickou skupinou návštěv, a je potřeba se tomu přizpůsobit,“ míní vedoucí oddělení odboru výkonu vazby a trestu z Generálního ředitelství Vězeňské služby Jonáš Lučný.  

„Věřím, že i standard, který by ošetřoval čistě a specificky práva a potřeby dětí vězněných rodičů, nám pomůže kvalitu praxe ještě více posunout,“ je přesvědčená vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Ve hře je i možnost, že by si o návštěvu nebo kontakt mohlo říct dítě samo. Dnes tato iniciativa musí přijít jen ze strany uvězněného rodiče. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem letošního ledna. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě, uvedla.
09:58AktualizovánoPrávě teď

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 1 hhodinou

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 4 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 5 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 11 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 11 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 12 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 13 hhodinami
Načítání...