Úřad práce kvůli útokům zruší desítky poboček, pomoci má pošta

Události: Rušení poboček úřadu práce (zdroj: ČT24)

Jednáním se starosty začalo rozsáhlé rušení poboček úřadu práce, postupně jich zanikne osmdesát tři z 369. Velká část z nich skončí už do poloviny příštího roku, další po dohodě s jednotlivými obcemi. Úředníci se o místa bát nemusejí, přesunou se do větších poboček, které zůstanou v provozu. S vyřizováním některých dávek má také pomoci Česká pošta. Rušení kritizuje Sdružení místních samospráv i někteří opoziční politici.

Zavírání pracovišť chystalo vedení Úřadu práce už od loňska. Hlavním důvodem jsou podle ředitele Daniela Krištofa četnější útoky klientů na zaměstnance. „Žadatel nesplňuje nároky na dávku a my ji nemůžeme vyplatit. A samozřejmě to vede potom k nedorozumění, a bohužel i útokům. A ty nám třeba za říjen vzrostly o více než osmdesát procent. A já mám zodpovědnost za zaměstnance Úřadu práce. A já tím pádem jsem musel konat,“ uvedl Krištof.

Rušení poboček ale kritizuje Sdružení místních samospráv. Vadí mu omezení služeb pro obyvatele v době, kdy ještě naplno nefunguje digitalizace.

Zástupný důvod, tvrdí starosta

„Máme obrovský problém s tím, že na malých městech agresivní klienti vědí, kde bydlí naši zaměstnanci. Klienti zapalují auta našich zaměstnanců, chodí před dům a byty našich zaměstnanců vyhrožovat,“ popsal ředitel Odboru bezpečnosti a technické podpory Úřadu práce v Litovli.

Jen za prvních deset měsíců zaznamenal Úřad práce téměř sedm set útoků na své zaměstnance. Za celý loňský rok jich bylo zhruba osm set, předloni více než šest set.

„Tyto argumenty pochopit nedokážu, protože tyto incidenty se tady nestávají. Jsme městem, kde přímo v úřadu sídlí pobočka městské policie. Jsme schopni okamžitě zasáhnout. Proto si myslíme, že je to zástupný důvod,“ poznamenal místopředseda Sdružení místních samospráv a starosta Slavičína Tomáš Chmela (STAN). Městská policie je také součástí Úřadu práce v Chrastavě. „Je tady neprůstřelné sklo. Je to chráněno,“ popsal starosta a senátor Michael Canov (SLK).

Pomůže Česká pošta

Podle Sdružení místních samospráv zasáhne rušení poboček venkov. Úřady pomáhají s nezaměstnaností, dochází tam znevýhodnění lidé, kteří budou nyní muset jezdit jinam, zdůrazňuje. Úřad práce ujišťuje, že se téměř všichni dostanou ke službě do 45 minut veřejnou dopravou nebo 25 minut autem.

„Pro naše lidi to bude znamenat jezdit složitě. Pravděpodobně do Budějovic, protože spojení na Kaplici a na Třeboň v podstatě neexistuje. Do Budějovic jedete nějakých 36 kilometrů,“ sdělil starosta Nových Hradů Vladimír Hokr (nestr.). Místopředseda KDU-ČSL Jiří Navrátil však poznamenal, že někteří lidé jezdí do zaměstnání i hodinu, proto podle něho nebude „takový problém jednou za měsíc úřad navštívit“.

S vyřizováním některých dávek má pomoci Česká pošta. Službu mohou lidé už teď využít na padesáti sedmi pobočkách. „V příštím roce předpokládáme rozšíření pobočkové sítě, kde by se právě vyřizovaly agenda i úřadu práce,“ informoval mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Proti rušení poboček jsou i někteří opoziční politici. Například předsedkyně senátorů hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová chtěla o záměru v horní komoře jednat. „Až to bude řádně zdigitalizované, až to bude řádně funkční, pak přijďte s návrhem na rušení úřadů práce,“ poznamenala.

Podle Krištofa digitálně funguje již padesát procent rodičovských příspěvků. „A i u dávek, jako je příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, je to čtyřicet procent,“ dodal. Úřad práce zahájil se starosty jednání. Rozhodnutí jim chce ještě dovysvětlit.

Nejvíce poboček skončí na Vysočině a jihu Čech

Pobočky úřadu práce ubydou ve všech regionech kromě Prahy. Například v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku a v Holicích na Pardubicku zmizí rovnou dvě. Nejvíc, tedy dvanáct, jich skončí na Vysočině a v Jihočeském kraji. Větší změny čekají také střední Čechy nebo Plzeňsko. Naopak v Karlovarském kraji zanikají dvě pracoviště.

Rozpaky vyvolalo také loňské rušení pošt. Natrvalo uzavřelo své přepážky tři sta pracovišť ve všech krajích, včetně hlavního města. Nejvíc poboček skončilo v Moravskoslezském kraji a v Praze. Starostové omezení dostupnosti služeb kritizovali.

Podobné byly výtky z radnic i v případě loňského uzavření poboček Finančních úřadů. Činnost tehdy ukončilo 77 z dvou set pracovišť, důvodem bylo zefektivnění služeb.

Načítání...